مشکل جنین IUGR

باسلام و ادب و احترام
از اینکه وقت می گذارید و پاسخ می دهید بی نهایت سپاسگزارم
در سونوگرافی جدیدی که انجام داده ام مساله وزن جنین نرمال نیست خواهش می کنم پاسح بدید . اضطراب و نگرانی من بیش از حد است باید چی کار کنم.

یک جنین با ضربان قلب و حرکات طبیعی در رحم دیده می شود.
سن جنین براساس fl و BPD 34 هفته و براساس AC ، 32 هفته و دو روز

**********وزن تقریبی جنین 1850 گرم ( که از وزن قابل انتظار ، 210 گرم کمتر است)
یافته های فوق ، بنفع mild assymetrical IUGR می باشد.*******؟؟؟؟؟؟

قرار : طولی
پرزانتاسیون : Cephalic
مایع آمنیوتیک : نرمال AFI=143mm
موقعیت جفت : grade II ، Anterior و متمایل به راست
براساس BPD , FL ( 1/10/89 = EDC)
طول کانال سرویکال در حد نرمال است . 37 میلیمتر
Sex=male

سلام
دوست عزیز! انیقدر نگران نباشید، همانطور که خودتون هم می دانید در نتیجه ی سونو گرافی از آقا پسر شما همه چیز نرمال است فقط mild assymetrical IUGR یعنی یه کوچولو کم رشد رشد کرده که این کمبود رشد از نوع غیر متقارن ذکر رشده(البته خفیف)
البته معمو.لاً وقتی چنین تشخیصی می گذارند که در 12 هفته ی آخر بارداری نسبت سر به تنه از 3به 1 در حالت نرمال به 5 به 1 برسد.
البته در سونوی شما این نسبت ذکر نشده. و از آنجایی که خفیف گفته شده است ان نسبت قطعاً کمتر است.
و نکته ای که در تشخیص آن اهمیت داد ان است که سن حاملگی اشتباه نشده باشد و نیز در سونو دقت به کار رفته باشد.و نیز ژنتیک و استخوان بندی والدین هم در آن از فاکتورهای مور است و نباید در تشخیص اشتباه شود.
اما اگر تشخیص مسجل شود ضمن دادت تغذیه و مکمل به مادر و ثبت مدام وزن گیری او و نیز اندازه گیری ارتفاع رحم از روی شکم به طور منظم، بررسی دقیق سلامت جفت و مایع آمنیوتیک ضرورت بسیار دارد چراکه علت اکثر کمبود رشدهای غیر متقارن، نارسایی جفت (بر اثر دیابت پیشرونده یا ...) می باشد.
اما دوست عزیزم خوشبختانه هم جفت و هم مایع آمنیوتیک در سونوی شما نرمال بوده پس توصیه دارم با نتجه ی سونو به پزشکتون مراجعه کنید. تااولاً از تشخیص سونو مطمئن شوید ثانیاً در صورت نیاز ویزیت ها و سونوهای پیگیری برای شما توصیه شود.
شما و پسرکوچولوتون رو به خدا می سپارم.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان