با سلام وتشكر از سؤالتون
زردي يا يرقان يك علامت است و علل زيادي ايجاد گر آن است،مثلا عدم تطابق گروه خوني پدر ومادر از نظر عامل RH كه همان مثبت و منفي بودن گروه خوني است در جنين با گروه خوني مثبت مثل +Oدر خانمي كه گروه خوني منفي دارد مثل -O بخصوص در مورد فرزند دوم ،با واكنش بدن مادر مواجه ميشود(اگر اقدامات پزشكي لازم انجام نشود) و گلبولهاي قرمز اين جنين دچار آسيب ميشود ونتيجه آن زردي است و يا عفونتهاي ادراري در زمان نوزادي ميتواند زردي ايجد نمايد و يا به علت نارس بودن سلولهاي كبدي نوزاد و ضعف در دفع سموم ،برخي نوزادان با مواد دفعي ناشي از شير مادرشون هم دچار زردي ميشوند....... براي يافتن علت،شرح حال نوزاد كه اطرافيان ارائه مي نمايند و نتيجه معاينات باليني وآزمايشگاهي ضروري است لذا مراجعه شما به متخصص نوزادان ويا زنان وزايمان جهت آگاهي هاي پيشگيرانه توصيه ميشود.
مشاور پزشكي فيروز

ممنون از پاسختون

پس باید به توصیه هایی که اطرافیان در مورد نوع خوراک مادر دارند (فرضا سردی خوردن او و نخوردن گرمی)، بی تفاوت بود؟
بعبارت دیگر پرهیز از غذاهای گرم و خوردن غداهای سرد از جانب مادر در پیشگیری از مبتلا شدن نوزادش به زردی تاثیری دارد؟

با سلام و تشکر از پیگیری و دقت نظرتون
غذاها بر سلامت هر فرد تاثیر گذار است ولیکن در طب مدرن این اثرات کمتر مطرح بوده چرا که علل به طور دقیقتر بررسی شده و اختلالات مشخص شده اند,کافیست در معاینات دوره ای که خانمهای باردار به عمل می آورند غذاهای مفید ویا مضر پرسیده شود چرا که علاوه بر توصیه های عمومی ,شرایط هر فرد باید به طور اختصاصی سنجیده شود و دستور العمل ارایه شود.
مثلا خانمی که در پاسخ قبلی ام اشاره کردم که تفاوت RH با جنینش دارد باید در هفته 28حاملگی آمپول روگام تزریق شود که این در مورد هر خانم باردار صادق نیست ویا خانمی که فاویسم دارد از مصرف باقلا وبعضی غذاها و داروها منع میشود......
موفق باشید.
مشاور پزشكي فيروز

فرزند من متولد و متاسفانه در روز 5 تولدش به علت زردی بستری شد.
در ابتدا شاخص زردیش 14.5 بود که تا روز بعد به 9.5 رسید و مرخص شد.
حالا دوباره در روز 7 تولدش می بینم که زرد شده است و حتی به پاهایش هم زردی رسیده است.

گروه خون هردو ما +O است. شیر خوب می خورد و وضعیت ادار و مدفوعش بنظر مناسب است.
بنظر شما من باید چکار کنم؟
خیلی نگرانم.
ارسال پست

بازگشت به “ساير موارد”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان