کیست اندومتریوما و بارداری

با سلام
من خانم سی ساله هستم که در سال 85 در سن 24 سالگی دچار کیست اندومتریوما شدم و تحت عمل لاپاروسکوپی قرار گرفتم. پس از ان مدام تحت کنترل بودم تا اینکه مجددا در سال 91 متوجه وجود این کیستها در تخمدان شدم. البته این بار به علت دل درد شدیدو عفونت و لکه بینی قبل از پریود به پزشک مراجعه کردم و از طریق سونو گرافی واژینال این کیستها آشکار شد. پزشک معالج برای بنده قرص جلوگیری از بارداری برای 5 ماه تجویز کرد و پس از مصرف آن مجددا در روز پنجم پریود سونوی واژینال انجام شد که اینبار نیز کیستها با وضعیت قبلی در تخمدانها وجود داشتند و مشکل عفونت نیز باقی است.البته وجود فیبروم و میوم نیز گزارش شد. مختصری از سونو به شرح زیر است:
ابعاد رحم86×46×39 میلی متر در خط وسط و انتروورسه می باشد.
اکوی میومتریال اندکی هتروژن است.
یک فیبروم ساب سروزال به سایز 21 ×21 میلیمتر در قسمت جدار اینترولترال راست و فوقانی رحم رویت شد.
ضخامت اندومتر 6 میلیمتر است.
یک میوم اینترامورال هیپواکو به سایز 11×7 میلی متر در جدار خلفی رحم مشهود است.
تخمدان راست به ابعاد 71 × 37 میلی متر حاوی دو ساختار کیستیک به ابعاد 36×39 mm و 22×26 mm می باشد. جدار این ساختارهای سیستیک نازک و حاوی diffuse low level internal echo می باشد.
تخمدان چپ به ابعاد 34×27 mm حاوی یک ساختار کیستیک به ابعاد 24*17 mm با مشخصات فوق می باشد.
مایع آزاد در کلدوساک مشاهده نمی شود.
طول سرویکس نرمال است.
کاویته اندومتر خالی است.
آیا با این وضعیت من برای بارداری باید مجددا تحت عمل لاپاروسکوپی قرار بگیرم؟ایا احتمال بارداری برای من وجود دارد؟ از این موضوع بسیار نگران هستم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

Re: کیست اندومتریوما و بارداری

سلام
احتمال بارداری هست عزیزم اما مساله این است که با این وضعیت، ممکن است بارداری ایجاد شده بی خطر نباشد و مشکل پیش بیاید .
حتما در طمینه لاپاراتومی یا لاپاراسکوپی و نیز چگونگی برخورد با میوم ها با متخصص حاذقی در این زمینه مشورت کنید
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “تبادل نظر بين كاربران سايت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 63 مهمان