نشانه های کمبود اعتماد به نفس و راههای تقویت آن

#1
اعتماد به نفس یک جور طرز فکر مثبت درباره خودتان و قابلیت هایتان است و درست همان موقعی که همه چیز به هم می‌ریزد، میتواند به فریادتان برسد و به شما کمک کند تا دربرابر سختی‌های تان قدرتمند باشید.
 بزرگترین و موفق‌ترین آدم‌هایی که می‌شناسیم هم گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. برای تقویت اعتماد به نفس، مانند هر توانایی و مهارت دیگری باید تمرین داشته باشید تا بتوانید آنرا مدیریت کنید، ولی هنگامی که بتوانید خودتان افسار را بدست بگیرید، پیشرفت می‌کنید و زندگیتان از این رو به آن رو می‌شود.

علایم کم بود اعتماد به نفس
افرادی که اعتماد به نفس ندارند و یا حداقل اعتماد به نفسشان پائین است، یکسری ویژگی‌ها و علایم مشترک دارند که سبب میشوند به این حال و روز بیفتند. بعضی از این علائم عبارتند از:
- گوشه گیری و دوری کردن از جمع
- با ترس و ارام صحبت کردن
- ترس از عیب گیری کردن از افراد دیگر
- ترس از انجام دادن کار‌ها
- قیاس کردن خود با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند!

باور داشته باشید که میتوانید
نخستین و مهم‌ترین مسیر از راه‌های افزایش اعتماد به نفس این است که خودتان را باور کنید. یعنی قبول کنید که میتوانید شما هم تبدیل به یک شخص با اعتماد به نفس شوید. در مقاله قدرت باور بخود هم گفتیم که وقتی باور کنید که میتوانید، حتماً خواهید توانست. آقای هنری فورد هم جمله‌ای در این رابطه دارد که می‌گوید:
چه فکر کنید میتوانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست…
پس نخست با خودتان کنار بیایید که میتوانید اعتماد به نفس خویش را تقویت کنید، آنگاه خواهید دید که چه قدرت بالایی برای تقویت اعتماد به نفس در وجودتان ایجاد می‌شود…

با قامت راست بایستید
باید با اعتماد به نفس بالا رفتار کنید تلاش کنید با تمرین و تمرین راست ایستادن را تمرین کنید برای راست ایستادن تلاش داشته باشید ناف خویش را به طرف ستون فقراتتان عقب بکشید و شانه‌ها را به طرف عقب کشیده و سینه را به طرف جلو بیاورید. همچنی میتوانید با مراجعه به یک ارتوپد یا تخصص اسکلتی عضلانی راهنمایی های بیشتری به دست آورید.

ارزیابی عادلانه‌ای از خودتان داشته باشید
جانی یونایتس فوتبالیست مشهور آمریکایی می‌گوید بین غرور و اعتماد به نفس تفاوت وجود دارد؛ غرور هنگامی است که شما در خصوص خودتان دست به بزرگ نمایی بزنید. در حالی که اعتماد به نفس، به معنای باور داشتن به قابلیت خود در انجام کارهاست.
به عبارت دیگر اعتماد به نفس از طریق سعی بسیار بدست می‌آید و آن‌هایی که این خصوصیت را دارند، افرادی خودآگاهند. به خاطر داشته باشید زمانی که اعتماد به نفس شما از توانایی تان فراتر رود، دچار خود بزرگ بینی خواهید شد؛ بنابراین بین این دو تفاوت قائل شوید.
شالوده‌ی اعتماد به نفس واقعی بر پایه‌ی حقیقت‌ها بنا شده است. برای این که بتوانید اعتماد به نفستان را بالا ببرید، باید ارزیابی دقیق و صادقانه‌ای از خویش و قابلیت هایتان داشته باشید.
چنانچه هنوز نقاط ضعفی در شما وجود دارد، برای بهبود آن‌ها برنامه ریزی و راهی پیدا کنید تا اثرات منفی شان را به حداقل برسانید. به یاد داشته باشید بی توجهی نسبت به نقاط ضعف و یا نقطه‌ی قوت نشان دادن آن ها، هیچ کمکی به از بین بردنشان نخواهد کرد. به همین ترتیب، داشتن فهم درست از قابلیت‌ها میتواند انتقادات یا بازخورد‌های منفی را کاهش و به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد.

درست لباس بپوشید
هنگامی که ظاهرتان خوب باشد حس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. لباس‌ها و وسایل مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و حس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ی این‌ها سبب تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود. لباس تان باید طوری باشد که موفقیت را نشان بدهد. لوازم شخصی شما نشانگر شخصیت تان هستند پس در انتخاب شان دقت کنید.
یک لباس مناسب و زیبا که توجه افراد دیگر را جلب کند، میتواند به آغاز یک مکالمه کمک کند. داشتن ظاهر مرتب و حتی جوانی صورت به شما کمک میکند پس با انتخاب غذاهای ضد پیری برای پوست و زندگی سالم تر ظاهری موجه و مرتب برای خود بسازید.


مثبت فکر کنید، مثبت عمل کنید
انرژی مثبت سبب نتیجه‌ی مثبت هم می‌شود، پس تلاش کنید نیمه‌ی پر لیوان را ببینید و به مسایل منفی فکر نکنید. مدام لبخند بزنید، بخندید و با آدم‌های مثبت معاشرت کنید تا هم خودتان احساس بهتری داشته باشید و هم افردی که دور و برتان هستند.
یک دفترچه‌ی یادداشت داشته باشید و اهداف و موفقیت‌های روزانه تان را در آن بنویسید. سپاسگزاری و خشنودی بابت هر کار مثبتی که انجام می‌دهید، سبب تقویت اعتماد به نفس و ارامش درونی شما خواهد شد.
 
 
به طور منظم ورزش کنید
مطالعات انجام شده در موسسه‌ی تحقیقاتی اونتاریو نشان می‌دهد افرادی به مدت ۱۰ هفته و هقته‌ای ۲ بار ورزش می‌کنند، به مراتب از نظر اجتماعی، هوشی و جسمانی توان مندی بیشتری دارند.
ورزش کردن علاوه بر این که تناسب اندام شما را حفظ می‌کند، اعتماد به نفستان را هم بالا می‌برد. تمرین‌های بدنی باعث ازاد سازی اندورفین در بدن هم میشوند و روحیه‌ی شما را مثبت و پر خوشحالی خواهند کرد؛ بنابراین همواره برای تمرین‌های ورزشی خویش برنامه ریزی کنید؛ خواهید دید که اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت.ورزش تاثیر به سزایی در شادی و نشاط میگذارد که حتی در صورت شما نیز قابل مشاهده است علاوه بر ورزش یا بعد ازآن با استفاده از انواع ماسک مانند تهیه ماسک صورت با ماست هم سرزندگی خود را افزایش داده و هم آلودگی ها را از صورت خود پاک کنید

آماده باشید
یادتان باشد:برنامه ریزی جلوی عملکرد ضعیف را می‌گیرد. هر چه قدر آماده‌تر باشید، حس شایستگی و مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفس تان هم بیشتر می‌شود. امادگی سبب می‌شود که اتفاق‌های بد و غیرمنتظره زندگی، نتوانند شما را شکست بدهند.
همه چیز را در خصوص کار، رشته‌ی تحصیلی، اهداف و خلاصه هر چیزی که مسیر زندگیتان را به طرف موفقیت هدایت می‌کند یاد بگیرید. پیش از این که یک کار را آغاز کنید به انتظار‌ها و هدف هایتان در انتهای مسیر فکر کنید، اما خیلی بلندپرواز نباشید. اهداف و کار‌های بزرگ را به بخش‌های کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید.

کنترل زندگی حرفه‌ای خویش را در دست بگیرید
شاید بهترین شیوه‌ی شناخته شده برای این کار راه اندازی یک بلاگ شخصی باشد. توصیه می‌شود نشانی یو آر ال آن تشکیل شده از نام، نام خانوادگی، بعلاوه‌ی دامنه‌ی مورد نظرتان باشد. کار ساده‌ای است.
چنانچه کنترل برند فردی خویش را در دست بگیرید و محتوایی تولید کنید که خودتان را تحت تأثیر قرار دهد، اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت. چنانچه امادگی این کار را دارید، برای راه اندازی بلاگ مطالب زیادی روی اینترنت خواهید یافت که مطالعه‌ی آن‌ها به شما کمک زیادی خواهد کرد.

با بالابردن سطح آگاهی پزشکی و سلامت خود زندگی بهتر و موفق تری خواهید داشت.


ارسال پست

بازگشت به “اعتماد به نفس ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان