چند سوال از كارشناس محترم؟

كارشناس عزيز سلام ببخشيد كه موضوع تايپيك رو خوب انتخب نكردم راستش سوالاتم با ربط و بي ربط به آزمايشات بود براي همين تصميم گرفتم همه رو اينجا بپرسم،ممنون ميشم جوابمو بديد:
1-من الان تو هفته 24 بارداري هستم دكتر برام آز غربالگري(كوادر ماركر) و سونو نوشته بود كه البته چون يه ماهي بود خون دماغ ميشدم برام آز PT , PTT نوشته بود اونها رو انجام دادم موردي نداشت ولي آز غربالگري رو نميدونستم كه باي تا پايان 22 هفتگي ام انجام بدم دكتر هم بهم نگفته بود براي همين دير رفتم آزمايشگاه و اونجا بهم گفتن ديگه نميشه و وقتي به دكترم گفتم گفت ديگه انجام نده خطا ميده،20 فروردين زمان دكترمه.ولي از ديروز خيلي نگرانم و استرس دارم،آخه تازه فهميدم اين آزمايش براي چيه،به نظرتون من چيكار كنم؟ آزمايش ديگه اي هست كه بجاي اون انجام بدم؟ سونوي سه بدي چطوره؟
2- من از ابتداي بارداري بخاطر جيوه اي كه غذاهاي دريايي دارن اونها رو كنار گذاشتم و فقط امگا3 بدون جيوه كه دكتر برام نوشته رو ميخورم آيا اون كافيه يا اينكه غذاهاي دريايي هم بخورم؟كدومش رو شما پيشنهاد ميديد من بخورم؟
3- من هر ماه رو تقريبا با كتاب ريحانه بهشتي پيش ميرم براي اين ماهم كه ماه 6 ميشه گفته انار ناشتا بخورين ولي خوب الان ديگه فصل انار نيشت و از اب ميوه هاي اكتي انار استفاده ميكنم البته روشون نوشته بدون مواد نگهدارنده و شكر،اشكالي نداره؟
4- تقريبا يه هفته پيش تو اداره كه پشت ميز نشسته بودم يهو درد شكم گرفتم در واقع زير شكمم بود و حتي به پهلوهام هم سرايت كرد رفتم خونه و استراحت كردم بهتر نشدم براي همين عصر رفتم بيمارستان.دكتر اونجا معاينه ام كرد و برام گفت اگه شكمت سفت نشه مشكل نداري و برام آز ادار نوشت همه رو انجام دادم البته سونو رو هم قبلا انجام داده بودم همه رو كه به دكتر نشون دادم گفت ني ني مشكلي نداره.گفت شايد از بد نشستن يا سرما باشه و گفت حوله رو گرم كن بذار رو شكمت و استراحت كن.دو روز طول كشيد تا خوب شدم.ولي نگرانم نكنه مشكلي بوده شما نظرتون چيه؟
4- تو مورد بالايي دكتر بهم گفت نبايد شكمت سفت بشه ولي من بعضي وقتها انگار كه شكمم داره به پوستش فشار مياره حس ميكنم انگاري كه داره بزرگ ميشه.ولي اونجا كه دكتر معاينه ام كه شكمم نه سفت شده بود و نه سفت شد.وقتي با خواهرم و جاريم كه قبلا زايمان كردن صحبت كيكردم بهم گفتن اين طبيعيه چون شكمت داره بهت فشار مياره و ميخواد بزرگ بشه،نميدونم يعني اينطوريه؟

راستي سونويي كه دكتر همزمان با آزمايش غربالگري گفته براش ببرم جوابش اينه:
BPD: 47 mm
FL: 34 mm
G.A: 20 week+ 2 days from LMP
و اينطور هم نوشته:تصوير جنين زنده در وضعيت سفاليك با قلب و اوگانها و فعاليت فيزيكي نرمال در رحم مشاهده ميشود.جفت خلفي و گريد آن 1 است.ميزان مايع نرمال است.

ببخشيد سوالاتم طولاني شد ولي ممنون ميشم جوابامو بدين.... سونوم نرماله؟ ميشه تفسيرش كنيد؟ممنون

Re: چند سوال از كارشناس محترم؟

آخه پس چرا كارشناس محترم منو راهنمايي نميكنه؟؟؟؟
ديروز رفتم دكتر براي معاينه ماهانه،بهم گفت كمي كم خوني دارم. بقيه چيزها خوب بود.در مورد آز غربالگري هم كه باهاش صحبت كردم گفت ديگه اون وقتش گذشته و كاريش نميشه كرد.بايد بسپاري به خدا.اگه جواب رو مياوردي اون موقع ميگفت نظر داد يا كاري كرد.حلا من چيكار كنم خيلي نگران شدم...............

Re: چند سوال از كارشناس محترم؟

سلام
آزمایش غربالگری ضرورت ندارد دوست عزیز نگران نباشید همان سونوی سلامت جنین در این سن ضروری ست. انجام دادید؟(چراکه تحقیقات نشان داده که ارزش تشخیصی آن وابسته به سونو است یعنی اگر مادری آز غربالگری اش آنرمال و سونوی سلامت جنینش نرمال باشد ملاک همان سونو است. امااگر مادری سونوی آنرمال داشت برای تائید تشخیص آنرمالی، آزمایش هم درخواست می شود. پس اصلاً نگران نباشید.
در مورد سوال دومتون کار درستی می کنید ادامه بدهید البته ماهی (غیر تن) اگر متعادل مصرف شود در بارداری ممنوعیت ندارد.
در مورد آب میوه های پاکتی(می دونم که روی پاکت نوشته ) اما مصرف نکنید بهتره(احتمال وجود مواد افزودنی زیاد است)
در مورد سوال چهارم: خیر مشکلی نیست همین که شکم منقبض نشود مادر لکه بینی و آبریزش نداشته باشد و نیز سونو نرمال باشد نگرانی را برطرف میکند . فقط سعی کنید فعالیتتون بیش از حد نباشد
موردی هم که فرمودید کشش عضلات شکم است چرا که رحم شما الان از ناف هم بالاتر آمده و این کشش طبیعی ست
سونو هم نرمال و عالیست!
انشالله که همیشه سلامت و موفق و موید باشید !
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “آزمایشات دوران بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 12 مهمان