هفته های اول بعد از تولد نوزاد

#1
چندین هفته ی اول شما با نوزادتان با مشکلات بسیاری همراه خواهد بود. در این مدت مشکلات روحی و جسمی متعددی خواهید داشت. در این مقاله به شما می آموزیم برای این دوران آماده شوید.

هفته های اول بعد از تولد نوزاد

چند هفته اولی که با نوزادتان در خانه سپری می‌کنید، همانند یک گردباد است که با شادی‌ها و لذت‌های غیرمترقبه، و همچنین تعداد زیادی مهمان خوش نیت که ممکن است بعضاً بدون دعوت شما به خانه‌تان بیایند پر خواهد شد.
در چند هفته اول پس از زایمان، به احتمال زیاد شما احساس ناراحتی بدنی و خستگی خواهید داشت و به همین دلیل ممکن است که زود عصبانی شوید. تنها چیزی که به آن فکر نمی‌کنید، پذیرایی از مهمانان است. با این حال یک نوزاد جدید، معمولاً مردم را دور هم جمع می‌کند، و قبل از اینکه بتوانید نفسی بکشید، احتمالاً خواهید دید که مردم درِ خانه شما را می‌زنند تا نوزاد جدید را ببینند.
تعداد زیاد مهمان‌های دعوت نشده، ممکن است در بعضی از مواقع برای شما طاقت‌فرسا باشد، مخصوصاً اگر اولین بار است که صاحب فرزند شده‌اید. خوشبختانه چندین کار است که می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که تعداد ملاقات‌کنندگان، شما را تحت تأثیر خود قرار ندهد و بتوانید زمانی را در آرامش، برای شادی و خوشحالی اضافه شدن یک عضو جدید، با خانواده خود داشته باشید.
پس زمانی که مردم شروع به زدن درِ خانه شما کردند چه کار می‌کنید؟ بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که پیشاپیش خود و مهمانان خود را آماده کنید. اگر ترجیح می‌دهید که آشنایان زمانی که در بیمارستان هستید به ملاقات شما بیایند، و دوست دارید که در امور مربوط به نوزاد به شما کمک کنند، می‌توانید به سادگی به آن‌ها اطلاع بدهید که دوست دارید در چه زمان‌هایی برای ملاقات شما بیایند.
زمانی که به خانه رسیدید، هنگامی که با شما تماس گرفتند، می‌توانید به آن‌ها بگویید که در حال حاضر امکان پذیرایی ندارید و خوشحال می‌شوید زمانی که حالتان بهتر شد، با آن‌ها ملاقات کنید.
البته بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خوش نیت و باهوش، احتمالاً این انتظار را دارند که شما زمانی غیبتان بزند. اگر متوجه شدید که مردم فراموش می‌کنند که با شما هماهنگ‌ کنند و به صورت غیرمنتظره‌ای پشت در خانه شما ظاهر می‌شوند، از اینکه با احترام به اطلاع آن‌ها برسانید که در حال حاضر توانایی پذیرش مهمان را ندارید خجالت نکشید، البته لازم است زمانی که می‌توانید از آن‌ها پذیرایی کنید را هم با خوشحالی به آن‌ها عنوان کنید.
البته ممکن است راحت تر باشد که با افراد تماس بگیرید و به آن‌ها بگویید که مثلاً در چه روزی و چه ساعتی دوست دارید آن‌ها برای ملاقات شما بیایند. به این صورت، بدون اینکه لازم باشد در تمام طول روز از مهمانان پذیرایی کنید، پذیرایی را در یک روز و ساعت خاص به صورت دسته‌جمعی انجام می دهید.
در هر صورت، به مرور زمان، تعداد مهمانان که لازم است از آن‌ها پذیرایی کنید کمتر خواهد شد.
و به هیچ‌وجه درحالی‌که از نظر بدنی ضعیف و خسته هستید، این تعهد را در خود نبینید که از دیگران پذیرایی کنید. پس از تولد، لازم است که برای استراحت و لذت بردن از کودک تازه متولدشده‌تان، زمان‌هایی را کنار بگذارید. اگر مردم بدون خبر دادن به خانه شما آمدند و خواستند که در کارهای خانه به شما کمک کنند، از کمک آن‌ها استفاده کنید. می‌توانید حتی از نزدیکان خود بخواهید که در مدتی که شما در حال بهبودی هستید، برای شما غذا بیاورند یا در کارهای خانه به شما کمک کنند. البته بیشتر افراد این حسن نیت را دارند که خودشان پیشنهاد این کارها را بدهند، و شما خواهید دید که در این صورت، ملاقات ها خیلی کمتر برای شما استرس زا خواهند بود و همه افراد می‌توانند از آن‌ها بیشتر لذت ببرند.

وضعیت‌های درست خوابیدن کودک
مواظبت از نوزاد

آکادمی پزشکان کودک آمریکا پیشنهاد می‌دهد که کودک را در تخت خواب خود، به پشت بخوابانید. وضعیت خوابیدن به پشت، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می‌دهد. به خاطر داشته باشد که اسباب‌بازی‌ها و پتوها را بر روی روکش تختخواب کودک قرار ندهید.

معاینه پزشکی در اولین هفته‌های زندگی
بسیاری از مادران، بین 24 تا 48 ساعت پس از زایمان از بیمارستان مرخص می‌شوند. در این صورت لازم است که دو روز بعد، برای بررسی تغذیه، ادرار کردن، حفظ وزن و نشانه‌های زردی یرقان، کودک را برای معاینه مجدد ببرند. برای دنبال کردن وضعیت نوزاد، یک معاینه برای دو هفته بعد از این نیز زمان‌بندی می‌شود.

آماده کردن یک مکان امن برای خوابیدن کودک
مواظبت از نوزاد

قبل از هر کار دیگری، مطمئن شوید که یک جای خوابیدن امن برای کودک وجود داشته باشد، خواه این مکان در گهواره باشد و یا در تختخواب کودک.
در دو هفته اول تولد کودک، شاید برای شما راحت‌تر باشد که اجازه دهید کودکتان در همان اتاق شما بخوابد. خواباندن کودک در همان تختخواب شما پیشنهاد نمی‌شود، ولی می‌توانید گهواره و یا تختخواب کودک را نزدیک تخت خودتان قرار دهید. هنگام خرید یک گهواره و یا تختخواب برای کودک، مطمئن شوید که استانداردهای لازم را داشته باشد.
اگر از تخت خواب نوزاد استفاده می‌کنید، لازم است که تشک آن کاملاً اندازه باشد. نباید هیچ فاصله خالی که امکان افتادن کودک در آن وجود دارد، در تختخواب کودک وجود داشته باشد. تشک را با یک پارچه هم اندازه بپوشانید. حیوانات عروسکی و اسباب‌بازی‌های نرم، با اینکه ممکن است ظاهر تختخواب نوزاد شما را قشنگ‌تر کنند، ولی باید آن‌ها را از محل خوابیدن کودک خود دور کنید. آن‌ها می‌توانند خطر خفگی را به وجود بیاورند. یک تختخواب خالی، از همه چیز بهتر است.

خرید وسایل مورد نیاز نوزاد
علاوه بر آماده کردن محل خواب نوزاد، لازم است همه لوازمی که نوزاد به آن‌ها نیاز دارد را نیز خریداری کنید. چه از گهواره و یا تخت خواب نوزاد استفاده کنید، لازم است که ملافه و دکور کودک نیز تهیه شود. ملافه تختخواب و گهواره، در فروشگاه‌های مختلف در انواع گوناگون برای خریدن وجود دارند.
علاوه بر ست تختخواب نوزاد، شما باید پوشک، سطل پوشک، و پتوهای نوزاد را نیز تهیه کنید.
در اولین ماه زندگی، نوزادان حداقل چهار تا شش پوشک را در طول روز کثیف می‌کنند. این یعنی حداقل 180 پوشک هر ماه. برای این که خیالتان راحت باشد، باید برای 30 روز اول پس از تولد نوزاد، بین 200 تا 300 پوشک تهیه کنید.
وسایل دیگری که ممکن است لازم باشد خریداری کنید، ناخن‌گیر نوزاد (برخی از نوزادان در زمان تولد ناخن‌های بسیار بلندی دارند)، دماسنج نوزاد، برس نوزاد، وان حمام نوزاد، و لباس‌های نوزاد (از جمله لباس‌های یکپارچه تمام بدنی، کفشک و جوراب، کلاه، لباس بلند ...) است
چه شما نوزاد را با شیر خودتان تغذیه می‌کنید و یا شیر خشک، لازم است که یک‌سری از وسایل را برای تغذیه او خریداری کنید. مادرانی که فرزند خود را با شیر خود تغذیه می‌کنند، باید شیردوش، بالش‌های شیردهی، و چند بطری تهیه کنند. اگر به کودک خود شیر خشک می‌دهید، باید در مورد شیر خشکی که برای کودک شما مناسب است با پزشکتان مشورت کنید. علاوه بر این، به تعداد زیادی بطری، پستانک، و برس نیاز خواهید داشت.

خریداری و نصب صندلی مخصوص نوزاد برای ماشین
مواظبت از نوزاد

یک صندلی مخصوص نوزاد، برای همه والدینی که ماشین شخصی دارند حیاتی است. در برخی از کشورها، در صورتی که ماشین شما صندلی مخصوص نوزاد نداشته باشد، اجازه خارج کردن نوزاد از بیمارستان به شما داده نمی‌شود. برای این که خیالتان راحت باشد، باید از چند ماه زودتر برای خرید صندلی نوزاد پول پس‌انداز کنید.
از زمان تولد تا یک سالگی نوزاد، باید فرزند خود را در صندلی مخصوص نوزاد، که در صندلی‌های عقب ماشین قرارگرفته و باید به سمت عقب باشد، قرار دهید. مطمئن‌ترین مکان، وسط صندلی عقب است. به هیچ عنوان کودک خود را در صندلی جلوی ماشین‌هایی که کیسه هوا دارند قرار ندهید.

کودکان بزرگ‌تر را برای رسیدن نوزاد جدید آماده کنید
اگر برای اولین بار نیست که مادر می‌شوید، باید فرزندان بزرگ‌تر خود را برای رسیدن کودک جدید آماده کنید. همه کودکان به طور متفاوتی واکنش نشان می‌دهند، و فرزند اول شما ممکن است هیچ نشانه‌ای از رقابت برادر خواهری نشان ندهد. برخی از کودکان در مورد نوزاد جدید، خوشحال و هیجان‌زده هستند، ولی شما باید خود را برای مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید آماده کنید. کودکان دیگر، مخصوصاً آن‌هایی که به مادر نزدیک‌تر هستند، زمان تولد نوزاد جدید ممکن است ناراحت و تند مزاج شوند. کودکانی که به پدر خود نزدیک‌تر هستند، معمولاً بهتر با این وضعیت کنار می‌آیند.

کودکان خود را با بارداری خود درگیر کنید.
مواظبت از نوزاد

قبل از فرارسیدن نوزاد جدید، لازم است که کودکان دیگر را از بارداری خود مطلع کنید. اگر فرزندان کوچکی دارید، خودبه‌خود تصور نکنید که آن‌ها از اتفاقی که در حال افتادن است سردر می‌آورند. کودکان یک توانایی طبیعی برای درک مفهوم برادر و خواهر دارند، و پنهان نگه‌داشتن مسئله از آن‌ها فقط باعث گیج کردن آن‌ها می‌شود.
زمانی که عکس‌های سونوگرافی آماده شد، آن‌ها را به کودکان خود نشان دهید. به کودکان خود اجازه دهید که به شکم شما دست بزنند و با جنین صحبت کنند. کودکان خود را تشویق کنید که در آماده سازی محل نگهداری نوزاد جدید به شما کمک کنند. به آن‌ها اجازه دهید که ست تخت خواب نوزاد را انتخاب کنند. زمانی که برای خرید لوازم کودک می‌روید، آن‌ها را همراه خود ببرید.

ناخوشی پس از زایمان
ناخوشی پس از زایمان، ، حدود 70 تا 85% خانم‌ها را پس از تولد نوزاد درگیر خود می‌کند. این یک پدیده بسیار متداول و قابل پیش‌بینی است. بدن شما پس از زایمان تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. سطح استروژن، پروژسترون ، و کورتیزول کاهش پیدا می‌کند. در این زمان شما ممکن است احساس شادی و سپس غمگینی داشته باشید، بدون هیچ دلیلی گریه‌تان بگیرد، و احساس خستگی و بی‌خوابی داشته باشید. در بسیاری از خانم‌ها، این علائم بدون نیاز به هیچ‌گونه درمانی خودبه‌خود از بین می‌رود. این مرحله موقت است و معمولاً فقط به چند روز استراحت و حمایت نیاز دارد. اگر ناخوشی پس از زایمان بیش از دو هفته طول بکشد، ممکن است نشانه ابتلای شما به افسردگی پس از زایمان باشد. افسردگی پس از زایمان ممکن است تا یک سال ادامه پیدا کند و بر خلاف ناخوشی پس از زایمان معمولاً نیاز به مشاوره و درمان دارد.

نقش پدر
مواظبت از نوزاد

لازم است که پدر، قبل از تولد نوزاد و پس از آن، مدتی مرخصی بگیرد تا با همسرش باشد. نه تنها مادر به کمک پدر برای کودک نیاز دارد، بلکه او باید در کارهای خانه هم کمک کند. پدر می‌تواند از مرخصی‌های ذخیره‌شده در این دوره استفاده کند و یا حداقل، ساعت‌های کمتری را به کار خارج از خانه اختصاص دهد. پدر باید با بغل کردن و آرام کردن نوزاد، مهارت‌های نگهداری از نوزاد را یاد بگیرد. این کار نه تنها باعث ایجاد پیوند بین پدر و نوزاد می‌شود، بلکه به کاهش علائم ناراحتی در مادر نیز کمک می‌کند.

قبل از تولد نوزاد، یک پزشک متخصص اطفال انتخاب کنید
قبل از به دنیا آمدن نوزاد، باید پزشک متخصص اطفال و یا پزشک خانوادگی قابل‌اطمینان خود را مشخص کنید. لازم است که این انتخاب را به درستی انجام دهید، برای اینکه در سال اول تولد نوزادتان، حداقل شش بار برای انجام معاینه‌های دوره‌ای به این پزشک مراجعه خواهید کرد. نوزاد باید چند روز پس از مرخص شدن از بیمارستان، برای معاینه پیش متخصص برده شود، پس این کار را به لحظه آخر موکول نکنید. در سه ماهه سوم بارداری خود، به دنبال متخصص اطفال مناسب باشید. در این مورد می‌توانید از پیشنهاد دوستان و افراد خانواده خود هم استفاده کنید.


منبع : http://wiki.5040.ir/%D9%87%D9%81%D8%AA% ... D8%AF.html


ارسال پست

بازگشت به “تغیرات بدن بعد از زایمان ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان