نکات مهم انتخاب محضر عقد و دفتر ازدواج + با قیمت مناسب

#1
محضر عقد و دفتر ازدواج شیک با قیمت مناسب
اگر در آستانه بستن پیمان ازدواج هستید و دغدغه ی هزینه های سرسام آور عروسی و ازدواج شما را دچار سردرگمی و نگرانی کرده است؛ باید گفت که شما می توانید به راحتی از شر هزینه های اضافی خلاص شوید.

 

به شرطی که الویت شما در زندگی، داشتن همسری دلخواه و کسب آرامش در کنار او باشد. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که سطح رفاه خانواده ها بسیار در حال نوسان است.

 

بخش اندکی از هموطنان ما در رفاه کامل زندگی می کنند و به راحتی قادر به انجام هر نوع تشریفاتی در مراسم های جشن و عروسی هستند.

 

اما بخش عمده ی جامعه ما را طبقه ی متوسط و پایین تر از متوسط، تشکیل می دهند. طبقه ای که در زندگی روزمره ی خود، گاهی با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و به سختی می توانند هزینه های یک زندگی آبرومندانه را تامین کنند.

 

در چنین خانواده هایی، بی شک رو به رو شدن با هزینه های ازدواج کمی اضطراب آور است.

 

در چنین شرایطی بهترین گزینه تکیه بر فرهنگ دینی و فرهنگ بومی خودمان است. ازدواج در فرهنگ ما یک آیین مقدس است. در هیچ کجای شرع و عرف، صحبتی از این میزان تشریفات که امروزه شاهد آن هستیم به میان نیامده است.

 

اگر همسری که اختیار می کنید هم کفو شما باشد و دارای شرایط مالی یکسانی با شما و خانواده تان باشد؛ قطعا کار شما راحت تر پیش خواهد رفت.

 

اینکه ازدواج تنها یک بار در زندگی رخ می دهد و هر کس به فراخور حال خود باید آرزوهایش را برای چنین روزی برآورده کند، بسیار قابل احترام است.

 

اما باید قدری روی این نکته تامل کنیم که، برآورده شدن خواسته های ما تا چه میزان می تواند فشار مالی به خانواده ها تحمیل کند. رسیدن به آرزوهایی که تنها یک شب دوام خواهند داشت، تا چه حد ارزشمند است؟

 

در صورتی که با بررسی جوانب کار، پی به این نکته می بریم که، هزینه ی مراسم عروسی مجلل می تواند گره های بزرگ تری را در زندگی پیش رویمان باز کند. مشکلاتی که تمام شان از عدم برخورداری مادی ناشی می شوند.

 

ازدواج های کم هزینه و آسان
بیشترین مبلغی که در آستانه عقد، دو خانواده برایش هزینه می کنند؛ صرف خرید حلقه، لباس عروس و سایر ملزومات عقد می شود.

 

پس به راحتی می توان با کم کردن توقعات مالی و رعایت حال خانواده ها، از ساده ترین نوع طلا، لباس و سفره ی عقد زیباترین خاطره ها را آفرید.

 

سادگی چیزیست که هیچ گاه از مد نخواهد افتاد. مهم تغییر دیدگاه است.

 

کسی که برای خود و آرمان خود زندگی کند؛ هیچ گاه به حرفهایی که پشت سرش گفته می شود، فکر نخواهد کرد.

 

در دوره ای که مدرنیته بر جهان حاکم شده است، گرفتار زرق و برق های عوام فریبانه شدن و پول را عیار سنجش قرار دادن، بی شک نشانه ای از عقب ماندگی فکری و فقر فرهنگی است.

 

علم روانشناسی و شریعت اسلام، در امر ازدواج، ابتدا بر تعقل اشاره می کند و سپس به دور شدن از چشم و هم چشمی و اجتناب از گرفتار شدن در تجملات بیمارگونه تاکید می کند.

 

تعیین مهریه برای ثبت ازدواج
میزان مهریه هم یکی از هزینه هایی است که معمولا برای آقای داماد دلهره آور است.

 

مهریه، در شرعیت ما حکم هدیه ای را دارد که داماد به تازه عروسش اهدا می کند.

 

اما در عرف ما میزان آن توسط پدر عروس تعیین می گردد.

 

مهریه عند المطالبه است، یعنی هر گاه که عروس اراده کند می تواند مهریه ی خود را از داماد مطالبه کند.

 

اما چندیست برای سهولیت بخشیدن به امر ازدواج، مهریه را عند الاستطاعه تعیین می کنند.

 

یعنی هر زمان که داماد استطاعت مالی برای پرداخت داشت؛ مهر عروسش را بپردازد. کم و زیادی مبلغ مهریه تضمین کننده خوشبختی هیچ زوجی نبوده و نیست.

 

اما در شرایط استثنایی حکم یک اهرم فشار برای عروس خانم ها را پیدا می کند. چون بر اساس حکم قانون حق طلاق بر عهده ی مرد است و زن بدون داشتن دلایل مستحکم و شاهدان عادل، نمی تواند تقاضای طلاق کند.

 

بنابراین بهترین پیشنهاد همان است که قانون جمهوری اسلامی بر آن صحه گذاشته است. میزان 110 سکه ی بهار آزادی، که هم می تواند به صورت یک جا تقدیم عروس خانم گردد و هم به صورت اقساط ماهیانه به وی پرداخت شود. اما چنانچه مشاهده می شود معمولا در ازدواج های موفق هیچ گاه خانم ها تقاضای مهریه نمی کنند. چرا که ارزش و اهمیت خانواده و حفظ کیان آن از هر نوع بحث مالی ارزشمند تر است.

 

هزینه های محضر
محضرهای ثبت ازواج، به تناسب امکاناتی که در اختیار زوجین قرار می دهند، برای هزینه های خود، سقف و کف در نظر گرفته اند.

 

نرخ مصوب سازمان ثبت برای تمامی ازدواج هایی که در دفاتر سطح کشور ثبت می شود؛ یک نرخ ثابت است؛ که باید توسط دو خانواده پرداخت شود.

 

در بسیاری از شهرها، هزینه های عقد بر عهده ی خانواده ی عروس است و هزینه های عروسی بر عهده ی خانواده ی داماد قرار می گیرد. اما در برخی شهرها هم، هزینه های هردو مراسم به طور مساوی بین دو خانواده تقسیم می گردد؛ تا بار اضافی بر روی یک خانواده سنگینی نکند.

 

تمام ایرانیان برای اینکه ازدواج خود را به طور محضری و رسمی ثبت کنند، باید هزینه پرداخت کنند و بر طبق قوانین ایران ثبت ازدواج اجباری است. ازدواج اقلیت های دینی كه در كشور ایران زندگی می كنند نیز، الزاما باید در دفاتر رسمی ازدواج ثبت شود.

 

آزمایشات پیش از ازدواج
قبل از ثبت ازدواج، زوجین باید آزمایش هایی نظیر اعتیاد و تالاسمی را انجام دهند.

 

برای انجام آزمایش ابتدا باید محضری را که قصد دارید صیغه ی عقد را بین شما جاری کند، انتخاب کنید. سپس با مراجعه به دفتر ازدواج، معرفی نامه ای برای مراجعه به آزمایش گاه، دریافت کنید.

 

پس از دریافت معرفی نامه، زوجین می توانند به هریک از آزمایش گاه های اعلام شده توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنند. همچنین پس از دریافت نتایج آزمایش ها ظرف مدت یک ماه باید برای ثبت ازدواج به دفتر ازدواج مراجعه کنند.

 

بر طبق ابلاغیه سال 1395 حق التحریر ثبت ازدواج و ثبت طلاق رجعی و بائن، یک میلیون و 900 هزار ریال (190 هزار تومان) است.
همچنین در ابلاغیه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حق التحریر ثبت رجوع، بذل مدت و فسخ نکاح، مبلغ 300 هزار ریال (30 هزار تومان) تعیین شده است .
طبق تعرفه جدید، دفاتر ازدواج و طلاق برای اجرائیه، اخطاریه و رونوشت مبلغ 200 هزار ریال معادل 20 هزار تومان دریافت می کنند.
 

افزایش یا کاهش مهریه
پس از تعیین مهریه و ثبت ازدواج، عروس خانم می تواند تمام مهر خود یا بخشی از آن را به داماد هبه کند. به این معنا که تصمیم بگیرد آن را بر داماد ببخشد.

 

در این صورت باید با مراجعه به دفتر اسناد رسمی، آن را ثبت محضری کرد.

 

لازم بذکر است در حدود 4 سالی می باشد که افزایش هر مقدار به مهریه حتی در دفاتر اسناد رسمی امکان ندارد، و در صورتی که زوجین بخواهند افزایش مهریه بدهند باید طلاق صورت گیرد و با مهریه جدید عقد انجام شود.

 

اما در خصوص کاهش مهریه شما می توانید برای کاهش مهریه به هر یک از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.

 

مدارک لازم برای ثبت ازدواج در ایران
جهت ثبت رسمی ازدواج مانند سایر کارهای رسمی، به تهیه مدارکی نیاز است که باید متقاضیان ازدواج، آن ها را فراهم ساخته و به منشی دفترخانه ارائه دهند تا دو کار برایشان صورت گیرد:

 

صدور معرفی نامه آزمایشگاه توسط دفترخانه ، جهت انجام آزمایش های قبل از ازدواج.

 

پس از دریافت جواب آزمایش و تکمیل شدن مدارک ، ثبت عقد و ازدواج به طور رسمی.

 

مدارک مورد نیاز جهت عقد محضری:
اصل شناسنامه عروس و داماد

 

دو برگ فتوکپی از صفحه اول شناسنامه های عروس و داماد (مجموعا ۴ برگ)

 

2-1- در صورتی که عروس یا داماد یا هردو ، نسبت به ازدواج دوم اقدام می کنند، فتوکپی صفحه دوم شناسنامه آن ها نیز دریافت می گردد.

2-2- برای ثبت ازدواج دوم، مدارکی مانند: طلاق نامه رسمی زوجین یا گواهی فوت همسر قبلی ، باید به دفترخانه ، ارائه شود.

 

۳ ـ دو قطعه عکس از عروس و دو قطعه عکس از داماد (مجموعا ۴ قطعه)


۴ ـ یک برگ فتوکپی پشت و رو از کارت ملی عروس و یک برگ از داماد (مجموعا ۲ برگ).


5ـ اصل شناسنامه پدر عروس .
5- 1- در ازدواج اول هر دختری، اجازه پدر و حضور وی در جلسه عقد و امضا کردن دفتر و عقدنامه، الزامی است.

5-2-شناسنامه پدر عروس به این دلیل خواسته می شود تا نسبت به زنده بودن او، اطمینان حاصل شود.

5-3-در صورتی که پدر عروس، از دنیا رفته باشد، فتوکپی گواهی فوت وی که از سوی سازمان ثبت احوال شهر محل سکونت وی صادر شده باشد دریافت می شود.

5-4- در صورتی که پدر دختر، مخالف ازدواج وی باشد، او باید به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای اجازه ازدواج نموده و سپس آن را به دفترخانه ارائه نماید

5-5-در صورتی که پدر دختر ، دارای آدرس مشخص نبوده یا به هر علت دیگری، حضورش در جلسه عقد ممکن نباشد ، باید اجازه ازدواج از دادگاه گرفته شده و به دفترخانه ، تحویل گردد.

5-6-اگر پدر دختر زندانی باشد ، لازم است با اجازه دادگاه و هماهنگی های قبلی ، منشی دفترخانه، به زندان رفته و از وی ، امضاء بگیرد.


6ـداشتن جواب آزمایشگاه و تحویل آن به منشی.

۶ـ۱ـ پاسخ آزمایشگاه های خصوصی ، برای ثبت رسمی ازدواج ، اعتبار ندارد

۶ـ 2- پاسخ آزمایشگاههای دولتی یک شهر مانند تهران ، رشت و برای دفترخانه رسمی ازدواج شهر دیگر، معتبر نیست. مگر آن که خود دفترخانه محل ثبت ازدواج، عروس و داماد را برای آزمایش به آنجا ، معرفی کرده و جوابش را بخواهد.

 

7- در روز ثبت عقد، اصل شناسنامه عروس و داماد ، باید به منشی دفترخانه تحویل گردد. در غیر این صورت، منشی و سردفتر، حق ثبت آن را ندارد.

 

۸ ـ پرداخت هزینه ثبت ازدواج.


۹ ـدر صورتی که پسر یا دختر یا هر دو ، به سن قانونی نرسیده باشند، حتما باید برای آن ها از دادگاه ، گواهی رشد گرفته شده و به دفترخانه ، تحویل گردد .


در مورد آزمایش های قبل از ازدواج بیشتر بدانید:
براي آغاز يک زندگي سالم، مسلماً اطمینان از سلامت روح و جسم طرفين ملاک مهمی است. به همين منظور، عروس و داماد، با مراجعه به محضر از انجام پاره اي آزمايشات مطلع مي شوند.

 

محضر، زوجين را با معرفي نامه ی عکس دار مهرشده، به آزمايشگاه مي فرستد.

 

برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار آینده، باید آزمایشهای اجباری پیش از ازدواج جدی گرفته شوند. چرا که با انجام این آزمایشات در بیشتر مواقع می تواند جلوی خیلی از مشکلات آینده را پیش از وقوع گرفت.

 

ازدواج نه تنها برای زن و شوهر، بلکه برای نسل های بعد هم سرنوشت ساز و با اهمیت است؛ بنابراین افزایش آگاهی های بهداشتی، نقش مهم و مؤثری در تأمین سلامت خانواده ها و جامعه دارد.

 

آزمايشات مرتبط با ازدواج در ایران شامل موارد زير است:
1- آزمايش عدم اعتياد از هر دو نفر؛ اعتياد به عنوان يک معضل اجتماعي است و تأثيرات سويي که بر ادامه يک زندگي دارد مورد توجه ويژه قرار گرفته است.

 

2- بررسي بيماري سیفليس؛ انجام اين تست براي آقايان الزامي است .

 

3- بررسي زوجين از نظر تالاسمي؛ تالاسمي يک نقص ژنتيکي است که به دليل شيوع بالاي آن مورد توجه قرار مي گيرد.

 

4- تزريق واکسن کزاز براي خانم ها.

 

5- گذراندن کلاس مشاوره تنظيم خانواده.

 

در این آزمایشات از خون و ادرار افراد نمونه گیری می شود. پس از بررسی نمونه ی خون فرد، می توان به بیماری های خونی مانند تالاسمی، بیماری های ژنتیكی و مقاربتی پی برد.

 

از نمونه ادرار نیز می توان به، اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد پی برد. برای تشخیص اعتیاد زوجین به انواع موادمخدر، از هر دو نفر، چه دختر و چه پسر، نمونه ادرار گرفته و آزمایش و بررسی می شود.

 

علت اصلی توجه به این آزمایش، این است كه مصرف سیگار و موادمخدر در زن یا مرد نه تنها باعث بروز برخی بیماری های اعصاب و روان، پرخاشگری و در خود فرد می شود و زندگی زناشویی را به اختلال می كشاند، بلكه بر قدرت باروری زن و یا ایجاد اختلالات رفتاری و عقب ماندگی های ذهنی در جنین و نوزاد نیز، بسیار تأثیرگذار است.

 

نمونه ادرار از زوجین گرفته می شود، و دور از انتظار نیست اگر، مصرف کننده این مواد که برای ازدواج مراجعه می کند، سعی در مخفی نگه داشتن آن نماید؛ به همین خاطر نمونه گیری در این بخش با حضور ناظر انجام می شود.

 

البته بکارگیری تکنولوژی دوربین های مداربسته در برخی آزمایشگاه ها، ضمن رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به شأن افراد، صحت نمونه گیری را هم تضمین می کند.

 

بررسی بیماری های خونیِ مقاربتی نیز از دیگر اهداف این آزمایشات است.

 

بیماری های مقاربتی به بیماری هایی گفته می شود که، در زمان تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند.

 

به همین خاطر متخصصان معتقدند افراد باید قبل از ازدواج به وسیله برخی آزمایش های خاص، از عدم وجود این بیماری ها در خود و فرد مقابل اطمینان حاصل کنند تا هم سلامت خودشان تأمین شود، و هم نسبت به سلامت فرزندانشان در آینده اطمینان حاصل کنند.

 

واکسیناسیون
بحث واكسيناسيون نيز یکی از مباحث مهم است؛به همين دليل نياز است كه زوجين پيش از ازدواج واكسن های لازم را بزنند.

 

به عنوان نمونه ممكن است فردي بدون اينكه بداند، مبتلا به هپاتيت باشد.

 

در اين صورت امكان انتقال بيماری به طرف مقابل وجود دارد. بنابراين، بايد از زوجين سؤال شود كه آيا واكسن های ذکر شده را زده اند یا خیر؟

 

هدف اصلی مشاوره ژنتیک، مشخص کردن خطر وقوع یا تکرار بیماری های ارثی و انتقال آن از مادر به نوزاد است.

 

البته این آزمایش الزامی نیست، اما توصیه می شود تمام اقشار جامعه قبل از ازدواج به متخصصان ژنتیک مراجعه كرده و آزمایش های آن را انجام دهند.

 

البته، هستند کسانی که انجام این آزمایش ها برای آنها لازم و ضروری ست؛ مثل افرادی که قصد ازدواج فامیلی دارند، ازدواج غیرفامیلی که در آن یکی از طرفین (دختر یا پسر) دارای اختلال ژنتیکی مادرزادی هستند، دختر و پسر سالمی که بستگان درجه یکشان دچار اختلالات ژنتیكی ست، زنانی که در سن زیر 18 سال و بالای 33 سال حامله می شوند و

 

پاسخ آزمایش یک ماه اعتبار دارد!
آزمایش های ازدواج در نگاه اول یک کار هزینه بر به حساب می آیند، ولی با انجام آنها تا حدود زیادی خیال زوجین راحت می شود.

 

خیلی از زوج های جوان تا زمانی که برای گرفتن وقت برای زمان عقد به محضر مراجعه نکرده اند، از این آزمایشها بی خبر هستند و وقتی در برابر آن ها این آزمایش ها به عنوان پیش شرط قرار می گیرد، کمی دچار اضطراب می شوند.

 

حتما به این نکته دقت کنید که این آزمایش ها از زمان صدور تنها یک ماه اعتبار دارند، و در صورتی که زوجین بعد از گذشت یک ماه برای انجام عقد مراجعه کنند، باید دوباره این آزمایش ها را انجام بدهند.

 

مشاوره قبل از ازدواج
يکي ديگر از مراحلي که زوجين بايد قبل از ازدواج بگذرانند مشاوره قبل از ازدواج مي باشد.

 

هميشه اطلاعاتي که از دوست، آشنا و يا فاميل به ما مي رسند از صحت کامل برخوردار نيستند، بخصوص مسايلي مثل روشهاي پيشگيري از بارداري، مراقبتهاي پيش از بارداري، مراقبتهاي دوران بارداري و… در کلاسهاي مشاوره قبل از ازدواج اطلاعات لازم در زمينه هاي فوق به زوجين داده شده، و پاسخگويي به ديگر سوالات بهداشتي آنان انجام مي شود.

 

راهنمايي زوجها براي مراجعه به مراکز بهداشتي، و درماني در زمان مناسب و آشنايي با روش کار مراکز و خدماتي که ارائه مي شود از وظايف مشاوران مي باشد.

 

جمع بندی:
عملی کردن ازدواج آسان در ترویج ازدواج بسیار اثر بخش است. پس بهتر است که با تمام توان در پیشبرد اهداف طرح ازدواج آسان یاری رسان باشیم.

 

اولین و بیشترین هزینه ای که در ابتدای هر ازدواجی خانواده ها با آن روبه رو هستند، خرید حلقه، لباس عروس و لوازم مربوط به سفره ی عقد است. در این موقعیت با کم کردن توقعات مالی و ارزش گذاری به آرامش خانواده ها، می توانیم ساده ترین لوازم را خریداری کنیم و بخش اعظم بودجه خانواده ها را صرف خانه دار شدن و سرمایه ی آتی زندگی کنیم. چرا که چشم و هم چشمی و زندگی برای دیگران نشانه ای از فقر فرهنگی و عقب افتادگی یک جامعه است.

 

نکته ی مهم دیگر مسئله ی مهریه است. هرچند تا حدود زیادی درباره ی اش فرهنگ سازی شده است؛ اما هنوز هم مهریه های بالا و توقعاتی که متعاقب آن دامنگیر داماد می شود، دلیل ازدواج گریزی بخشی از پسران جوان می باشد. اگر خانواده ها در این زمینه هم از شریعت و دین پیروی کنند و عرف حاکم بر جامعه را اصلاح نمایند، شاهد رونق گرفتن بیشتر ازدواج  در جامعه خواهیم بود.

 

آزمایشات پیش از ازدواج، هزینه های محضر از دیگر هزینه های جاری در امر مهم ازدواج است. هزینه های محضر عموما بین دو خانواده تقسیم می شود و بر اساس امکاناتی که هر محضر در اختیار خانواده ها قرار می دهد، نرخ آن متغیر است.

 چگونه برای خواندن زبان برنامه ریزی کنیم؟ (بهترین روش موجود)
تمرینات ریکاوری: دو روش ساده اما قدرتمند برای سرعت بخشیدن به بازیابی بدن
آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ یک تحلیل منصفانه
همه راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان (تحقیقات 2020)


آزمایشات ازدواج شامل یک سری آزمایش های عمومی است که همه ی عروس و داماد ها ملزم به دادن آن ها هستند، بخشی از آزمایشات هم اختصاصی است و در صورت صلاح دید می توان در این تستها شرکت کرد.


Re: نکات مهم انتخاب محضر عقد و دفتر ازدواج + با قیمت مناسب

#2
همه روزه با مراجعان زیادی رو به رو هستیم که از ترس آینده و فکر کردن در مورد ازدواج و تاهل نداشته، افسرده، مضطرب و بیمار شده اند.
 در حقیقت در جامعه ی کنونی ما تعداد افراد تحصیل کرده و گاها بیکاری که به دلیل عدم استقلال مالی، فکری و عاطفی، در تلاش اند تا هر چه سریع تر ازدواج کنند و از طریق ایجاد وابستگی به شخصی دیگر، اضطراب شان را تخلیه کنند کم نیست.
 امروزه افزایش سن و زندگی مجردی برای تعداد زیادی از افراد تا حدی آزاردهنده شده که حاضرند معیارهای اساسی خد را تا حد زیادی تنزل دهند و از این طریق از برچسب هایی مانند مجرد، ترشیده، در خانه مانده و .. رها شوند.
 کاملا طبیعی است که همبستگی بالای آمار طلاق  ازدواج های این چنینی نیز در صدر آمارهای مربوط به ازدواج قرار داشته باشد.
 آیا شما هم جزء افرادی هستید که در آستانه ی ازدواج قرار دارید و برچسب های اجتماعی، نگرانی تان را تا حد قابل توجهی افزایش داده است؟
 مطالعه  ی این مقاله می تواند در ایجاد یک جهان بینی جدید و کاهش نگرانی های تان مفید واقع شود.
آیا شما نیز مومیایی هستید؟در صورتی که تمامی اتفاقات زندگی تان حول محور ازدواج می چرخد، لازم است بدانید که یک مومیایی هستید.
 اگر منتظر هستید تا کسی پیدا شود و شما را به خواسته هایت برساند نیز تبدیل به مومیایی شده اید.
 اگر چنین فکر می کنید که تنهایی تان ظرفی است که تنها همسرتان قادر به پر کردن آن است، ازدواج تان می تواند بسیار پر خطر باشد و نیازمند بازنگری است.
 بنابراین در این شرایط بهتر است کمی با خودتان خلوت کنید و قبل از تصمیم گیری برای ازدواج، رشد شخصی تان را در اولویت قرار دهید.
 اختلالات شخصیت (Personality disorder)  مهم ترین سوالاتی که لازم است برای شان پاسخی بیابید را در زیر خواهید خواند:
دیدگاه تان در مورد تنهایی چیست؟آیا در صورتی که برای مدتی تنها باشید، می توانید از بودن با خودتان لذت ببرید یا در صورت نبود دیگران، مضطرب و افسرده می شوید؟
 اگر در دوران مجردی، فردی خوشحال نباشید و از شرایط زندگی تان لذت نبرید، با ازدواج نیز نخواهید توانست فردی خوشحال شوید و ارتباطی سالم برقرار کنید.
 ازدواج با انگیزه ی غلبه بر احساس تنهایی، سطح زیادی از وابستگی و همجوشی ناسالم در پی خواهد داشت که در دراز مدت می تواند منجر به دلزدگی طرف مقابل تان شود.
 بنابراین بهتر است دست از تفکرات افسرده وار در زمینه ی ازدواج بردارید و برای لذت بردن از احساس تنهایی تان برنامه ریزی کنید.
 به یاد داشته باشید که ارتباط زناشویی تنها در صورتی منجر به رشد خواهد شد که خودتان نیز فردی رشد یافته باشید.
مهم ترین انگیزه تان برای ازدواج چیست؟ازدواج با انگیزه ی غلبه بر تنهایی، رفع نیاز مالی،رفع مشکلات روحی، رها شدن از فشار خانواده، نیازهای جنسی و چشم و همچشمی می تواند بسیار پر خطر باشد.
 بهترین انگیزه برای ازدواج آن است که احساس کنید به سطحی از بلوغ و پختگی رسیده اید که می توانید در ارتباطی انحصاری و بی مانند با فردی دیگر، چیزهای زیادی برای ارایه دادن داشته باشید.
آیا فرد مستقلی هستید؟بهتر است قبل از ازدواج، تجاربی در زمینه ی استقلال مالی، کاری و فکری برای خودتان ایجاد کنید و توانایی رفتار مستقلانه را در خود محک بزنید.
 عد برخورداری از استقلال می تواند زندگی آینده تان را با چالش های زیادی مانند دخالت، مزاحمت و مداخلات دردسر آفرین مواجه کند.
از فرصت زندگی تان در جهت خودشناسی استفاده کنید.ورود به عرصه ی زندگی مشترک، نیازمند برخورداری از مهارت هایی اساسی است.
 در صورتی که علایق، نقاط ضعف، قوت و توانمندی های خود را نمی شناسید، اعتماد به نفس تان ضعیف است، در کنترل خشم به خوبی عمل نمی کنید.
 قادربه مشخص کردن مرزهای خود در روابط صمیمانه نیستید و هنر ایجاد گفت و گوی صمیمانه را ندارید، چگونه خواهید توانست در عرصه ی زندگی به خوبی عمل کنید؟
 بهتر است بخشی از زمان تان را به سرمایه گذاری در جهت ارتقاء مهارت های زندگی اختصاص دهید و با آمادگی لازم، وارد مرحله جدید و حساس ازدواج و پس از آن تربیت فرزند شوید.
ارسال پست

بازگشت به “مراحل ازدواج”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان