دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یا تباهی له زرد چیست؟

#1
دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) یک بیماری چشمی است که در طی آن ماکولا یا لکه زرد را از بین می رود. ماکولا در واقع بخشی از شبکیه در قسمت پشت چشم است. ماكولا به شما اجازه می دهد تا رنگ ، جزئیات دقیق تر ببینید و یا درد مستقیم شما را کنترل می نماید.
 دو نوع AMD وجود دارد: خشک و مرطوب. حدود 90٪ از بیماران به نوع خشک مبتلا می شوند. با AMD خشک ، لایه های ماکولا به مرور زمان نازک تر می شوند. این باعث می شود ماکولا کمتر کار کند و منجر به مشکلات بینایی شود.
 اما حدود 10٪ از افراد مبتلا به AMD نوع مرطوب دارند. که در طی آن رگهای خونی غیر طبیعی زیر ماکولا رشد می کنند. این رگ های خونی ضعیف هستند و خون و مایعات را به لایه های شبکیه ، از جمله ماکولا ، نشت می کنند.
 علائم AMD تر اغلب به طور ناگهانی شروع می شود و معمولاً شدید است. اگر در یک چشم AMD دارید، احتمال درگیری چشم دیگر نیز وجود دارد.
 چگونه Wet AMD باعث از دست رفتن بینایی می شود؟
 ماکولا در حالت سالم صاف است.ولی در صورت ابتلا به لکه زرد، خون و مایعات نشت شده باعث ایجاد برآمدگی در شبکیه می شود. رگهای خونی نشت می تواند باعث ایجاد بافت اسکار و آسیب رساندن به سلولهای شبکیه شود. این به دید اصلی شما آسیب می رساند. تصاویر جلوی شما ممکن است تحریف شده باشد. به عنوان مثال ، خطوط مستقیم ممکن است موج دار به نظر برسند. چیزهایی که در دید اصلی مشاهده می شود ممکن است مبهم ، یا دیدن آنها غیرممکن باشد. ممکن است در مرکز دید خود نیز نقاط تاریک مشاهده کنید. اما شما هنوز هم باید بتوانید جوانب را مشاهده کنید.
 مرطوب بودن AMD می تواند باعث از بین رفتن شدید بینایی شود. اما نه AMD تر و نه AMD خشک منجر به نابینایی کامل نمی شود زیرا شما دید خود را حفظ می کنید. با این وجود ، داشتن AMD تر انجام کارهایی را که می خواهید انجام دهید ، مانند خواندن یا دیدن چهره ها به طور مستقیم را بسیار سخت تر می کند.
عوامل خطرهنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث این بیماری می شود. اما اگر شما:
 AMD خشک داشته باشید. AMD مرطوب در افرادی اتفاق می افتد که قبلاً نوع خشک آن را تجربه کرده اند، حتی اگر نمی دانستند که آن را داشته اند.
 سابقه خانوادگی AMD را داشته باشید. اگر AMD خیس دارید ، ممکن است ژن های خاصی به ارث برده باشید که احتمال ابتلا به آن را افزایش می دهد.
 بالای 50 سال هستند AMD "دژنراسیون ماکولا وابسته به سن" نامیده می شود زیرا در افراد مسن مشاهده میشود. AMD مرطوب در افراد بالای 50 سال متداول است و در دهه 70 و 80 رایج تر می شود.
 سیگار کشیدن به سلولها آسیب می رساند و رسیدن مواد مغذی از طریق جریان خون شما را دشوار می کند.
 بیماری قلبی یا فشار خون بالا. فشار خون بالا در درجه اول با خطر بیشتر ابتلا به AMD در ارتباط است و اگر از قبل آن را داشته باشید آن را بدتر می کند. و شرایطی که بر قلب و رگهای خونی شما تأثیر می گذارد ، احتمال ابتلا به AMD مرطوب را افزایش می دهد.
 زن هستند . AMD مرطوب در زنان از مردان شایع تر است. پزشکان علت آن را نمی دانند.
 سفید هستند. AMD مرطوب در بین سفید پوستان نسبت به مردم آفریقایی آمریکایی ، لاتین و اسپانیایی رایج تر است.
 چاق هستند چاقی باعث می شود که AMD در مراحل اولیه به AMD مرطوب پیشرفته تبدیل شود.
منبع وبلاگ سلامتی 


ارسال پست

بازگشت به “سایر موراد ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان