جواب سونو NT

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم و مهربان سایت فیروز

من در هفته 14 بارداری هستم. آخر هفته 13 سونو NT داده که موارد آن خدارو شکر نرمال بود فقط دو مورد آن برایم سوال برانگیز است. در جواب سونو نوشته شده:

جفت به صورت خلفی و Grade0 واقع شده است
MFC در خلف جفت دیده می شود.( انقباض فوکال میومتر)
طول و عرض کانال سرویکال 43*28 میلیمتر می باشد.
یک کیست کورپوس لوتئوم به ابعاد 27 در 28 میلیمتر در آدنکس سمت چپ دیده می شود.
NT=1.7

حال سوال من این است که :
1- وجود کیست با توجه به اینکه من قبل از بارداری هیچ کیستی نداشتم خطری را برای رشد جنین و یا در طول بارداری ایجاد نمی کند؟؟؟؟ البته گاهی ( به خصوص بعد از پیاده روی) در سمت چپم احساس گرفتگی بسیار خفیفی دارم.

2- دیده شدن MFC به چه معنا است و آیا خطری دارد؟

بیصبرانه منتظر پاسخ شما هستم.
از توجه شما سپاسگزارم.

سلام
دوست عزیز!

کیستهای کورپوس لوتئوم معمولاً از جسم زرد ناشی می شوند. ظاهر آنها در سونو: توده هایی که از مایع پر شده و بدون دیواره هستند. البته معمولاً کیست های جسم زرد 2 طرفه هستند.
چکاوک عزیز! رویت کیست جسم زرد در بارداری رایج است. این کیست ها معمولاً خوش خیم هستند. و به طور اتفاقی در سونو کشف می شوند و علائم دیگری ندارند.
اما چون به احتمال کم امکان دارد بزرگ شوند و ایجاد نگرانی کنند، باید با دقت توسط پزشک اندازه این کیست و رشدش پیگیری شود.
پزشک بعد از تشخیص کیست جسم زرد در بارداری ، درخواست سونو می کند تا از بدخیم نبودن کیست مطمئن شود. اغلب پزشکان مادر و موقعیتش رو تحت نظر می گیرند تا 3 ماه ی دوم. با شروع 3 ماهه ی دوم بدون درد و درد سر معمولاً این کیست ها برطرف می شوند.
ممکنه در برخی موارد پزشک منع نزدیکی نیز بدهد برای پیشگیری از پاره شدن کیست کورپوس لوتئوم.
رنج نرمال NT نیز بین 0- mm 5 می باشد.
آخرین ويرايش توسط 1 on KarshenaseMamaee, ويرايش شده در 0.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 73 مهمان