توانبخشی پس از زایمان

#1
در خصوص توانبخشی پس از زایمان به دنبال نگارش کتب مامایی در حیطه بارداری و زایمان همچون” سلامت زن از منظری دیگر” ، “علم حرکت در زایمان ” و “خوشایند سازی زایمان” ، همچنین استقبال روزافزون جامعه مامایی و حتی مادران باردار آگاه کشورم ، به خود و همکارانم می بالم که توانستیم سهم کوچک و چشمگیری در روند توسعه ی حیات  و سلامت زن “هسته اصلی سلامت جامعه ” در مهم ترین دوره زندگی اش داشته باشیم.

در این سالها یاد گرفتیم :

بارداری بیماری نیست بلکه با توجه به تغییرات ایجاد شده در بدن مادر ، فقط انطباق پذیری لازم است که نیازمند دانش و مهارت هست.

در این سالها یاد گرفتیم که :

بدن فقط بدن جسمی نیست بلکه لایه های ظریف تر زن در بارداری و زایمان نیز تغییر می کند که قطعا توجه به این لایه ها نیز نیازمند دانش و مهارت است .

در این سالها یاد گرفتیم :

که جنین یک انسان است وآگاه به دنیای بیرون ، پس درست زیستن را به مادران باردار آموزش دهیم تا انسانی سالم وارد این عالم خاکی شود که نیازمند دانش و مهارت است .

در این سالها یاد گرفتیم :

که هیچ مادری روز زایمانش را فراموش نمی کندو هیچ نوزادی روز تولدش را به خاطر نمی آورد ولی تجربه مادر از زایمان و شیوه ورود این انسان کوچک به این عالم (خوشایند یا ناخوشایند)در مغز مادر و کودک ثبت و ضبط می شودو نوع دلبستگی هایشان را می سازد “ایمن یا ناایمن ”

دوره نقاهت بعد از زایمان
می خواهیم در این دنیا یاد بگیریم :

دوره نقاهت بعد از زایمان و شیوه برخورد با این دوره نیز دانش و مهارت می خواهدکه متاسفانه در مامایی مدرن امروز این مرز و بوم کمرنگ و کمرنگ تر شده است .اگر مادران جوان را تشویق به باردارشدن می کنیم ، اگر مادران این مرز و بوم را تشویق به زایمان طبیعی می کنیم ، اگربه مادران شیوه درست اداره کردن زایمان را یاد می دهیم ، ولی باید به مادران این مرز و بوم هنر درست زیستن پس از زایمان را نیز یاد دهیم.[url=https://honarfardi.com/public-skills/others/correct-state-for-running/]آموزش صحیح نحوه دویدن: 5 حالت بدنی مهم که باید حفظ کنید
سنگ کلیه در نوزادان و کودکان خردسال: همه نکات مهم
چگونه کسی را عاشق خود کنید؟ (12 روش کاملا موثر)
۳۰ تا از مهم ترین نکات بارداری در طب اسلامی
تفاوت بین سیاره و ستاره چیست؟ روش تشخیص آن ها[/url]مادر باید توجه داشته باشد که پس از زایمان ، هنوز ظاهری شبیه یک خانم باردار را دارد و طبیعت بدن موظف است که آرام آرام این تغییر را به حالت اولیه برگرداندو البته با یکسری مراقبت ها و توان بخشی های پس از زایمان می توان اشتباهاتی که برای باز توانی بدن در این دوره مضر است را پیشگیری کرد.کمک به برگشت پذیری اندام ها و عضلات شکم ،پیشگیری ازیبوست و هموروئید، کاهش درد های لگنی و دنبالچه و….همه نکاتی است که باید به مادران باردار آموزش داده شود .

در همه دنیا ، انقلابی در مراقبت های بعد از زایمان رخ داده است چرا ؟

چون سلامت جسم و روان مادر برابر با سلامت کودک است .

روشهای توانبخشی
یکی از روشهای توان بخشی پس از زایمان طبیعی، بستن ناحیه لگن مادر است که مثل یک بانداژمناسب کمک می کند که استخوان های از هم باز شده ی زمان خروج جنین را به هم نزدیک کند.هم چنین به متقارن شدن  مجدد لگن و نزدیک کردن جداره واژن نیز کمک می کند.این بانداژمی تواند سبب آزاد شدن مفاصل ساکرو ایلیاک شود که خود منجر به تسکین دردهای سیاتیکی می گردد.

نحوه بستن لگن پس از زایمان : مادر ران ها را از پهلو باز می کند . یک خط خمیده بین استخوان ران و لگن دیده می شود ، پارچه یا کمر بند باید در این ناحیه قرار گیرد .دور تادور لگن ، به طوری که بالای ران هم گرفته شود اما خیلی بالا نیاید .با این شیوه قسمت تحتانی لگن که حین خروج جنین باز شده بود ،جمع می گردد.

مراقبت پس از زایمان
یکی از نکات مهم دیگر که مادر باید پس از زایمان مراقب باشد ، نحوه بلند کردن کودک است تا کمترین فشار به ناحیه شکم و کف لگن وارد گردد.

آغوش مادر محلی امن برای کودک است .وقتی مادر در حال حرکت است نوزاد شرایط داخل رحمی را تجربه می کند،پس مادر باید با شیوه درست بلند کردن و حمل کودک آشنا باشد .

ابتدا مادر یک زانو را روی زمین می گذارد.پشت صاف ،سپس کودک را به خود نزدیک کرده ودر آغوش می گیرد. سپس با با فشار روی زمین با کمک زانو و با انقباض کف لگن، زیر شکم و باسن از جا بلند می شود. مادر باید توجه داشته باشد که پشت را گرد نکند و حین بلند شدن، انقباض باسن و شکم را با بازدم داشته باشد.

هرگونه تمرینات شکمی مانند درازو نشست و یا پا دوچرخه ، چه سزارینی و غیر آن باید پس از 6 هفته ،البته به شیوه درست انجام شود.

برداشتی از کتاب  :  توانبخشی پس از زایمان از منظری دیگر


ارسال پست

بازگشت به “توان بخشی بعد از زایمان ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان