خاک سوزی در کشاورزی ایران

bboomm99
عضو جدید
عضو جدید
پست: 4
تاریخ عضویت: یک شنبه 18 شهریور 1397, 7:12 am
تماس:

خاک سوزی در کشاورزی ایران

پستتوسط bboomm99 » یک شنبه 18 شهریور 1397, 7:19 am

به گزارش زیست آنلاین، محمود رائینی، تصریح کرد: این سوزاندن علاوه بر بر اثرات زیست­ محیطی و آلودگی هوا، کربنی که باید در خاک انباشته شود را به صورت گاز دی اکسیدکربن یا متان به جو زمین برمی­‌گرداند.

وی با اشاره به اینکه افزایش گازهای گلخانه‌ای، عمدتا به ­دلیل سوخت­ های فسیلی، سبب گرمایش فراگیر در کره زمین شده است، اظهار کرد: پیامد چنین پدیده‌­ای تغییرات گسترده اقلیمی در جهان، به­ ویژه تغییر در الگوی بارندگی، فراوانی و ماندگاری خشکسالی­ ها و افزایش پدیده­ های فرین (حدّی) سرمایی و شوک­‌های گرمایی است.

وی با بیان اینکه تعدادی از گازهای گلخانه‌­ای همچون اکسیدهای ازت و متان، پیامد عملیات کشاورزی هستند، تصریح کرد: در این زمینه شالیزارها، به­ دلیل کشت غرقابی، در تولید گاز متان در بخش کشاورزی نقش عمده‌­ای بازی می‌­کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، برپایه توافق­نامه پاریس، کشور ایران باید برای کاهش گسیل گازهای ­گلخانه‌­ای همکاری کند، خاطرنشان کرد: از آنجا که توان گرمایشی فراگیر ( global warming potential ) گاز متان در یک بازه ۱۰۰ ساله ۲۵ برابر دی­اکسیدکربن است و بخش کشاورزی، به ­ویژه شالیزارها، در تولید این گاز نقش اصلی را دارد، باید راهکارهایی برای کاهش تولید آن در شالیزارها یافت.

خاک سوزی

رائینی افزود: یافته­‌های پژوهشی گویای آن است که نزدیک به ۹ درصد از کل اثرات گلخانه­‌ای کشور در سال ۲۰۰۰ را بخش کشاورزی به خود اختصاص می­ داده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه پژوهش‌­های گسترده‌ای که در گروه مهندسی آب، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، بر روی شالیزارها انجام شد گویای آن است که کاهش شرایط غرقابی و زهکشی میان­دوره‌­ای شالیزار نقش چشم‌گیری در کاهش تولید گاز متان دارند، افزود: از سویی دیگر، افزایش مواد آلی خاک به افزایش تولید این گاز در شالیزارها می­‌انجامد.

گروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، پایان­ نامه‌ای برای بررسی مدیریت کلش پیش از کشت برنج با عنوان « بررسی مدیریت کلش برنج بر میزان تولید گاز گلخانه­ ای متان در کشت دوم در شالیزار» طراحی و اجرا کرد.

https://www.zistonline.com/article/7867 ... D9%86.aspx

بازگشت به “ساير موارد”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان