وضعیت روحی مادر

مدیران انجمن: KarshenaseMamaee, golenarges

نمایه کاربر
hoda
عضو جدید
عضو جدید
تماس:

وضعیت روحی مادر

پستتوسط hoda » دو شنبه 27 مهر 1388, 3:42 pm

سلام
خسته نباشید
ببخشید میشه از دید علمی کمی وضعیت روحی مادر رو در دوران بارداری توضیح بدین؟؟ من خودم 3 ماه بارداری رو تحربه کردم که متاسفانه منجر به سقط شد میشه در اون ایام خیلی حساس شده بودم و قوه منطقم خیلی کمتر فعالیت می کرد و بیشتر احساسی برخورد و فکر می کردم می خواستم بدونم این شرایط به دوران بارداری ربط داره؟؟؟ چون اطرافیانم معتقد نبودن که این به دوران بارداری ربط داره خواستم شما برام علمی این موضوع رو بفرمائید
ممنون

نمایه کاربر
moshaver
كارشناس گروه بهداشتي فيروز
محل اقامت: تهران

پستتوسط moshaver » سه شنبه 28 مهر 1388, 7:58 am

دوست خوب و همراه همیشگی فیروز
سلام
در مورد سوال شما باید عرض کنم که نه در همه موارد اما در بیشتر موارد بارداریهای اول در مادران با استرس و تغییراتی در حالات روحی مادر همراه می باشد.
دوران حاملگي پراسترس‌ترين دوران زندگي زن مي‌باشد و شدت اين استرس در سه ماهه سوم بيشتر است؛ حتي استرس ناشي از تولد اولين فرزند در جداول استرس رواني- اجتماعي، جزء استرسهاي شديد طبقه‌بندي مي‌شود. بنابراين در اين دوران امكان بروز حالتهايي مانند نوروز ، افسردگي ، اضطراب ، ترس مرضي و اختلال وسواس زياد است.
در لینک زیر تحقیقی در این زمینه صورت گرفته که بد نیست سری به آن بزنید.
http://www.jri.ir/Fa/showarticle.aspx?id=120
البته این تغییرات روحی در مادران زیادی رخ میده ولی طبیعی است و نباید منجر به سقط بشه.
سعی کنید قبل از اینکه برای بارداری مجدد تصمیم بگیرید ؛ با یک روانشناس و مشاور در مورد وضعیت روحی خودتون صحبت کنید و در شرایطی تصمیم به بارداری مجدد بگیرید که از لحاظ روحی آرامش کامل بر شما و زندگی شما حاکم است.
البته ذکر این نکته لازم است که همسر شما نقش مهمی در ایجاد یک فضای امن و آرام برای شما را دارند. پس با همسر خود هم در این مورد صحبت کنید.
انشاله با تدبیر و درایت شما و همسرتان این بار بارداری موفقی خواهید داشت و نه ماه بارداری را با آرامش و سلامتی طی خواهید کرد.
كارشناس روانشناسي فيروز

نمایه کاربر
golenarges
محل اقامت: تهران
تماس:

پستتوسط golenarges » چهار شنبه 29 مهر 1388, 7:32 pm

[align=justify]سلام عزیزم
در ادامه ی صحبت همکارم من هم مطالبی را خدمتتان عرض می کنم :
تغیرات هورمونی می تواند سبب تغیرات در خلق و خو شود ، هم چنان که پیش از قاعدگی و یا در دوران قاعدگی و یا در زمان تخمک گذاری این تغیرات مشهود است ؛ در مواردی تغیرات مثبت و در مواردی تغیرات نا خوشایند است .
این که مادر بداند این تغیرات طبیعی است در کاهش استرس بسیار مؤثر است .
در سه ماهه ی اول بارداری تغیرات جسمی و هورمونی باعث می شود مادر دچار بی ثباتی احساسات و هیجانات گذرا شود . خستگی شدید ، خواب آلودگی ، کاهش آستانه ی تحمل و تحریک پذیری و در نتیجه عصبانیت و گریه ی بدون علت ، از تظاهرات این تغیرات است .
در این موارد همسر دچار گیجی شده و به دنبال راه حل می گردد . پس افزایش آگاهی پدران آینده نیز در آرام سازی همسرانشان نقش مهمی دارد .
حالات روحی مادر در سه ماهه دوم و سوم نیز خصوصیات خاص خودش را دارد اما معمولا سه ماهه ی دوم بهترین زمان بارداری به لحاظ آرامش زن باردار است . چون هنوز تا زمان زایمان ، فرصت دارد و از طرفی به لحاظ جسمی و ویار دوران بارداری در حالت بهتری است. این قصه ادامه دارد ...!!!![/align]
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

بازگشت به “بهداشت روان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان