سونو در چهار هفتگی

با سلام و خسته نباشید خدمت شما
من الان در هفته چهار بارداری هستم تاریخ اخرین پری من 24 اسفند بوده ودر طول دوره یک بار و اون هم در تاریخ 9 فروردین نزدیکی داشتم 4روز بعد از به تاخیر افتادن پری از دادم که بتای من بالای 1000بود.
حدودا سه روز پیش بخاطر داشتن ترشحات قهوهایرنگ ناچار شدم سونوی واژینال بشم که توی سونو امدهیک gsبه قطر 6mmمطابق با چهار هفته و سه روز درون حفره رحم دیده شده.کیسه زرده رویت شد ولی جنین دیده نشد.یک لوتئوماسیست به قطر 34mmدر ادنکس سمت راست رویت شد.
وقتی اینو برای دکترم بردم گفت سونو شما طبیعی نیست وقتی توی سونو می نویسه چهارهفته یعنی دو هفته وشما طبق تارخ پری باید 6 هفته باشید.دکتر گفت این یا یک بارداری نا موفق یا تخمک گذاری شما توی اون تاریخی که فکر میکردی نبوده.
الان سوال من اینه من توی اون تارخ تمام علایم تخمک گذاری رو داشتم و مطمعن هستم که همون موقع انجام شده ایا این ممکنه که لقاح دیرتر صورت گرفته باشه. باتوجه به چیزهایی که توی سونو گفته با اون سه هفته و 4روزی که از لقاح من میگذشته برابری میکنه ؟
واون کیستی که توی تخمدان من دیده شده ممکنه تخمکی باشه که باز نشد ه چون من روز تخمک گذاریم سونو دادم وتوی تخمدان راستم یک تخمک بالغ بود ولی توی تخمدان چپ نبود؟

اینو بگم که زمانی که من سونو دادم طبق حساب خودم 3هفته و 4روز از لقاحم میگذشت ولی دکتر از روز اول پری حساب کرد.واینکه اون زمان من تازه 11روز پری عقب افتاده بود گفتم شاید این اطلاعات بتونه کمکتون کنه .شما همیشه با راهنماییهاتون به من ارامش میدید ازتون ممنونم

سلام
نازی عزیز هم مامایی و هم جنین شناسی یک قاعده ای رو برای در نظر گرفتن سن حاملگی و جنین در نظر گرفته اند و آن این است: که شروع تمام بارداری ها را از اولین روز آخرین پریود نرمال شما حساب می کنند. و تا انتهای بارداری تمام معیار ها هم بر این اساس استوار می شود( مثلاً اینکه می گویند در هفته ی 7ام ضربان قلب را در سونو می بیینم منظور 7 هفته پس از همان اولین روز آخرین پریود است و نه تخمک گذاری)
یعنی دیگر تا آخر بارداری شما تاریخ تخمک گذاری هیچ وقت در نظر گرفته نمی شود.
نتیجه: شما الان 10 اردیبهشت طبق اولین روز آخرین پریود در 6 هفته و 4 روز بارداری هستید.
( البته اگر قاعدگی های شما پیش از بارداری منظم بوده باشد، این معیار حائز اهمیت است و گرنه اصلاً در نظر گرفته نمی شود!)
اما در مورد سونو:
اگر سونو را معیار قرار دهیم و طبق آن شما در تاریخ انجام سونو 4 هفته و 3 روز بودید در 4 هفته ی بارداری:
1- اینکه جنین دیده نشود طبیعی ست و تا 5-6 هفته وقت داریم.
2-رویت کیسه ی زرده نشان خوبی ست یعنی قرار است در روزهای بعدی سر و کله ی جنین پیدا شود و شک مارا از بارداری پوچ و ... بر می دارد)
فقط یک سوال خودم دارم اینکه :مطمئنید که قطر متوسط ساک حاملگی یا MSD رو 6 میلی زده است؟ اگر ممکنه سونو رو کامل نگاه نکنید و اگر به MSD برخوردید برام ذکر کنید.
چراکه اینکه در 5 هفته یاساک حاملگی یا GS در 6 هفته ی بارداری باید قطر بیشتر از اینها داشته باشد مثلا در حوالی 20 میلی متر اما قطر این ساک کوچک تر ذکر شده. البته جای نگرانی نیست چون کیسه ی زرده را دیدند و کیسه زرده معمولاً در قطر 20 میلی متر ساک رخ می دهد و نه 6 میلی متر!
پس لطفاً بهم خبر بدید.
اما در مورد کیست( کیست کورپوس لوتئوم) هم خیالتون راحت باشه که این کیست در اغلب بارداری ها پیدا می شود و تا 3 ماهه ی سوم معمولاً همشون از بین می روند. پس به این کیست به چشم کیست نگاه نکن عزیزم
پس تااینجا مشکلی نیست می مونه اختلافی که در سونو و تاریخ پریود شماست.
1- به تاریخ پریودتون و منظم بودنش مطمئنید؟
2- سونوگرافی معتبر و با مهارتی رو انتخاب کرده بودید؟
نازی جان منتظر پاسخ سوالات هستم
كارشناس مامايي فيروز

سلا م از پاسختون ممنونم توی سونو دقیقا گفته قطر gs 6mmاما من این مرکز سونو رو خیلی معتبر نمیدونم .تارخ پری من همیشه دقیق بوده. msd توی سونو ندیدم. ممکنه با توجه به این تفاسیر لقاح تخمک من خیلی دیرتر از تاریخی که فکر میکردم رخ داده باشه.من خیلی نگرانم خواهش میکنم کمکم کنید.

نازی عزیزم
هرجور فکر می کنم تنها راه اینه که دوباره سونو رو جای مطمئنی تکرار کنید.
امواج سونوگرافی هم از نوع اولتراسوند هست که برای جنین ضرر ندارد.(البته این بدان معنی نیست که هرکس مدام آن را تکرار کند، اما در چنین شرایطی که ضروری ست هیچ مساله ای ندارد)
در ضمن عزیزم این رو جدی می گم تا اینجای کار،این مساله هیچ جای نگرانی ندارد فقط یک سوال است که باید دنبال جوابش باشیم نه اینکه وضع شما خطرناک باشه یا ...
وقتی این وضعیت خطرناک بود که مثلاً در این سن بارداری(یعنی در حدود 6 هفته) کیسه زرده رویت نشده بود یا موارد آنرمال در سونو گزارش می شد!
اما فعلاً مساله این است که چرا سن بارداری با سن آخرین قاعدگی شما در این سونو تطابق ندارد یا قطر ساک و ... که فقط نیازمند تکرار سونو می باشد.
حتماً سونو انجام بدهید و من را هم مطلع کنید.
نازی جان یادتون نره آرام باشید و بیهوده خودتون رو نگران نکنید.
منتظر جواب سونو هستم
كارشناس مامايي فيروز

نازی عزیز
سلام دوباره! خیلی خیلی خوشحالم که نگرانیتون برطرف شد و امیدوارم که باقی باردار ی رو هم بدون استرس و با آرامی بگذرونید...
نازی جان! امواج سونوگرافی همونطور که گفتم از نوع اولتراسوند است و به خصوص سونوگرافی های غیر 3 و 4 بعدی، برای جنین ضرر ندارد.
* دكتر علي صلاحي =متخصص راديولوژي:
"سونوگرافي همچنان به عنوان روش تشخيصي بي خطر در دوران حاملگي بكار رود. ضمناً تنها اثر فيزيكي اثبات شده در جنين انسان افزايش دماي بدن جنين به ميزان يك درجه بدنبال سونوگرافي است كه اين اثر فيزيكي فاقد اهميت پاتولوژيك و باليني است."
http://bardary.blogfa.com/cat-8.aspx
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام یه سوال خیلی مهم ازتون دارم من یک دختر 6 ساله دارم از وقتی که خیلی کوچک بود همیشه لباس زیرش پراز ترشحات رنگی زرد و گاهی تیره تر میشد والان این ترشحات دیگه حالت مایع نداره و کمی سفت شده من اونو دکتر زنان بردم گفت الان زوده با ید بزرگ تر بشه .من خیلی نگرانم نمیدونم علت این ترشحاتتوی این سن کم چی میتونه باشه خواهش میکنم راهنماییم کنید من باید چیکار کنم؟

سلام
نازی جان! ترشحات زرد رنگ با این الگویی که ذکر می کنید حتماً باید پیگیری و درمان شوند و این طور نیست که بگوییم به علت سن کم درمان به تعویق می افتد.نهایت این است که به علت س پایین، باید توسط متخصص کودکان بررسی شود نه اینکه اصلاً پیگیری نکنیم. پس حتماً نزد متخصص زنان دیگری و یا متخصص کودکان دخترتون رو ببرید تا پیگیری شود انشالله که به راحتی درمان شود.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام
خسته نباشيد.
من الان در هفته پنج بارداري هستم . هفته پيش سونو دادم كه سن حاملگي مرا 3 هفته و چهار روز تشخيص داد و gs به اندازه 5 ميلي متر بود. يولك ساك و فتال پل مشاهده نشد. آيا نگران كننده است؟

سلام
دوست عزیزم! تشخیص دقیق با درمانگر شماست. اما در کل اینکه در سونو طول ساک حاملگی در حدود 25 میلی متر باشد و سن باردرای هم در حدود 6-7 هفته اما فتال پل یا یولک ساک دیده نشود، نگران کننده است اما
این که در 3 هفته بارداری و با این قطر از ساک فتال پل و ... را نبینیم نگران کننده نیست.
تنها عدم تطابق سن حاملگی بر حسب آخرین قاعدگی ست با سن گزارش شده از سونو.
البته معمولاً یک درصدی از خطا در سن پایین حاملگی( که تازه از همه دقیق تر است) هم طبیعی ست.
گاهی نیز قاعدگی های نامنظم باعث این تفاوت می شوند. پریودهای مشا منظم بوده است؟ اولین روزش کی بوده؟
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “مشکلات شایع در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 68 مهمان