جفت گرید صفر

سلام خسته نباشید
ببخشید از این غیبت طولانی منزل مامان استراحت بودم واما مشکل وسوال جدید
هفته دوازدهم باز با لکه بینی به دکتر مراجعه کردم گفت احتمالا جفت پایینه با سونویی که داخل مطب انجام شد این گفته تایید شدوتجویز پزشک فرفولیک ، پریناتال وسه عدد ÷رولاتون با تزریق یک هفته تا ده روز.دوروز بعد خونریزی داشتم که با استفاده از شیاف سیکلوژیست قطع شد ولی لکه بینی تا سه ،چهارروز بعد ادامه داشت بعدازقطع لکه بینی به دکتر مراجعه کردم وسونوی اورژانس داددر سونوآمده بود جنین دارای وضعیت متغیر است ؛ جفت گرید صفر است وجفت در حال حاضر به حالت مارژینال پرویااست وهمچنین ذکرشده بود کانال سرویکس بسته است لطفا در مورد سونووآنچه در آن آمده توضیح دهید واینکه تا چه مدت من باید در استراحت به سرببرم وجفت چه موقع بالا می رود وخطر رفع می شود؟ باتشکر از صبر وحوصله شما وجوابهای دلسوزانه

سلام
پرواز عزیز! خوشحالم که د.وباره از حالتون باخبر میشم!
در سونوی شما ابتدا ذکر شده که جفت گرید صفر است. این یک جمله ی خوشحال کننده است اما چرا؟
در نظر ببگیرید دوست عزیزم! جفت یک معیار گرید بندی دارد : ایده آل این است که تا به 3 ماهه ی سوم نرسیده ایم گرید بالا نرود. که در مورد شما هم صفر است و عالی ست.
در مورد گرید جفت از نظر علمی:" گريد جفت مقدار كليسفيكاسيون(نتیجه ی این عمل این است که از کارائی جغت به تدریج کم می شود) در جفت را مي‎رساند وكلاً 4 گريد داريم ( 3ـ2ـ1ـ0 ) . اگر سطح جفت يكدست و هموژن باشد گريد جفت 1ـ0 است و هرچه مقدار كلسيفيكاسيون جفت بالا باشد، گريد جفت هم بالا مي‎رود( درواقع هر چه گرید جفت بالاتر باشد از حالت هموژني كم شده وكلسيفيكاسيون زياد مي‎شود.)
اما به طور طبیعی حدود هفته 38ـ37 بارداري بايد گريد جفت 3 باشد .
. چيزي كه مهم است اين كه قبل از 32 هفته كلسيفيكاسيون جفت و گريد 3 نداشته باشيم چون خطرناك است و ممكن است منجر به از بين رفتن جنين شود."
پس تا اینجا جفت شما عالی ست!!
اما واژه ی پرویا که به جفت شما اطلاق شده یعنی سرراهی : جفت سرراهی هم 3 نوع داریم که خطرناکترین آن نوع کامل است((complet
اما خدا رو شکربرای شما ازآ نوع نیست و از نوع مارجینال می باشد.
اما حالا چه می شود؟
اگر جفت در نيمه اول حاملگي در قسمت تحتاني قرار داشت زياد جاي نگراني نيست در بيشتر موارد بهمراه بزرگ شدن رحم جفت به سمت بالا كشيده مي شود. ( علی الخصوص نوع مارجینال و لولائی معمولاً تا 18-20 هفته از بین می رود)
حالا چه باید کرد؟
در جایی دیگر ذکر می شود که: بهتر است در هفته هاي 32 تا34 يكبار ديگر سونو گرافي انجام شود تا محل دقيق جفت معلوم شود. فقط نيم تا يك درصد موارد جفت در قسمت پايين باقي مي ماند.
البته باید با پیگیری های سونوگرافیک از جایگاه جفت دائماً با خبر بود، که به نوع complete تبدیل نشده باشد.
فراموش نکنید ممکنه تحت نظر پزشکتون یک سری مراقبت هایی رو- نظیر ممنوعیت یا کاهش فعاليتهاي فيزيكي و نزديكي - بسته به تشخیص ایشان باید در ادامه ی بارداری داشته باشید. البته این موارد اغلب مربوط به نوع complete می باشد.
اما اگر در مورد علتش هم بخواهیم بدانیم حقیقت آن است که دلیل روشنی برای جفت سرراهی تاکنون تعریف نشده است، ولی به عنوان یک فرضیه ممکن است تشکیل غیر طبیعی شبکه عروقی بستر اندومتر رحم ناشی از ترومای قبلی ، جراحی یا عفونت عامل آن باشد.
امیدوارم که به بهترین وضع بارداریتون پیشرفت داشته باشد.
شما دوست عزیزم رو به خدا می سپارم!!
كارشناس مامايي فيروز

سلام ممنون از پاسخ دلگرم کننده اتون
من چند روزی هست که لکه بینی خیلی خفیف دارم به طوری که موقع خشک کردن سطح دستمال رو کمی قهوه ای(بدون ترشحات قهوه ای) :!: می کنه می خواستم بدونم علت چیه وباید چکار کنم ؟ سوال دیگه ای که داشتم اینه که آیا امکان بیرون زدن جفت وجودداره ودر چه حالتی ممکنه اتفاق بیفتد؟در ضمن هنوز استراحت دارم وکمی از کارهای خونه در حد آشپزی رو انجام می دم.ممنون از پاسخ سریع شما

سلام
دوست عزیزم جفت کافیست خدای ناکرده جدا شود خونریزی کامل رخ می دهد دیگر به بیرون زدن و ... نمی رسد :wink:
اما عزیزم ترشحات قهوه ای و به طور کل لکه بینی از علائم هشدار در بارداری تس و باید سریعاً پزشکتون رو مطلع کنید و پیگیری کنید. ممکن است با توجه به عدم قطع لکه بینی اسرتاحت مطلق به شما داده شود.
به خدا می سپارمتون
كارشناس مامايي فيروز

سلام خسته نباشید طاعات وعباداتتون قبول حق
دوباره آمدم باسوال های متعددپیشاپیش عذرخواهی من را بپذیرید باتوصیه شما استراحت کردم ولکه بینی فعلا قطع شده می خواستم بدونم آیا باید به استراحت ادامه بدهم وتا کی ؟
نمی دونستم این سوال را کجا مطرح کنم و اینجا میپرسم : علایم سرویکس کوتاه چیست ؟وآیا قبل از سونوگرافی می شه به آن پی برد؟

سلام دوست عزیزم
خوشحالم که قطع شده! از من می شنوید تا وقتی که کاملاً ایمن نشده است به استراحت ادامه دهید(این زمان را پزشک شما بهتر مشخص می کنند)
اما تشخیص سرویکس نارسا از روی سونو باید صورت گیرد البته گاهی علامت لکه بینی نشان از آن می دهد اما نمی توان به طور قطع آن را رد یا اثبات کرد.
كارشناس مامايي فيروز

Re: جفت گرید صفر

سلام خسته نباشيد.من عضوجديدم نميدونم اينجا بايدسوالو بپرسم يانه..من وارد هفته38بارداري شدم.درداي پريودي داشتم بيمارستان مراجعه کردم رحمم بازنشده.امادردو دارم.موضوعي ک نگرانم کرده اينه ک جفتم گريدش هنوز يکه.قدامي.ماه قبل ک سونودادم و 33هفته بودم گريدم دو بود اما الان تودوتاسونوام گريدم شده يک.ووزن جنين 2970بودالان شده2820خيلي نگرانم؟؟؟؟

سلام عزیزم
گرید هر چه پایین تر باشد یعنی جفت جوان تر است و برای سلامتی بارداری این بهتر است
فقط مهم این است که گرید 3 در ماههای ابتدایی نداشته باشیم
اختلافات کم هم ممکن است بر اثر خطای سونو باشد که بسیار شاهد بوده ایم
تغذیه و مکمل خوب مصرف می کنید؟
كارشناس مامايي فيروز

سلام من ۲۶ هفته و ۵ روز باردارم امروز توو سونو گفت گرید ۲ به ۳ داری متوجع نشدم ایا خطرناکه این وضعیت؟دکتر سونو گفت نباید این موقع این عدد میبود خیلی نگرانم لطفا راخنماییم کنید تیرویید کم کار هم دارم که قرص میخورم البته تیرویید حاملگی هست

سلام عزیزم
احتمالا گرید کلسیفیکاسیون جفت (پیر شدن جفت به اصطلاح عامیانه) منظور بوده.
و نباید در این سن گرید 3 داشته باشیم
سونوی قبلی چه تاریخی بود و گرید کلسیفیکاسیون جفت چند بود؟
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “جفت ، پرده های جنینی(کیسه آب ) و مایع آمنیوتیک ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان