سونوي NT

با سلام
من در هفته 11 و 5روز هستم و جواب سونوي nt من به شرح ذيل ميباشد:
NT=1.03
NB=1.5
BPD=19.1
HC=69
FL=7.1
AC=57.6
CRL=63.9
وزن=58 گرم
آزمايشFETAL ANOMALY توصيه ميشود
خواهشمندم بگوييد وضعيت جنين من آيا طبيعي ميباشد يا خير؟
و منظور از اين آزمايش پيشنهادي چيست؟
با تشکر

سلام
دوست عزیزم تشخیص دقیق به عهده ی پزشک بالینی شماست و توصیه می کنم به علت رد نکردن این محدوده(11 تا 14 هفته) سریعاً این مراجعه رو داشته باشید تا اگر تصمیم به آزمایش داشتند دیر نشود.
NT (ضخامت مایع پشت گردن)نرمال است و این معیاربسیار مهمی ست و ارزش آن ‌هم بالاتر از NB (استخوان بینی) می باشد و در واقع اندازه گیریNB ،یک تست کمکی برای غربالگری می باشد.
که در آنومالی ها این استخوان بینی (NB ) یا تشکیل نمی شود و یا به صورت زینی شکل است.
اما در مورد شما 1/5 mm ( اگر واحد آن را که ذکر نکردید میلی متر بوده باشد) برای NB یک مقدار کم است و نیازمند بررسی ست. بنابرین درخواست این آزمایش جدید برای شما شده است.
دوست عزیز! درست است که توقع می رود در جنین های سالم NBبالای 25 میلی متر باشد اما تحقیقات نشان داده است که در 25% جنین های سالم هم این استخوان دیده نمی شود. پس نگران نباشید و قبل از بررسی بیشتر، هیچ گونه تشخیصی نگذارید.
این آزمایش در 3 ماهه ی اول بارداری بین 11 تا 14 هفته انجام می شود. که در آن یک پروتئین بنام PAPP-A ویک هورمون بنام گنادوتروپین جفتی انسان(HCG )اندازه گیری شودکه درهفته 11 حاملگی می تواند87%مواردبیماری را تشخیص دهد که البته باید همزمان با این سونو انجام شود پس سریعاً مراجعه به درمانگرتان را داشته باشید.
با آروزی سلامتی روزافزون شما ونی نی و اوقات خوش بارداری
دوست عزیز از اقدامات بعدی مطلعم کنید.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با سلام و تشکر از بررسي جنابعالي
جواب آزمايش غربالگري خودم هم که همزمان با سونو nt انجام دادم آماده شده و به شرح ذيل ميباشد:
PAPP A=1.14(MOM
FREE B-HCG(1T)= 1.25(MOM)
PAPP A=3985
RISK OF TRISOMY13/18=<1:13000
RISK OF TRISOMYSLOS=<1:13000
RISK OF DOWN SYNDROM=13000

سلام دوست عزیز
ضمن عذرخواهی از اینکه پست دوم شما را تازه دیدم:
در این آزمون غربالگری سندرم هایی نظیر تری زومی 13 و 18 و نیز داون انجام شده است که پاسخ آن همیشه به صورت ریسک ابتلای جنین داده می شود.
که در مورد شما دوست عزیز این ریسک حدود 1 در 13000 است و طبیعی می باشد.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

Re:

KarshenaseMamaee نوشته شده:سلام
دوست عزیزم تشخیص دقیق به عهده ی پزشک بالینی شماست و توصیه می کنم به علت رد نکردن این محدوده(11 تا 14 هفته) سریعاً این مراجعه رو داشته باشید تا اگر تصمیم به آزمایش داشتند دیر نشود.
NT (ضخامت مایع پشت گردن)نرمال است و این معیاربسیار مهمی ست و ارزش آن ‌هم بالاتر از NB (استخوان بینی) می باشد و در واقع اندازه گیریNB ،یک تست کمکی برای غربالگری می باشد.
که در آنومالی ها این استخوان بینی (NB ) یا تشکیل نمی شود و یا به صورت زینی شکل است.
اما در مورد شما 1/5 mm ( اگر واحد آن را که ذکر نکردید میلی متر بوده باشد) برای NB یک مقدار کم است و نیازمند بررسی ست. بنابرین درخواست این آزمایش جدید برای شما شده است.
دوست عزیز! درست است که توقع می رود در جنین های سالم NBبالای 25 میلی متر باشد اما تحقیقات نشان داده است که در 25% جنین های سالم هم این استخوان دیده نمی شود. پس نگران نباشید و قبل از بررسی بیشتر، هیچ گونه تشخیصی نگذارید.
این آزمایش در 3 ماهه ی اول بارداری بین 11 تا 14 هفته انجام می شود. که در آن یک پروتئین بنام PAPP-A ویک هورمون بنام گنادوتروپین جفتی انسان(HCG )اندازه گیری شودکه درهفته 11 حاملگی می تواند87%مواردبیماری را تشخیص دهد که البته باید همزمان با این سونو انجام شود پس سریعاً مراجعه به درمانگرتان را داشته باشید.
با آروزی سلامتی روزافزون شما ونی نی و اوقات خوش بارداری
دوست عزیز از اقدامات بعدی مطلعم کنید.
در پناه خدا

سلام من امينو شدم بخاطر تيغه بيني ك در انومالي ديده نشد و سالم بود ولي دكتر گفت 5درصد بچهاي سالم تيغه ندارن ولي اينجا گفتين ٢٥درصد ميخاستم ببينم شما مطمئنيد؟من با اينكه امينوم سالمه ولي هنوز نگرانم الان تيغه بيني بچه كوچيكه

Re: سونوي NT

در 3 ماهه ی اول دیده نشدن استخوان بینی در جنین های سالم درصدش بیشتر از 3 ماه ی دوم است.
غربالگری شما هم در 3 ماه ی اول بوده...
عزیزم با ان تی نرمال و آمنیوسنتز نرمال دیگر نگران نباشید.
كارشناس مامايي فيروز

KarshenaseMamaee نوشته شده:در 3 ماهه ی اول دیده نشدن استخوان بینی در جنین های سالم درصدش بیشتر از 3 ماه ی دوم است.
غربالگری شما هم در 3 ماه ی اول بوده...
عزیزم با ان تی نرمال و آمنیوسنتز نرمال دیگر نگران نباشید.
سلام من در سه ماه سوم هم سونو رفتم و تيغه ديده نشد و دكتر گفت ك يك درصد جنين سالم تيغه بيني ندارند و ممكنه امينو اشتباه باشه
ميخام بدونم كسي با شرايط من شما ديدين ك تيغه بيني تو هفته سي و يك هم نباشه ?

سلام وقت بخیر 
ببخشید من سونوی غربالگری ۳ ماهه اول انجام دادم که نتایجش به شرح زیر هستند 
PAPP-A    2.30
free B-hCG    38.3
NT   1.50
Risk Assessment
Down  syndrome     1.317
Age  alone    1.267
Equivalent Age Risk   35.9
Trisomy   18/13       1.99000
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

سلام دوست عزیز
اگر برایتان امکان پذیر است تصویرجواب آزمایش و سونورا پست کنید اطلاعات موجود در برگه آزمایش به تفسیر بهتر کمک میکند.با توجه به اطلاعات پست شده نتیجه آزمایش شما در محدوده ریسک بینابینی قرار دارد .بهترین اقدام برای شما انجام آزمایش cell free dnaو انجام سونوی آنومالی اسکن در هفته ۱۸که دقت بسیار بالا و هزینه نسبتا زیادی دارد.اقدام دوم انجام آزمایش دوم در هفته ۱۵در همان مرکز قبلی به صورت سکونشیال و انجام سونوی انومالی اسکن در هفته ۱۸که دقت و هزینه کمتری دارد.ولی تفسیر بهتر و نتیجه گیری دقیق تر منوط به ارسال تصویر از جانب شما می باشد
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 12 مهمان