اثر موبایل روی کودکان

#1
پژوهشگران می‌گویند: بچه‌های زیر ۵ سال نباید بیشتر از ۱ ساعت در روز از هر وسیله اسکرین دار اعم از موبایل یا تبلت استفاده کنند. سالانه بیش از ۵ میلیون مرگ بخاطر همین بی‌تحرکی در بین رده‌های سنی پایین وجود دارد.
پژوهشگران مغز کودکان بین سه تا پنج سال را اسکن کردند و دریافتند، کسانی که زیاد از صفحه نمایش استفاده می‌کنند، دارای ماده سفید کمتری در مغز خود هستند. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و به‌طور عمده از سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه تشکیل شده است. این دسته از کودکان در آزمون‌های شناختی نیز  نمره کمتری نسبت به همسالان خود داشتند. طبق نتایج مطالعه مرکز پزشکی بیمارستان کودکان از جمله تاثیرات منفی موبایل و تبلت روی کودکان، آسیب به قدرت تفکر، خواندن و گفتار آن ها است.


مدیریت استفاده کودک از موبایل
استفاده کودکان از موبایل و تکنولوژی روز همیشه هم مخرب نیست. در واقع بازی هایی که در گوشی های همراه هستند اثرات مثبتی هم دارند. برای مثال در بسیاری از آن ها کودک یاد می گیرد بر تکالیفی که نیاز به تمرکز و توجه دارند مسلط شود یا بسیاری از تکانه های خود را بازداری کند تا به هدف مورد نظر برسد. برخی از آن ها هم دقت کودک را بالا می برند یا حتی می توانند مسائلی را به کودک آموزش دهند.

نکته مهم میزان استفاده کودک از این تکنولوژی می باشد. کودک بسته به سنی که در آن قرار دارد و مرحله رشدی خود باید با قوانین و محدودیت هایی روبرو شود. به طور کلی استفاده بیش از دو ساعت در روز برای کودکان توصیه نمی شود. هم چنین بهتر است برای کودک تا سنین نوجوانی گوشی یا تبلت جداگانه تهیه نشود و صرفا به آن ها اجازه داده شود، از گوشی والدین استفاده کنند. در سنین پایین و سال های اولیه دبستان بهتر است دسترسی کودک محدود باشد. با بالاتر رفتن سن می توان انعطاف بیشتری در قوانین نشان داد و به کودک در مورد استفاده صحیح از تکنولوژی و مدیریت آن آموزش های لازم را داد. مشاوره کودک می تواند شما را برای داشتن یک سبک تربیتی مناسب راهنمایی نماید.

در هر صورت باید این موضوع را در نظر داشته باشید که سن ملاک مناسبی برای داشتن تلفن همراه نیست و نحوه اجرا و ارائه قوانین استفاده از این فناوری برای کودکان، اهمیت بیشتری دارد. امروزه بیشتر تلفن های همراه هوشمند دارای بخش امنیتی ویژه کودکان هستند که با تنظیم تلفن همراه روی این حالت، دسترسی کاربر به بسیاری از خدمات و سرویس هایی که مناسب کودکان نیستند قطع می شود و از سوی دیگر به هیچ عنوان نباید به کودکان اجازه اتصال بدون محدودیت و کنترل را به اینترنت بدهید.

یکی دیگر از اقداماتی که در هنگام اختصاص دادن تلفن همراه به کودکان باید در نظر گرفت، ایجاد محدودیت در دانلود و دسترسی به سایت های مختلف است. علاوه بر این باید به وی بیاموزید که به هیچ عنوان از طریق تلفن همراه نباید با غریبه ها صحبت کرده یا به صورت نوشتاری ارتباط برقرار کند. وی همچنین باید کاملا توجیه شده باشد که اجازه دادن هیچ نوع اطلاعات شخصی از خود و خانواده اش را از طریق تلفن همراه به سایر افراد ناشناس نداشته و این موضوع اهمیت بسیار زیادی در تامین امنیت وی خواهد داشت. برخی از مهمترین مواردی که شما پیش از اختصاص دادن تلفن همراه به کودکتان باید به وی بیاموزید عبارتند از:

1 – هر پیام یا نوشته ای از سوی افراد ناشناس را ندیده بگیرد.
2 – هیچگاه در شبکه های عمومی و آنلاین، شماره تماس خود را اعلام نکند.
3 - مسدود کردن سایر کاربران و افرادی که با وی تماس می گیرند را به فرزندتان بیاموزید.

باید این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که رابطه شما و کودکتان باید بر اساس اعتماد و صداقت بوده و فرزند شما باید قادر باشد مشکلاتش را بدون ترس با شما در میان بگذارد. پیش از اختصاص تلفن همراه به وی، باید ها و نبایدها و قوانین را به خوبی برای وی تشریح کرده و به هیچ عنوان در ساعات شبانه اجازه استفاده از تلفن همراه به کودک را ندهید و خاموش کردن موبایل در آغاز شب را به عنوان یک اصل غیر قابل تخطی قرار دهید.
رعایت موارد فوق می تواند از وابستگی و اعتیاد کودک شما به تلفن همراه جلوگیری کرده و در عین حال امکان استفاده مفید از این فناوری برای شما فراهم می شود.

 
چگونه بچه را از گوشی دور کنیم ؟
عجیب است که بسیاری از مقالات در مورد بازی های موبایل، روش هایی مثل گرفتن موبای یا نرم افزارهای محدودیت دسترسی را پیشنهاد می دهند. این روش ها نیازمند مواجهه مستقیم هستند، و این پیام را می رسانند که کودک فاقد خود کنترلی است. گرفتن موبایل تنها کودک را عصبی می کند، یا اینکه باعث می شود به خانه دوستش برود و یا یواشکی بازی کند. اما روش هایی زیر اثرات بهتری دارند:
کشیدن نقاشی های ساده و جالب
ترانه ها و ویدئو های شاد
ساخت انواع کاردستی


ارسال پست

بازگشت به “مهارتهای فرزند پروری ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان