قرص ایزو پرین

با سلام.پزشک من به خاطر یک بار لکه بینی کمی که داشتم به من قرص ایزوپرین تجویز کردن.من از افرادی دیگر که به پزشک دیگری مراجعه کرده بود شنیدم که این قرص از اضافه کردن وزن جنین جلوگیری میکنه.در واقع نوزاد کم وزن به دنیا میاد.ایا میتونه درست باشه؟

سلام
نازگل جان این دارو یک گشاد کننده ی عروقی ست اما در گذشته یکی از مواردی که از آن استفاده می کردند در پیشگیری از زایمان زودرس هم بوده است اما اکنون جزو داروهای توصیه شده برای این کاربرد در بارداری از نظر پایه علمی نیست بااینحال برخی پزشکان به طور تجربی ازآن برای این کاربرد استفاده می کنند.
اما چرا در بارداری جزو داروهای توصیه شده نیست؟
(عارضه ای که فرمودید جزو عوارض ثبت شده ی آن نیست) اما جزو عوارض احتمالی آن ادم ریوی مادر ذکر شده است و درکل در بارداری جزو گروه C داروها می باشد و حتماً برای تجویز آن باید نسبت سود به ضرر آن سنجیده شود.
توضیح گروه Cداروها:
مطالعات در حیوانات نشان داده است که بر جنین اثرات جانبی دارد اما مطالعات در انسانها کافی نیست. یا اینکه هیچگونه مطالعه ای در حیوانات و مطالعات کافی در انسانها انجام نشده است.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام
درست است که ضد و نقیض در تحقیقات علمی از مصرف این دارو در بارداری وجود دارد و جزو داروهای دسته ی C در بارداری ست اما به طور روتین بسیاری از متخصصین در بارداری آن را تجویز می کنند. نگران نباشید.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “مشکلات شایع در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 26 مهمان