دوست خوب و همراه همیشگی فیروز
سلام
در مورد سوال شما باید عرض کنم که نه در همه موارد اما در بیشتر موارد بارداریهای اول در مادران با استرس و تغییراتی در حالات روحی مادر همراه می باشد.
دوران حاملگي پراسترس‌ترين دوران زندگي زن مي‌باشد و شدت اين استرس در سه ماهه سوم بيشتر است؛ حتي استرس ناشي از تولد اولين فرزند در جداول استرس رواني- اجتماعي، جزء استرسهاي شديد طبقه‌بندي مي‌شود. بنابراين در اين دوران امكان بروز حالتهايي مانند نوروز ، افسردگي ، اضطراب ، ترس مرضي و اختلال وسواس زياد است.
در لینک زیر تحقیقی در این زمینه صورت گرفته که بد نیست سری به آن بزنید.
http://www.jri.ir/Fa/showarticle.aspx?id=120
البته این تغییرات روحی در مادران زیادی رخ میده ولی طبیعی است و نباید منجر به سقط بشه.
سعی کنید قبل از اینکه برای بارداری مجدد تصمیم بگیرید ؛ با یک روانشناس و مشاور در مورد وضعیت روحی خودتون صحبت کنید و در شرایطی تصمیم به بارداری مجدد بگیرید که از لحاظ روحی آرامش کامل بر شما و زندگی شما حاکم است.
البته ذکر این نکته لازم است که همسر شما نقش مهمی در ایجاد یک فضای امن و آرام برای شما را دارند. پس با همسر خود هم در این مورد صحبت کنید.
انشاله با تدبیر و درایت شما و همسرتان این بار بارداری موفقی خواهید داشت و نه ماه بارداری را با آرامش و سلامتی طی خواهید کرد.

كارشناس روانشناسي فيروز

سلام عزیزم
در ادامه ی صحبت همکارم من هم مطالبی را خدمتتان عرض می کنم :
تغیرات هورمونی می تواند سبب تغیرات در خلق و خو شود ، هم چنان که پیش از قاعدگی و یا در دوران قاعدگی و یا در زمان تخمک گذاری این تغیرات مشهود است ؛ در مواردی تغیرات مثبت و در مواردی تغیرات نا خوشایند است .
این که مادر بداند این تغیرات طبیعی است در کاهش استرس بسیار مؤثر است .
در سه ماهه ی اول بارداری تغیرات جسمی و هورمونی باعث می شود مادر دچار بی ثباتی احساسات و هیجانات گذرا شود . خستگی شدید ، خواب آلودگی ، کاهش آستانه ی تحمل و تحریک پذیری و در نتیجه عصبانیت و گریه ی بدون علت ، از تظاهرات این تغیرات است .
در این موارد همسر دچار گیجی شده و به دنبال راه حل می گردد . پس افزایش آگاهی پدران آینده نیز در آرام سازی همسرانشان نقش مهمی دارد .
حالات روحی مادر در سه ماهه دوم و سوم نیز خصوصیات خاص خودش را دارد اما معمولا سه ماهه ی دوم بهترین زمان بارداری به لحاظ آرامش زن باردار است . چون هنوز تا زمان زایمان ، فرصت دارد و از طرفی به لحاظ جسمی و ویار دوران بارداری در حالت بهتری است. این قصه ادامه دارد ...!!!!
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت روان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان