فقر آهن

با سلام
پسر من از 9 ماهگی به دلیل فقر آهن روزی 5 میل آهن مصرف کرده الان که 15 ماهه هست سطح آهن به حد نرمال رسیده و دکترش گفته که مصرف آهن رو قطع کرده و از غذاهای غنی از آهن استفاده کنیم با توجه به اینکه که شاید غذای ما ایرانی ها میزان نیاز اهن بچه رو در خودش نداشته باشه من تمایل دارم برای پسرم به میزان 2و نیم میل اهن رو ادامه بدم ایا به نظر شما این کار درسته ؟
در ضمن ما در ایران زندگی نمی کنیم و در نروژ زندگی می کنیم و این جا به بچه ها از غذاهای اماده نستله که همه جور مواد معدنی و ویتامین رو داره می دن اما من به پسرم غدای تازه که خودم هر روز درست می کنم می دم
لطفا من رو راهنمایی کنید نگرانم قطع مصرف اهن عوارض جبران ناپذیزی براش داشته باشه با توجه به اینکه من خودم کمبود اهن دارم

سلام ممنون از پیگیریتون

راستش شاید واژه فقر آهن رو اشتباه به کار برده باشم اما من از زمان نوجوانی سرگیجه داشتم و اون جور که یادمه پدر مادرم می گفتن کم خونی دارم و گاهی دکتر برام هماتینیک تجویز می کرد و و چندماه پیش هم که ازمایش خون دادم دکتر برام قرص آهن تجویز کرد
امیدوارم این اطلاعات ناقص به درد خور باشه

دوست عزیز !
به طور طبیعی، شیر مادر آهن مورد نیاز کودک را تا 6 ماهگی تامین می کنه ولی در حضورشرایطی مانند کم خونی مادر -در مورد شما از نوع فقر آهن- ممکنه کودک نیاز به آهن مکمل پیدا کنه. اما در حال حاضر که کودک شما وارد مرحله ی تغذیه تکمیلی شده، کم خونی شما، به اون صورت نمی تونه اثرگذار باشه.
و اما با در نظر داشتن اینکه مصرف آهن اضافه، توجیه پذیر نیست؛ چنانچه پزشک کودک شما توصیه ی قطع آهن رو داشتند، عمل کنید و در عین حال قطره ی آهن و مولتی ویتامینی که همه ی کودکان با شروع تغذیه ی تکمیلی تا 2 سالگی دریافت می کنند رو به کودکتون بدید.
از طرفی با غنی کردن غذای روزانه ی کودک از آهن، می تونه خیال شما نسبت به این مساله هم راحت بشه.
سعی می کنم در پیام بعدی توصیه هایی رو در جهت این غنی سازی ذکر کنم.
:!: سعی کنید خودتون رو هم از نظر تغذیه ، تقویت کنید...
كارشناس مامايي فيروز

ممنون از جوابتون کارشناس عزیز
منظورتون از قطره آهن و مولتی ویتامین تکمیلی که کودکان تا دوسالگی مصرف می کنند چیه؟ این جا همچین چیزی پیدا نمی شه تنها چیزی که برای بچه تجویز می شه قطره ویتامین دی و روغن ماهی هست

با تشکر

سلام دوباره
* قطره ی مولتی ویتامین یا A+D
شیرخوار بعد از 15 روزگی علاوه بر شیر مادر روزانه به 1500 واحد ویتامین A و 400 واحد ویتامین D نیاز دارد که در حال حاضر با توجه به قطره های موجود در ایران، این میزان با دادن 25 قطره از قطره ی A+D و یا قطره ی مولتی ویتامین تامین می شود.
* در مورد آهن:
بعد از پایان 6 ماهگی ذخیره ی آهن بدن تمام می شود و غذای کمکی و شیر مادر، نیاز شیرخوار را به آهن تامین نمی کند و بنابراین کودک نیاز به دریافت قطره ی آهن و نیز مصرف غذای غنی از آهن پیدا می کند. برای تامین این نیاز کودک هم توصیه می شه 1-2 mg آهن به ازاء هر کیلو وزن بدن داده شود. این میزان با دادن حدوداً 10-15 قطره آهن یا 5/1cc
شربت آهن(سولفات فرو) تامین می شود.
امیدوارم بتونم در مورد این که این قطره ها در جایی که شما زندگی می کنید به چه اسمی موجود هست براتون اطلاعاتی کسب کنم.
اگر موفق به تهیه شدید ، مطّلعم کنید تا نکاتی رو که مادرها برای دادن قطره ی آهن به کودکشون باید رعایت کنند رو، یادآوری کنم.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

ممنون از پیگیریتون
من با توجه با توصیه هایی که ازپزشکان ایرانی در ایران می شیندیم خیلی مایل بودم بعد از شش ماهگی شربت آهن رو برای پسرم شروع کنم اما دکترهای این جا این مساله رو قبول نداشتند به همین دلیل هم این مساله با پیگیری من و کوتاهی مسولین پزشکی این کشور متاسفانه تا 9 ماهگیپسرم طول کشید تا بالاخره راضی شدند که ازمایش خون از پسرم بگیرند و معلوم شد که کمبود اهن داره
اما شربتی که من به مقدار 5 میلی گرم در روز به پسرم می دادم اسمش نیوفر بود که این طوری هم البته نوشته می شد neo_fer
اما در مورد قطره ا د باید بگم که اینجا فقط قطره د تجویز میشه البته من به پسر روغن ماهی هم می دم که داخل اون ویتامین اد و ای هم داره

خلاصه که برای دادن این شربت آهن خیلی مصیبت کشیدم تا موفق شدم به این دکترها ثابت کنم که بچه کمبود اهن داره حالا هم دلم نمیخواد به حرف دکتر عمل کنم و دادن شربت رو قطع کنم

با تشکر
ارسال پست

بازگشت به “تغذيه با شير مادر و يا شيشه شير”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان