ارتودنسی

khakzadmoni
عضو جدید
عضو جدید
پست: 13
تاریخ عضویت: یک شنبه 8 مرداد 1396, 11:57 am
تماس:

ارتودنسی

پستتوسط khakzadmoni » یک شنبه 21 آبان 1396, 2:13 pm

زمانی، در گذشته بود که ارتودنسییک درمان مخصوص کودکان و نوجوانان به حساب می آمد و البته نام ارتودنسی مساوی بود با سیم هایی فلزی که حتی از فاصله دور نیز قابل رویت بودند. اما امروزه، با ارتودنسی سرامیکی هر دوی این مسائل دچار تغییر شده و علاوه بر این که ارتودنسی در بزرگسالان هم انجام می شود، می توان آن را با استفاده از بریس های به اصطلاح ارتودنسی نامرئی نیز انجام داد تا کار مرتب کردن دندان ها با مشقت کمتری انجام شود. دکتر شاهین شادالوئی متخصص ارتودنسی و ناهنجاریهای فک و صورت (D.D.S.M.D.S) از دانشگاه تهران می باشد.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

برِیس هایی (متشکل از سیم و نگهدارنده هایی که به هم متصل هستند) از جنس سرامیک که برای اصلاح فرم و مرتب کردن دندان ها روی آن ها نصب می شوند و تا حاصل شدن نتیجه دلخواه، روی دندان ها باقی می مانند. تفاوت بریس ها در ارتودنسیسرامیکی با بریس های فلزی فقط در جنسیت و رنگشان است که سفید یا هم رنگ دندان هستند و کمتر به چشم می آیند. البته شایان ذکر است که در این روش، جنس سیم متصل کننده همچنان فلزی است که از نوع نقره ای یا سفیدرنگ آن استفاده می شود.نکته دیگر این که، بریس های شفاف هم همان بریس های سرامیکی هستند که برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شوند، با این تفاوت که به جای رنگ سفید یا هم رنگ دندان، شفاف هستند.

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی

تنها مزیت استفاده از این نوع ارتودنسی دندان در مرتب کردن دندان ها، ناپیدا بودن بریس ها است. به طوری که فقط از فاصله نزدیک قابل تشخیص هستند و به همین دلیل به آن ها بریس های نامرئی هم گفته می شود.

در مقابل، برای به دست آوردن این نامرئی بودن، باید هزینه بیشتری پرداخت کرد و البته بریس های سرامیکی نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به انواع فلزی دارند، زیرا شکننده تر هستند.

کدام نوع بهتر است؟

برای مرتب کردن دندان ها با استفاده از بریس های سرامیکی دو انتخاب دارید:
شفاف یا غیرشفاف (سفید یا هم رنگ دندان). انتخاب بین این دو گزینه هم کاملا به این بستگی دارد که کدام نوع بهتر روی دندان شما بنشیند و در نهایت، نظر متخصص زیبایی دندان در این امر اهمیت زیادی دارد. زیرا این موضوع به برند مورد استفاده و جنس و کیفیت متریال بستگی زیادی دارد و امری ظریف و مهم است.


اما قانون کلی این است که اگر رنگ دندان شما خیلی روشن است، انواع شفاف بهتر روی دندان شما می نشیند و اگر هم دندان شما معمولی یا تیره است، استفاده از انواع هم رنگ دندان نتیجه بهتری در بر خواهد داشت.


مرتب کردن مخفیانه دندان ها!

در نهایت، اگر به چشم آمدن بریس های ارتودنسی شما را ناراحت می کند و دوست دارید که در هنگام خندیدن یا حتی صحبت کردن، این سیم ها یا بریس ها دیده نشود، می توانید با مشورت با متخصص ارتودنسی متبهر در زمینه زیبایی، بریس های سرامیکی را برای مرتب کردن دندان های خود انتخاب کنید. اما دقت داشته باشید که استفاده از برند مناسب، متریال مرغوب و مهارت کافی شرط اساسی نتیجه بخش بودن این فرآیند است.

بازگشت به “سایر موراد ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان