7 نکته مهم برای افزایش شیر مادر

#1
نکات مهم در مورد شیر دهی که دانستن آن برای مادران شیر ده می تواند بسیار مهم باشد بخصوص برای مادرانی که تجربه اول آنها در شیردهی مبباشد . در ادامه با ما همراه باشید .
1-شیردهی منظم:یکی از آسانترین و راحترین کارها این است که شما بصور منظم به نوزاد خود شیر بدهید. تقریبا هر 2 تا 3 ساعت یکبار بهتر است. هر چه شما بیشتر سینه خود را پمپاژ کنید شیر بیشتری ترشح میشود. زمانی شیر شما بیشتر تولید می شود که نوزادتان کاملا گرسنه باشد. اگر شما خارج از منزل کار میکنید و مجبور هستید شیر خود را برای نوزاد بدوشید هر 15 دقیقه یکبار اینکار را انجام دهید تا شیر بیشتری داشته باشید. دوشیدن همزمان هر دوسینه باعث ترشح بیشتر شیر از دو سینه میشود. در یک مطالعه انجام شده، نشان دادند که مادرانی که حداقل 8 بار در روز و یا در 100 دقیقه در 24 ساعت شبانه روز شیر خود را خالی میکندد. دارای محدوده طبیعی داشتن شیر هستند.
2-خالی کردن سینه ها:تا جایی که امکان دارد وقتی شروع به دوشیدن شیر می کنید سعی کنید سینه کاملا خالی شود. وقتی شروع به شیر دادن نوزاد میکنید مطمعن باشید سینه خالی شیر بیشتری را تولید میکند. حتی اگر شیر خوردن نوزاد تمام شد و احساس کردید که هنوز سینه های شما شیر دارد آن را کاملا خالی کنید.
3-رژیم غذایی و سبک زندگی:
 تا آنجایی که می توانید آب بخورید و از بی آب ماندن بدن جدا بپرهیزید. آب، شیر، آبمیوه نوشیدنی های خوبی در دوران شیردهی هستند اما مواد کافیین دار مانند قهوه را استفاده نکنید. تنها زمانی که احساس تشنگی می کنید آب ننوشید زیرا در زمان های دیگر هم حتی اگر احساسش را ندارید باید بطور منظم آب بنوشید. خود نوشیدن آب باعث ترشح بیشتر شیر در سینه های شما می شود. رژیم غذایی متعادل داشته باشید ( یک نمونه رژیم غذایی پس از زایمان). در برنامه غذایی خود غذاهایی مانند میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات بصورت روزانه مصرف شود.  از مصرف مواد نفاخ بپرهیزید. ورزش را فراموش نکنید. خوراکی های افزایش دهنده شیر مادر را بخورید. سیگار و هرآنچه را که دود دارد پرهیز کنید . استراحت کنید زیرا شیر دادن باعث مصرف انرژی می شود. برخی از داروها با شیر دادن شما تداخل دارد آنها را بشناسید و قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
4-آرامش داشته باشید:
 استرس با تولید شیر در بدن ارتباط مستقیم دارد. قبل از شیر دادن سعی کنید خود را آرام کنید. دوش آب گرم، حرف زدن با دوساتان می تواند به شما کمک کند. ماساژ سینه ها نیز می تواند هم به شما آرامش دهد و هم اینکه ذخایر شیر را در سینه ها افزایش دهد.
5-مکمل ها :از استفاده سر خود مکمل ها بپرهیزید. قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید. برخی از ترکیبات چاهای گیاهی و یا رازیانه ممکن است برای کودک مضر باشد. یکی از مکمل های مفید برای مادران که شیر را زیاد میکند شنبلیله هست که در هر سنی قابل استفاده است. معمولا مادران برای افزایش شیر 3 بار در روز وقت صبحانه، ناهار و یا شام این مکمل را مصرف میکنند. برای مادران باردار و کسانی که داروی رقیق کننده خون مصرف میکنند، ممنوع است. قبل از مصرف این مکمل با پزشک تغذیه خود مشورت کنید. با مکمل های خاص دوران شیردهی آشنا شوید. تور لحظه آخری باکو 
6- تماس پوست به پوستدر آغوش گرفتن نوزاد و تماس پوست مادر با پوست نوزاد باعث افزایش تولید شیر مادر می شود. تماس پوست به پوست باعث تحریک هورمون های مورد نیاز برای تولید شیر می شود و به افزایش وزن نوزاد و احساس امنیت او در آغوش شما کمک می کند.
تور لحظه آخری استانبول 
7- بهترین موقعیت شیردهیموقعیت خوب شیردهی باعث می شود نوزاد به درستی شیر بخورد و سینه را تحریک کند شیر را آزاد کند. هر چقدر شیر بیشتر آزاد شود، شیر بیشتری جایگزین آن می شود. موقعیت خوب شیردهی حالتی است که بیشترین بافت سینه مادر در دهان نوزاد قرار بگیرد؛ نه فقط نوک سینه. موقعیت خوب بسیار مهم است زیرا نوزاد می تواند سینه را کامل در دهان قرار دهد، راحت است و احساس پایداری دارد. هنگامی که کودک به خوبی شیر می خورد، صدای قورت دادن شیر را می شنوید و مکث های او در هنگام شیر خوردن را می بینید. شیردهی نباید باعث آسیب به سینه و یا درد شود. درد و یا آسیب به نوک سینه نشان دهنده موقعیت اشتباه در حین شیردهی است.
تور زمینی باکو تور استانبول تور زمینی استانبول  تور باکو


ارسال پست

بازگشت به “تغدیه دوران شیردهی ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان