سلام
ممنونم از اينكه جوابم رو داديد .
حتما سعي مي كنم به چيزاي خوب فكر كنم.
توكل به خدا .ان شااله هر چيزي كه صلاح پيش مياد.
مرسي از كمك بسيار زيادتون.

مرجان

سلام
خسته نباشید ،من 25 سال سن دارم و باردارم این اولین بارداری من هست 17مهر سونو دادم که جوابش این بود:تصویر یک gestational sac محتوی yolk sacبدون امبریو داخل کاوتیه رحم مشاهده شد . سن حاملگی 6 هفته .سالک حاملگی 4/17 mm بوده . به پزشکم که مراجعه کردم گفتند حاملگی پوچ هستش لطفآ راهنمائیم کنید آیا باید سقطش کنم ؟امکان داره که جنین کوچک باشه و در سونو دیده نشده باشه ؟
با تشکر

سلام
دوست عزیزم!یولک ساک یا کیسه زرده در حاملگی پوچ تشکیل نمی شود. از طرفی ما تازه در قطر ساک حاملگی= 20 میلی متر انتظار دیدن فتال پل یا طناب جنینی رو داریم و در موردی مثل شما که هنوز قطر متوسط ساک 17 میلی متر باشد هنوز زمان داریم و طبیعی ست که نبینیم.
من توصیه دارم در مرکز تصویربرداری مطمئنی سونو را تکرار کنید.اما زمان سونو؟
از آنجایی که به طور متوسط قطر ساک روزی 1/1 رشد می کند لااقل 3-4 روز و نهایتاً 1 هفته پس از آن سونو، یعنی تقریباً همین روزها تکرار بفرمائید. این نکته ی کلی را هم فراموش نکنید که هیچ گاه با یک سونو تشخیص بر پوچ بودن یک حاملگی و در نتیجه سقط نمی دهیم.
در صورت امکان من رو هم از نتیجه مطلع کنید.
آخرین ويرايش توسط 1 on KarshenaseMamaee, ويرايش شده در 0.
كارشناس مامايي فيروز

سلام كارشناس عزيز
هميشه ممنون آرامشي كه به من داديد هستم.
من نتونستم تا 5 شنبه طاقت بيارم ديشب رفتم سونو پيش يك سونوگرافي كه شهرتش خيلي كمتر از اون قبلي بود.
و خبر خوب :lol:
يك yolk sac , (جنين)embryo با ضربان قلب ديده شد.(شكر خداي مهربون )
حالا چند تا سوال :?: :
1-FHR is well sun : منظورش چيه؟
2-CRL=4mm معنيش چيه؟
3-Rt-Lt Adnexe is normal:ضربان قلب رو ميگه.؟
4-No peri-GS hematoma is sun : اولش رو فهميدم منظورش اينه كه خونريزي ديده نمي شود ولي بقيه اش يعني چي؟
5 -G.A=6w يعني سن حاملگي 6 هفته ؟چرا؟اين كه نه با سونو قبلي مطابقه نه با معيار اولين روز آخرين پريودي؟
6-ولي سونو گراف گفت همه چيز نرماله و ديگه نياز به واژينال نيست .شما چه نظري داريد؟
7-جنين رشدش نرماله؟
8 -فتال پل كي تشكيل مي شه؟
9- با اين تعدد آراء حالا سن حاملگي من چقدره؟
با كمال تشكر :oops:
منتظر پاسخ شما هستم .
مرجان

سلام
مرجان عزیزم! بسیار خوشحالم از این که همه چیز خیلی بهتر از آن چیزی که فکرش رو می کردیم پیش رفت! همیشه خدا با الطافش غافلگیرمون می کنه...
اما جواب سوالات مامان مهربون :
1- FHR مخفف fetal heart rateمی باشد یعنی ضربان قلب جنین
2-CRL طول سری دمی جنین می باشد( یعنی طول فرق سری نشیمنگاهی= همان قد در حالت نشسته)
3-تخمدان و لوله سمت راست و چپ نرمال هستند.
4-هماتوم (خونریزی) پشت ساک حاملگی رویت نشد.
5-سن حاملگی =6 هفته
6-تشخیص با درمانگر شماست اما با دیده شدن ضربان قلب دیگر نیازی به تکرار سونو نمی باشد.
8-اینکه در سونو ذکر می شود که امبریو(رویان یا همان جنین آینده) دیده شد یعنی فتال پل هم دیده شده است و در ثانی با دیده شدن ضربان قلب خداروشکر از این مراحل مطمئن شدیم.
9-CRL معیار دقیقی برای تخمین سن از طریق سونو می باشد و تنها همین معیار در سونو (که فقط در هغته های اول بارداری قابل سنجش و اعتبار است) برای ما جزو معیار های معتبر تخمین سن به حساب می آید. (اما در جدولی که جنین شناسی معتبر لانگمن قید کرده است CRL در هفته ی 7 ام تقیرباً بین 10تا 14 میلی متر می باشد، یکبار دیگر چک کنید اندازه ی CRL دقیقاً 4 میلی متر ذکر شده؟قطر متوسط ساک حاملگی یا MSD ذکر نشده؟
معیار معتبر بعدی هم قاعدگی شما(در صورت منظم بودن ) می باشد.;که طبق آن در تاریخ سونو 7 هفته و 5 روز بوده اید.
منتظرم مرجان عزیز!
كارشناس مامايي فيروز

سلام مرسی از کمکتون
سونو رو چک کردم اطلاعات زیادی داخل برگه نوشته نشده است .
روی کلمه فتال پل خط کشيده .از دکتر سونو گراف پرسیدم که فتال پل تشکیل نشده در جواب گفت برای تشکیل فتال پل الان زوده !! یعنی اشتباه کرده ؟
اندازه CRL دقیقا 4 میلی متر قید شده !!یعنی در پایان هفته ششم غیر نرماله؟؟
دکتر سونو گراف گفت ضربان قلب نرمال ولی در برگه سونو نوشته FHR IS WELL SUN یا شاید IS WELL SM یعنی ضربان قلب نرماله؟
سن حاملگی من در تاریخ سونو بر اساس تاریخ پریودی (27 مرداد) 7هفته و 5روز بود بر اساس سونو قبلی (که براساس تشخیص اون در تاریخ 14 مهر 5 هفته و 5 روز بود) 6هفته و 4روز بود و در این سونو 6 هفته کامل.
دکتر سونو گراف گفت همه چیز کاملا نرماله ولی الان از نوشته های شما دیگه به نرمال بودن شرایط مطمئن نیستم!!!!!!!!
راستی من توی دو تا سایت تحقیق کردم که در هفته ششم CRL به دو صورت مطرح شده بود. در سایت http://www.baby2see.com/development/ult ... s.htmlآمده بود 4 تا 7 میلی متر و در سایت http://www.americanpregnancy.org/pregna ... opment.htm آمده بود 2 تا 4 میلی متر نظر شما چیه؟
من فکر می کنم منظور سونوگراف از 4 میلی متر مربوط به هفته ششم است.
میشه مثل همیشه راهنمایی و کمکم کنید .
ممنون از لطف شما
مرجان

سلام
مرجان عزیز! درسونوی شماهمانطورکه سونولوژیست گفتندضربان قلب نرمال است،
اما در مورد دیده نشدن فتال پل باید بگویم که وقتی ذکرمی شودکه امبریو و ضربان قلب جنین دیده شده دیگر جمله ای به مضمون ندیدن فتال پل معنا ندارد. چراکه همین CRL از روی فتال پل اندازه گیری می شود چطور می شود که فتال پل که اولین نشانه ی قابل مشاهده از رشد جنین است دیده نشود اما بتوان قسمتی از آن (CRL ) را مشخص و اندازه گیری نمود؟! پس خیالتان از این بابت راحت باشد عزیزم.
در مورد طبیعی بودن CRLهم تشخیص سونولوژیست و درمانگر شما حائز اهمیت است و اگر ذکر شده که جای نگرانی نیست پس خیالتان را نگران نکنید.متاسفانه این اختلاف ها در منابع وجود دارند که معیار همان پزشک شماست که نرمال گزارش کرده اند. شاید من اشتباه کردم که با دقت بیش از حد شما رو نگران کردم عزیزم.
اما برای توضیح این اختلاف ها:جنین شناسی لانگمن که در حال حاضر از منابع مورد سنجش در دسترس درمانگران است برای هفته ی 5:5-8 میلی متر ، هفته ی 6 ام:10-14 و برای هفته ی 7 ام:17-22 میلی متر را برای CRL بیان کرده است از طرفی لینک های مورد نظر شما هم از اعتبار برخوردار هستند که تناقض این میان توسط نظر درمانگر شما دال بر طبیعی بودن داده شده است پس آسوده باشید.
همیشه سلامت و موفق باشید دوست عزیزم!
كارشناس مامايي فيروز

سلام
بازم از كمك و مشاوره بي نظيرتان سپاسگزارم.
روزه هاي پر از سلامت ،شادي و آرامش را براتون آرزو مي كنم كه هميشه خواندن پست هاي شما مرا ارامش مي داد.
:P
مرجان

سلام كارشناس محترم
اميدوارم هميشه شاد و سلامت باشيد.
ني ني من متاسفانه روز 30 مهر ماه سقط شد. من در دوره بارداريم نه لكه بيني داشتم و نه درد.روز جمعه از ساعت 6 عصر تا 10 شب درد داشتم و بعد خونريزي شروع شد .بعد دكترم گفت بايد كورتاژ انجام بشه و شد .از رحم نمونه گيري انجام شده ولي هنوز جواب پاتولوژي آماده نيست.
دكترم رو عوض كردم و دكتر جديد آزمايشات جديدي براي من نوشت و انجام دادم.نظر دكتر جديدم اينه كه بايد تا 3 يا 4 ماه ديگه دوباره باردار بشم. ولي من اصلا آمادگيش رو ندارم و نگران تكرار اين اتفاق ناگوار هستم.
از نظر روحي خيلي بهم ريختم .
لطفا مثل هميشه با صبوري خاصتون من رو راهنمايي كنيد.
سپاسگزارم.
مرجان

سلام
دوست عزیزم واقعاً از این اتفاق متاسفم اما می دونم که حتماً صلاحی در کار بوده امیدوارم که حال روحی تون هم هرچه زودتر تغییر پیدا کنه ، سعی کنید مدام به خودتون ادآوری کنید که این اتفاق بسیار شایع است و دوستان زیادی آن را تجربه کردند فقط مهم اینه که اگر به ما گفته نشده که در بارداری بعد تکرار می شود ما افکار منفی را بیهوده پرورش ندهیم و مثبت نگر باشیم.
شما در این روند بسیار موثر خواهید بود برای اقدام به بارداری هم اولاً خیلی خوبه که پزشکتون اجازه ی باردرای به شما دادن اما عزیزم چیزی که مهم است خود مادر و پدر هستند که باید از لحاظ روحی و مادر از لحاظ جسمی آمادگی داشته باشند پس عجله نکنید عزیزم.
كارشناس مامايي فيروز

سلام
امروز رفتم سونوگرافی دکتر گف خیلی ضعیفه 10 روز دیگه بیا اصلا ببینیم رشد میکنه یا نه ):
جوابشم این بود:
تصویر ساک حاملگی فاقد فتال پل و یوک ساک در حال حاضر در کاویته اندومتریال مشاهده می شود. بر مبنای دیامتر متوسط ساک برابر 4 هفته و 5 روز می باشد. حدود ساک منظم بوده ضمائم رحمی طبیعی است. سونوگرافی کنترل 10 تا 14 روز بعد توصیه می شود.
این یعنی خیلی بده؟ یعنی اتفاقای بد داره می افته؟
فردا و پس فردا هم که تعطیله دکترم نیس برم پیشش کسی هی کمکم کنه؟ ):
ارسال پست

بازگشت به “رشد جنین”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان