سونو NT(فوری-لطفا)

با سلام.با سلام.37 ساله و داری یک فرزند 4 ساله سالم هستم.اکنون در هفته 13 بارداریم.به تجویز پزشک سونو nt دادم.در یکی از جملات سونو ذکر شده انومالی جنینی دیده نشد. در چند خط بعد ذکر شده که NT مساوی 2.4 است(دو و چهار دهم میلیمتر) .البته هنوز آزمایش خون ندادم.این میزان چقدر نگران کننده است و نرمال چیست.با تشکر

ادامه سونو nt

با تشکر فراوان از شما. متن سونو :

تصویر یک جنین با FHR و اکتیویتی نرمال در رحم مشاهده می شود.
پلاسنتا قدامی تحتانی می باشد.
میزان AF نرمال است.
سن حاملگی بر اساس CRL=75mm معادل 13 هفته و 4 روز و بر اساس BPD=23/4 و FL=12/5 معادل 13 هفته و 5 روز می باشد.
آنومالی جنینی در سونوگرافی مشاهده نشد.
طول سرویکس 35mm است.
NT=2/4mm (دو چهار دهم)

ضمنا جایی خواندم که که این اندازه گیری می بایست "همزمان با نمونه گیری خون "و در یک روز صورت گیرد و همه این اقدامات می بایست قبل از هفته 14 بارداری انجام گیرد در حالیکه ظاهرا پزشکم یادش رفته این موضوع را تاکید نماید!همچنین آنچه من در بعضی منابع اینترنتی دیدم این بود که ناهنجاری های کرومزومی در جنین هایی صورت می گیرد که اندازه NT آنها از دو نیم میلی متر بیشتر باشد.لطفا آیا 1) الزاما می بایست سونوو آزمایش خون در یک روز انجام شوند و یعنی چون هنوز آزمایش خون ندادم و بنابراین در یک روز نیستند ارزش قابل اتکایی ندارد2) هر دو باید قبل از هفته 14 انجام گیرند؟ 3)با توجه به وضعیت بارداری من ،حد نرمال nt همان است که در بالا اشاره شده است(یعنی زیر 5/2) البه شما به استناد بعضی رفرنس ها تا 5 را نرمال ذکر کردید و با توجه به اهمیت موضوع مجدد آن را سوال کردم.موفق باشید

سلام
دوست عزیز!
همراهی سونو و آژمایش جهت سنجش بهتر و تائیدی هم است نه اینکه سونو بدون آزمایش ارزش تشخیصی نداشته باشد.
اما د رمورد اینکه آزمایش را ندادید باید بگویم که در تحقیقات رفرانس بارداری ویلیامز(رفرنس تمامی متخصصین این رشته) گفته شده که حتی اگر آزمایش را هم دادیم و نرمال نبود اگر سونو نرمال بوده باشد به آزمایش اهمیتی داده نمی شود.
این خودش دلیل بر این مطلب است که در صورتیکه سونو نرمال داشته باشیم دادن آزمایش کار بیهوده ای ست چراکه آزمایش چه نرمال باشد چه نباشد ما فرض را بر نرمال بودن می گذاریم (به خاطر سونوی نرمال)
و فقط وقتی بهتر است انجام شود که سونوی nt ما آنرمال باشد.
بازهم در همان رفرانس آمده که:
اندازه گیری طبیعی بین 0 تا 5 میلی متر با همپوشانی 2-3 میلی بین جمعیت مبتلاو سالم است.
در ثانی خم بودن یا کشیده بودن سر جنی اندازه ی nt را می تواندتا 0/062 میلی تغییر دهد و نیز موقعیت نامطلوب قرار گیری جنین یا چاقی مادر در خطا موثر است.
پس نگران نباشید دوست عزیز
تشخیص با درمانگر بالینی ست
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “رشد جنین”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 16 مهمان