ختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) در بزرگسالان

samir65
عضو جدید
عضو جدید
پست: 42
تاریخ عضویت: شنبه 13 اردیبهشت 1393, 3:41 pm
تماس:

ختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) در بزرگسالان

پستتوسط samir65 » سه شنبه 27 خرداد 1393, 9:57 pm

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)، وضعیتی است که فرد مبتلا به آن، در تمرکز کردن روی یک موضوع خاص دچار مشکلاتی می شود، این مسئله می تواند در زندگی حرفه ای و خانوادگی او مشکلاتی ایجاد کند. در این مقاله با این وضعیت آشنا می شوید.


اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) در بزرگسالان

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، محدود به کودکان نیست، بلکه 30 تا 70 درصد از کودکان مبتلا به این اختلال، علائمشان در بزرگ‌سالی نیز ادامه می یابد. به علاوه در افرادی که هرگز در زمان کودکی این اختلال در آن‌ها تشخیص داده نشده است، ممکن است در بزرگ‌سالی علائم مشهودتری مشاهده شود که موجب مشکلاتی در شغل یا روابط آن‌ها شود. بسیاری از از بزرگ‌سالان نمی‌دانند این اختلال را دارند و تعجب می‌کنند که چرا همیشه هدف‌هایشان ظاهراً از دست آن‌ها فرار می‌کنند.


علائم ADHD در بزرگ‌سالان: دیر کردنADHD در بزرگ‌سالان الگوی کمی متفاوتی نسبت به کودکان نشان می‌دهد. بزرگ‌سالان ممکن است به طور مداوم در وقایع مهم یا محل کار دیر حاضر شوند. این افراد ممکن است متوجه شوند این تأخیرها باعث آسیب رساندن به اهداف آن‌ها می‌شود، اما به نظر هر کاری که می‌کنند نمی‌توانند خودشان را سر وقت برسانند.


علائم ADHD بزرگ‌سالان: رانندگی پر مخاطرهیکی از مشخصه‌های اختلال کم توجهی و بیش فعالی، دشواری تمرکز بر روی کاری است که انجام می‌دهید. این ویژگی مشکلاتی برای نوجوانان و بزرگ‌سالان در هنگام رانندگی ایجاد می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که در افراد مبتلا به ADHD احتمال سرعت زیاد، تصادف و از دست دادن گواهینامه رانندگی بیشتر است.


علائم ADHD در بزرگ‌سالان: حواس‌پرتیبزرگ‌سالان مبتلا به ADHD ممکن است در اولویت‌بندی، شروع، و اتمام وظایف و کارهایشان مشکل داشته باشند. آن‌ها بی‌قرار و درهم‌ریخته بوده و به سادگی حواسشان پرت می‌شود. برخی از افراد مبتلا به ADHD در تمرکز در حین مطالعه مشکل‌دارند. ناتوانی در متمرکز ماندن و دنبال کردن کاری که انجام می‌دهند می‌تواند حرفه، جاه‌طلبی و روابط آن‌ها را دچار اشکال کند.


علائم ADHD در بزرگ‌سالان: طغیان احساساتبزرگ‌سالان مبتلا به ADHD ممکن است با کنترل خود مشکل داشته باشند و این می‌تواند منجر به دشواری کنترل عصبانیت، رفتارهای تکانشی (بدون فکر)، بیان نسنجیده افکار توهین‌آمیز یا بی‌ادبانه شود.


علائم ADHD در بزرگ‌سالان: فراتمرکز (Hyperfocus)برخی از بزرگ‌سالان مبتلا به این اختلال می‌توانند بر روی چیزهایی که از آن لذت می‌برند یا به آن علاقه دارند به شدت تمرکز کنند (توانایی فراتمرکز). اما با تمرکز بر روی کارهایی که برایشان جالب نیست مشکل‌ دارند. مشکل این است که بسیاری از کارهایی که برای موفقیت در زندگی روزمره لازم است کسل‌کننده است، از تهیه فهرست خوار و بار گرفته تا پر کردن مدارک در محل کار. افراد مبتلا به ADHD تمایل دارند کارهای کسل‌کننده را به نفع فعالیت‌های جالب تر کنار بگذارند.


به دلیل طولانی بودن مطلب ادامه : http://wiki.5040.ir/fa/content/article/2238.html

بازگشت به “روانشناسي”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان