گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی

#1
فردی که بعد از رابطه جنسی دچار گرفتگی عضلانی مداوم یا شدید می شود، باید حتما به پزشک مراجعه کند. علل احتمالی بسیاری وجود دارند که به گرفتگی بعد از رابطه جنسی در مردان و زنان منجر می شوند که عبارتند از:

کشیدگی عضلات
مشابه با حرکات ورزشی، گاهی اوقات کشیدگی عضلات لگن و شکم حین رابطه جنسی می تواند باعث بروز گرفتگی در عضلات شوند. گرفتگی عضلانی ممکن است در اثر سفتی عضلات، کم شدن آب بدن یا استفاده از عضله در وضعیت نامناسب ایجاد شود. این گرفتگی های عضلانی معمولا پس از گذشت چند ثانیه تا چند دقیقه از بین می روند.

ارگاسم
ارگاسم همچنین می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. ارگاسم شامل انقباض غیر ارادی عضلات در لگن و واژن است. اگر این عضلات به شدت منقبض شوند، ممکن است بعد از رابطه جنسی دچار گرفتگی موقتی گردند.

مشکلات روده
گرفتگی شکمی می تواند در اثر بروز مشکلات سیستم گوارشی ایجاد شود. یبوست و گاز معده دو علت شایع درد شکم بعد از رابطه جنسی هستند. سایر مشکلات روده مانند سندرم روده تحریک‌پذیر نیز می‌توانند باعث گرفتگی عضلات شوند.

مشکلات ادراری
مشکلات مثانه یا سیستم ادراری نیز می‌توانند باعث بروز درد بعد از رابطه شوند. مثانه درست در قسمت جلو رحم قرار دارد و در بعضی از مواقع، مقاربت می‌تواند باعث تحریک و احساس ناراحتی در آن شود. این موضوع به ویژه در مورد افراد مبتلا به عفونت یا سوزش ادراری یا اختلالی به نام سیستیت بینابینی که باعث ایجاد درد و فشار در لگن و سیستم ادراری می ‌شود، بیشتر اتفاق می افتد.

عفونت های منتقل شونده از طریق رابطه جنسی
برخی از عفونت های مقاربتی (STD)، مخصوصا کلامیدیا و سوزاک، می توانند باعث گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی شوند. بسیاری از STD ها بدون نشانه هستند، بنابراین بهتر است آزمایشات مربوطه به طور منظم انجام شود. برخی از STD ها می توانند باعث خروج ترشحاتی از آلت تناسلی مردانه یا واژن و همچنین احساس درد هنگام دفع ادرار شوند.

آسیب های شدید عاطفی
گاهی اوقات، آسیب های گذشته یا مشکلات عاطفی مربوط به رابطه جنسی می تواند به صورت ناراحتی جسمی یا درد در هنگام یا بعد از رابطه جنسی ظاهر شوند. حتی عوامل استرس زا و اضطراب روزمره نیز می توانند باعث بروز کشش ماهیچه یا گرفتگی عضلانی شوند.

دخول عمیق
دخول عمیق، می تواند باعث تحریک و گرفتگی دهانه رحم شود. دهانه رحم آسیب پذیری بیشتری نسبت به درد، گرفتگی عضلانی و عفونت دارد. میتوانید برای تقویت نعوظ قوی مردان و جلوگیری از درد به پزشک مراجعه کنید

کیست های تخمدان
تخمدان ‌ها دو عضو کوچک هستند که در دو طرف رحم قرار دارند. در برخی از مواقع، یک کیست درون تخمدان یا روی آن رشد می‌ کند. این کیست ‌ها معمولا خطرناک نیستند، اما می ‌توانند به درد یا ناراحتی بعد از رابطه جنسی منجر شوند.

تخمک گذاری
تخمک گذاری به این صورت است که هر ماه یک فولیکول در یکی از تخمدان ‌ها رشد می‌ کند که حاوی یک تخمک بالغ است. در حدود 2 هفته قبل از پریود، این فولیکول پاره شده و تخمک را برای باروری و لقاح احتمالی آزاد می کند. برقراری رابطه جنسی در طی این مدت ممکن است باعث بروز گرفتگی عضلات در برخی از زنان شود.

فیبروم (فیبروئید) ها
فیبروم ها، توده‎ هایی هستند که در دیواره رحم رشد می کنند. فیبروم ها معمولا خوش خیم و غیر سرطانی هستند. آن ها می‌توانند باعث ایجاد علایمی مثل خونریزی سنگین در طی عادت ماهانه و درد شکم و همچنین گرفتگی عضلات بعد از رابطه شوند.

واژینیسموس
در اختلال واژینیسموس، عضلات ناحیه واژن در هنگام ورود هر جسم خارجی به طور غیر ارادی منقبض می شوند. واژینیسموس ممکن است هنگام دخول، معاینات پزشکی واژن و همچنین در زمان استفاده از نوار بهداشتی بروز کند. اگرچه واژینیسموس می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما همیشه برانگیختگی جنسی در زنان و لذت بردن از انواع دیگر تحریکات جنسی را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

زنان مبتلا به واژینیسموس باید به یک متخصص زنان مراجعه کنند که می‌تواند در مدیریت اضطراب به آن ها کمک نموده و تمریناتی را برای آرام سازی توصیه کند. انجام تمرینات مربوط به عضلات کف لگن نیز می‌تواند به درمان واژینیسموس کمک کند.

بیماری التهابی لگن
بیماری التهابی لگن (PID)، نوعی عفونت در سیستم تولید مثل زنان است. بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک می توانند منجر به عفونت PID شوند. این عفونت همچنین ممکن است بعد از انجام اقدامات پزشکی مانند وارد کردن یک دستگاه داخل رحم رخ دهد.

آندومتریوز
در آندومتريوز، بافت‌های شبیه رحم در قسمت های خارج از رحم رشد می‌کنند. این بیماری می تواند باعث گرفتگی شدید عضلات و درد شکم در طی رابطه جنسی و بعد از آن شود. علائم دیگر آندومتریوز شامل خونریزی شدید در دوران قاعدگی و دوره های پریودی به طورغیرطبیعی دردناک است.

رحم کج شده
در برخی از زنان ، رحم به جای اینکه به جلو خم شود، به سمت عقب کج می شود. این وضعیت در پزشکی، رتروورس شدن رحم ( برگشتگی رحم به عقب) نامیده می شود. در زنانی که به رحم کج شده مبتلا هستند، آلت تناسلی مرد هنگام مقاربت ممکن است به رحم فشار وارد کند که این امر باعث بروز گرفتگی عضلات می‌ شود.

گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی را جدی بگیرید. این درد ها می توانند شروع یک عارضه جدی تر باشند. با مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین می توانید علائم گرفتگی ها را بررسی کنید و اگر بیماری خطرناک تری در کمین است را شناسایی و درمان کنید.
 
گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی در مردان شایع نیست، اما گاهی ممکن است پروستات باعث این عارضه شود. پروستات، غده ای کوچک و به اندازه ی گردو است که در قسمت پایین لگن قرار دارد. در طی رابطه جنسی، پروستات به تولید مایع منی کمک می‌ کند. التهاب و بزرگ شدن پروستات به صورت ناگهانی یا تدریجی ممکن است باعث بروز درد در ناحیه لگن در طی رابطه جنسی و پس از آن شود. 


درمان گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی
در صورتی که مشکل از عفونت باشد، معمولا پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. در مجموع، درمان یا پیشگیری از بروز گرفتگی عضلانی بعد از رابطه جنسی به علت زمینه ای آن بستگی دارد. با این حال، در بیشتر موارد، گرفتگی عضلانی خفیف و موقتی بعد از رابطه جنسی رخ می دهد که بدون درمان برطرف خواهد شد.
اگر گرفتگی عضلات، ناشی از موقعیت یا اقدام خاصی باشد، ضرروی است که این اقدام متوقف شده یا به موقعیت آرام بخش تری تغییر یابد.

اگر گرفتگی عضلات، در اثر یک علت فیزیکی یا عاطفی ایجاد شده باشد، باید به دنبال درمان تکمیلی از جمله موارد زیر باشید:
• آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت
• درمان یا مشاوره برای کاهش اضطراب
• جراحی برای خارج کردن فیبروم یا کیست
• قرص های هورمونی برای جلوگیری از تخمک گذاری یا درمان کیست تخمدان


علائم گرفتگی عضلانی بعد از رابطه جنسی
در بیشتر موارد، گرفتگی بعد از رابطه جنسی به صورت جزئی و موقتی خواهد بود و بدون درمان برطرف می شوند. با این حال، باید در مورد نحوه پیشگیری و جلوگیری از بروز گرفتگی در آینده با شریک جنسی خود صحبت کنید. در صورت بروز گرفتگی عضلات به همراه علائم اضافی مانند موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:
• تب
• خونریزی غیر طبیعی واژن
• ترشحات غیر طبیعی واژن یا آلت تناسلی
• درد شدید یا ناراحتی

همچنین می توانید با درد کمر در بارداری و پیشگیری از آن آشنا شوید. پزشک علائم فرد را بررسی کرده و معاینه جسمی را انجام می دهد. متخصص ممکن است توصیه کنند تا آزمایشاتی را برای تعیین علت اصلی درد و کمک به تهیه یک برنامه درمانی انجام دهید.


ارسال پست

بازگشت به “فعالیت جنسی بعد از زایمان ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان