ازمایش GCT

با سلام
من توی هفته 25 ازمایش GCTرو برای غربالگری دیابت انجام دادم که میزانش از حد نرمال بالاتر بود یعنی 168 . به توصیه دکترم دو هفته رژیم بدون کربوهیدرات داشتم وسعی کردم تا جای ممکن مراعات کنم که بعد از دو هفته توی هفته 28 میزان GCT=191 شد که نه تنها کمتر نشده بود که بیشترم شد توی این فاصله قند2 ساعت بعد از ناهار وشام رو با گلوکومتر چک می کردم بعضی از مقادیر بویژه بعد از شام بالای 120 بود با توجه به اینکه سرکلاز هم شدم محدودیت فعالیت دارم به نظر شما قندم با رژیم کنترل میشه یا نیاز به تزریق انسولین دارم .ممنون میشم اگه زودتر جوابمو بدین.

روش انجام تست امتحان گلوکز به این صورت است که خانم حامله باید 50 گرم گلوکز بخورد وقند خون او یک ساعت بعد آزمایش شود . اگر قند خون او بیشتر از 140 باشد به دیابت حاملگی مشکوک می شویم .
در صورتیکه تست امتحان گلوکز مثبت باشد برای تشخیص قطعی دیابت حاملگی باید " تست تحمل گلوکز 3ساعته " راانجام داد. در صورتیکه تست امتحان گلوکز منفی باشد ولی فرد دارای عوامل خطر دیابت حاملگی وعلائم آن باشد نیز این تست انجام می شود . خانم حامله ابتدا باید به مدت 8 ساعت ناشتا باشد وسپس 100 گرم گلوکز مصرف کند وقند خون وی ساعت اول،دوم وسوم پس از مصرف قند خون اندازه گیری شود .قند خون ناشتا بیشتر از 105 ، قند خون یک ساعت بعد بیشتر از 190، قند خون دو ساعت بعد بیشتر از 165 وقند خون سه ساعت بعد بیشتر از 145 ، غیر طبیعی در نظر گرفته می شود . اگر خانم حاملهدر بیش از دو موقعیت از چهار موقعیت اندازه گیری قند خون ، اعداد غیر طبیعی نشان دهد تشخیص دیابت حاملگی مسجل می شود .
كارشناس مامايي فيروز

من تست GTTرو دیگه انجام ندادم چون مقادیر قند بعد از نهار وشامم بالای 120 بود اما قند ناشتا خوب بود مدت دوهفته هرروز روزی 4 بار چک میکردم الان فعلا برام انسولین شروع کردن سه واحد رگولار و سه واحد ان پی اچ اما هنوز قندم کنترل نشده وقندهای بعد از صبحانه لام خیلی بالا رفته من صبح نیم ساعت قبل صبحانه انسولینو میزنم نمیدونم چیکار کنم

مهمترین مساله در مورد دیابت حاملگی کنترل قند خون است ! و معمولا مادر مبتلا به مدت یک هفته بستری شده و بعد از کنترل قند خون و تعیین دوزاژ انسولین مناسب ترخیص می شو د!
توصیه می کنم جهت تغیر دوز انسولین حتما به پزشک خود مراجعه کنید !
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “آزمایشات دوران بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 25 مهمان