تفسیر سونوگرافی..کارشناس محترم لطفا زود جواب بدید

با سلام خدمت کارشناس محترم خسته نباشید از راهنمایی هاتون خیلی ممنونم
مادرم سونوگرافی داده و دوتا مورد خیلی نگرانش کرده میشه کمی راجع بهشون توضیح بدید ایا به عمل نیاز داره؟
در سونوگرافی لگن(به روش ترانس واژینال)
رحم ابعاد تقریبی 58*51*93میلیمتر و ضخامتر آندومتر 7/5میلیمتر دارد.
اکوی میومتر هتروژن است وسه تا چهار میو ... ی دیده شد

ورفته دکتر و بهش گفتن ضخامت رحم بالا رفته و باید عمل بشه وخیلی نگرانه لطفا زودتر مارو از نگرانی دربیارید و راجع به دو خط بالا که زیرش خط کشیده کمی توضیح بدید آیا مشکلی هست ؟؟خیلی خیلی ممنونم

خدایا بحق محمد وعلی وفاطمه وحسن وحسین (ع) مواظب نور چشم ما باش . . . سپردمش به خدا

Re: تفسیر سونوگرافی..کارشناس محترم لطفا زود جواب بدید

سلام
در چنین مواردیگاهی ابتدا کورتاژ تشخیصی یا از ابتدا میومکتومی(خارج کردن میوم) و در مواقعی که ناچار شوند رحم را در می آورند.
نگران نباشید بین خانمها بالای 40 سال خیلی شایع شده و جراحی ها به شکل روتین انجام می شود.
مادرتون جند سالشونه؟ یائسه شده اند؟ خونریزی غیر طبیعی ندارند؟
كارشناس مامايي فيروز

کارشناس محترم اونم از درآوردن رحم میترسه .چرا باید رحم رو دربیارن؟ 50 سالش هست و هنوز یائسه نشده ولی ماهای رمضان قرص جلوگیری برای تاخیر پری میخورده آیا مشکلی بوجود می آورده؟ و برای جلوگیر یاز بچه دار شدن هم 2سالی هست عمل کرده
خدایا بحق محمد وعلی وفاطمه وحسن وحسین (ع) مواظب نور چشم ما باش . . . سپردمش به خدا

نه عزیزم عرض نکردم همیشه این کار رو می کنند. کار اصلی در آوردن میوم است (اگر درمانگر تشخیص بر جراحی داشته باشد) در بدترین حالت میوم به تنهایی قابل خارج کردن نیست که رحم را خارج می کنند و البته به تخمدانها کاری ندارند یعنی فرد به مشکلی بر نمیخورد.که تازه احتمال این حالت کم است . نگران نباشید
كارشناس مامايي فيروز

ممنونم کارشناس محترم یعنی پس از جراحی میوم ها احتمال برگشت دوباره چقدر هست ودیگه مشکلی پیش نمیاد بعداز عمل؟؟؟؟؟؟؟؟
آخرین ويرايش توسط 1 on آزی, ويرايش شده در 0.

تفسیر سونوگرافی... کارشناس محترم لطفا زود جواب بدید

با سلام و خسته نباشید
من 10 ماه هست که برای بارداری اقدام کرده ام ولی هنوز نتیجه نداده، ماه قبل که رفتم پیش دکترم برام سونوی واژینال نوشت که جوابو براتون مینویسم:
در سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس ابدومینال انجام شده رحم رتروفلکسه است. ابعاد آن 41*55*80 میلیمتر است که در حداکثر اندازه رحم نولی پار است. اکوپاترن میومتر نرمال است.
اندومتر در حد اکوی نازک خطی است.
ناحیه کوچک اکوژن به ابعاد 4*7 میلیمتر مشکوک به پولیپ در کانال سرویکال دیده شد.
در آدنکسها ضایعه پاتولوژیک دیده نشد. تخمدانها نمای طبیعی دارند.
مایع قابل توجهی در کلدوساک دیده نشد.

این سونو رو در تاریخ 1393/05/25 که 3 روز از پریودیم گذشته بود دادم.

چند تا سوال دارم:
1. رحم رتروفلکسه یعنی چی؟
2. رحم نولی پار چیه ؟
3. اندومتر در حد اکوی نازک خطی هست یعنی چی؟
4. پولیپ چیه و چطوری بوجود میاد؟ آیا خطرناکه؟ با توجه به اینکه قصد حاملگی رو هم دارم؟

این سونو رو در تاریخ 1393/06/01 تکرار کردم :
در سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس ابدومینال انجام شده رحم رتروفلکسه است. ابعاد آن 48*58*81 میلیمتر است که در حد طبیعی است. اکوپاترن میومتر نرمال است.
ضخامت اندومتر 6 میلیمتر است که در حد طبیعی است.
ناحیه کوچک اکوژن به ابعاد 6*9 میلیمتر با احتمال پولیپ در کانال سرویکال دیده شد.
در تخمدان چپ توده کوچک Mixed echo به ابعاد 15*20 میلیمتر با احتمال کیست فانکشنال تخمدان دیده شد.
فولیکولی به ابعاد 10*14 میلیمتر در تخمدان ارست دیده شد.

میخوام بدونم چطوری تو یه هفته کیست بوجود اومد؟
آیا نیازی هست که این پولیپ رو در بیارن یا نه؟
کیستی که هست برای حاملگی خطر داره یا نه؟

بینهایت از لطفتون ممنونم

ممنونم کارشناس محترم یعنی پس از جراحی میوم ها احتمال برگشت دوباره چقدر هست؟؟؟ ودیگه مشکلی پیش نمیاد بعداز عمل؟؟؟؟؟؟؟؟

به طور کل عارضه داری نیست اما احتمال عود مانند هر فاکتور دیگری برای میوم های رحمی هم هست اما چیزی که مسلم است درمانگر اگر جراحی را ضروری بداند ، اینطور نیست که صبر کند تا از صفر بودن احتمال عود مطمئن شود و سپس جراحی کند. یعنی در این لحظه خود خارج کردن میوم موضوعیت دارد(البته عرض کردم در صورتی که جراحی را ضروری بداند)
و در ضمن کسی که رو به یائسگی می رود کلاً نه تنها احتمال عود میومش کمتر است بلکه با یائسگی میومی هم اگر باشد اغلب با قطع تغذیه رسانی به او، تحلیل می رود
كارشناس مامايي فيروز

Re: تفسیر سونوگرافی... کارشناس محترم لطفا زود جواب بدید

raha_313 نوشته شده:با سلام و خسته نباشید
من 10 ماه هست که برای بارداری اقدام کرده ام ولی هنوز نتیجه نداده، ماه قبل که رفتم پیش دکترم برام سونوی واژینال نوشت که جوابو براتون مینویسم:
در سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس ابدومینال انجام شده رحم رتروفلکسه است. ابعاد آن 41*55*80 میلیمتر است که در حداکثر اندازه رحم نولی پار است. اکوپاترن میومتر نرمال است.
اندومتر در حد اکوی نازک خطی است.
ناحیه کوچک اکوژن به ابعاد 4*7 میلیمتر مشکوک به پولیپ در کانال سرویکال دیده شد.
در آدنکسها ضایعه پاتولوژیک دیده نشد. تخمدانها نمای طبیعی دارند.

این سونو رو در تاریخ 1393/05/25 که 3 روز از پریودیم گذشته بود دادم.

چند تا سوال دارم:
1. رحم رتروفلکسه یعنی چی؟
2. رحم نولی پار چیه ؟
3. اندومتر در حد اکوی نازک خطی هست یعنی چی؟
4. پولیپ چیه و چطوری بوجود میاد؟ آیا خطرناکه؟ با توجه به اینکه قصد حاملگی رو هم دارم؟

این سونو رو در تاریخ 1393/06/01 تکرار کردم :
در سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس ابدومینال انجام شده رحم رتروفلکسه است. ابعاد آن 48*58*81 میلیمتر است که در حد طبیعی است. اکوپاترن میومتر نرمال است.
ضخامت اندومتر 6 میلیمتر است که در حد طبیعی است.
ناحیه کوچک اکوژن به ابعاد 6*9 میلیمتر با احتمال پولیپ در کانال سرویکال دیده شد.
در تخمدان چپ توده کوچک Mixed echo به ابعاد 15*20 میلیمتر با احتمال کیست فانکشنال تخمدان دیده شد.
فولیکولی به ابعاد 10*14 میلیمتر در تخمدان ارست دیده شد.

میخوام بدونم چطوری تو یه هفته کیست بوجود اومد؟
آیا نیازی هست که این پولیپ رو در بیارن یا نه؟
کیستی که هست برای حاملگی خطر داره یا نه؟

بینهایت از لطفتون ممنونم

سلام
رتروفلکسه پوزیشن قرار گیری رحم و دهانه ی رحم است که یکی از پوزشینهای نرمال است.
اندومتر هم در سونوی اول نازک بوده(که می تواند به علت قاعدگی و ریختن طبیعی اندومتر باشد)
رحم نولی پار(رحمی که بارداری نداشته است) البته دقیق ترش این است که رحمی که بارداری بالای 20 هفته را تجربه نکرده است.
پولیپ سرویکس هم خطرناک نیست اما باید یا در معاینه و سرپایی و یا اگر لازم باشد با جراحی برای خروجش اقدام کرد. و بدیهی ست که پس از در آوردن آن به پاتولوژی نمونه فرستاده می شود و ماهیت پولیپ بودن آن تائید می شود. که باید پیش از بارداری حداقل تکلیف برخورد با آن مشخص شود.
کیست فانکشنال هم کیست عملکردی تخمدان است که با کارکرد تخمدان در این سیکل یا سیکل بعد خودش تحلیل می رود اما حتماً در سونوی ماه بعد باید از نبودش مطمئن شد.چیز عجیبی نیست چراکه بر اثر عملکرد طبیعی تخمدان به وجود می آید. سایزش هم بسیار کوچک است . دقیق علمی اش این است که زیر 3 سانت را اصلآً کیست ننامیم.
تشخیص و درمان با درمانگر شماست
كارشناس مامايي فيروز

خیلی ممنونم کارشناس محترم مادرم پیش دوتا دکتر رفته وهردو بهش گفتن این میوم ها اندازه مو هستن و فعلا نیازی به عمل نیست ودارو دادن وگفتن بعد مصرف دارو 6 ماه بعد سونو بده... فقط کارشناس محترم پس ما برای از بین رفتن این ها چه کنیم ؟ دارویی نداره؟؟؟؟وایا خودبه خود بزرگ میشن؟؟؟

سلام.. من ۲۵ سالمه و تقریبا چهارساله اقدام به بارداری کردم تقریبا چندین ماه دچار لکه بینی شدم یعنی سه چهارماه پشت سرهم خون میدیدم تا اینکه یکدفعه دچار خونریزی شدید همراه با لخته های بزرگ شدم تا سه روز و بعد از اون از حال رفتم و منو بستری کردن بیمارستان و این سونو رو از من گرفتن لطفا برام تفسیر کنید..
رحم دارای ابعاد ۴۵×۳۵×۷۳ بوده ، ET:8 میباشد.
آندومتر نمای عادی داشته ، توده فضاگیر در آن دیده نشد.
تخمدان راست دارای ابعاد ۲۴×۲۶ و تخمدان چپ ۲۴×۲۷ بوده ، نمای pcoمایع آزاد در کلدوسکاک مشاهده شد.
تصویر یک ناحیه ی هایپراکو به دیامتر ۱۴×۱۹ میلیمتر در ناحیه ی سرویکال در کانال آندومتریال مشهود است و ابتدای واژن در درجه ی اول مطرح کننده کلات میتواند باشد جهت بررسی دقیق تر معاینه توصیه میشود.

سلام.. من ۲۵ سالمه و تقریبا چهارساله اقدام به بارداری کردم تقریبا چندین ماه دچار لکه بینی شدم یعنی سه چهارماه پشت سرهم خون میدیدم تا اینکه یکدفعه دچار خونریزی شدید همراه با لخته های بزرگ شدم تا سه روز و بعد از اون از حال رفتم و منو بستری کردن بیمارستان و این سونو رو از من گرفتن لطفا برام تفسیر کنید..
رحم دارای ابعاد ۴۵×۳۵×۷۳ بوده ، ET:8 میباشد.
آندومتر نمای عادی داشته ، توده فضاگیر در آن دیده نشد.
تخمدان راست دارای ابعاد ۲۴×۲۶ و تخمدان چپ ۲۴×۲۷ بوده ، نمای pcoمایع آزاد در کلدوسکاک مشاهده شد.
تصویر یک ناحیه ی هایپراکو به دیامتر ۱۴×۱۹ میلیمتر در ناحیه ی سرویکال در کانال آندومتریال مشهود است و ابتدای واژن در درجه ی اول مطرح کننده کلات میتواند باشد جهت بررسی دقیق تر معاینه توصیه میشود.

باسلام خدمت کارشناس محترم.من 23 سالمه یک ساله که ازدواج کردم تو این مدت شش ماه آخری هیچ گونه جلوگیری نداشتم وقصد باردار شدن دارم که تاکنون موفق نشدم قبل از ازدواجم پریودیم نامنظم بود بعداز ازدواجم تقریبا منظم شده و موی زائدروی شکم و فکم دارم .اخیرا زیر شکمم و تخمدان راستم گاهی شروع به درد میکند.امروز رفتم سنو جواب سنو به این شکل بود که ابعاد رحم طبیعی است.اکوی میومتر یکنواخت است آندومتر دارای ضخامت نرمال(8.5mm)است واکوی ان طبیعی است.تخمدان راست دارای ابعاد بزرگترازطبیعی است(حجم:13cc)وبااکوپاترن فولیکولرریزومحیطی دیده میشود.تخمدان چپ دارای ابعاد حداکثرطبیعی است(حجم:12cc)ولی اکوپاترن فولیکولرنرمال دراین تخمدان مشهودمی باشد.مایع آزاد درلگن دیده نشد.
توروخدا بگین مشکلم چیه واینکه من باردار نشم زیاده؟؟خیلی نگرانم وهمچین ازطرف خانواده و همسر تحت فشارم.آیا مشکلم خیلی جدی است؟؟ومن نازا هستم؟؟یامشکلم برطرف میشه و منم میتونم مادر بشم؟؟توروخدا راهنماییم کنین خیلی نگرانم
ارسال پست

بازگشت به “تبادل نظر بين كاربران سايت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 23 مهمان