كم تحركي اسپرم و ارتباط آن با حاملگي خارج رحم

با سلام خانم من در اواسط ماه مبارك رمضان با تست بي بي چك متوجه حاملگي شد بعد از رجوع به پزشك و تست بتا (6000) حدود هفته ششم ولي در سنوگرافي متوجه شديم كه حاملگي خارج رحمي است با توصيه پزشكان مجبور به عمل جراحي و برداشتن آن شديم كه پزشك جراح گفت كه در ناحيه تخمدان بوده است بعد از سئوال علت آن را جويا شديم دلايل را گفت و كم تحركي اسپرم را نيز اشاره كرد كه تست اسپرمو گرام داده و نتايج ذيل بدست آمد لازم به ذكر است تست با توجه به عدم مقاربت طي حدود 45 روز انجام شد. color: grey-white viscosity: normal ph: 8 volume: 6 sperm count :218 active motility(a+b):25 slow motility(c):15 immotile(d):60 normal morphology: 30 total motile fun.sperm:98 WBC:0-1 cell:1-2 [amorphous head+] حال1- آيا مي تواند علت قرار گرفتن جنين در تخمدان كم تحركي اسپرم باشد با توجه به اينك من يك دختر شش ساله دارم و تا كنون پيشگري طبيعي انجام داده ايم و حامله شدن(خارج رحمي) مرحله آخر نيز ناخواسته بوده و مقدار اسپرم نيز به احتمال زياد كم بوده است؟ 2- خانمم از حامله شدن دوباره مي ترسد فقط به گفته كم تحركي اسپرم كه دوباره اين اتفاق نيفتد 3- با توجه به اينكه حركت اسپرم تا رسيدن به سلول تخمك نياز است و حركت تخم به داخل رحم نيز نياز به تحرك اسپرم دارد؟4- نتيجه تست اسپرمو گرام چگونه است؟ خواهشمند است نتيجه را ارسال كنيد چون پزشكان به علت شلوغي كارجواب درست و حسابي به ما نمي دهند.

Re: كم تحركي اسپرم و ارتباط آن با حاملگي خارج رحم

(باید پیشرونده بالای 25 % و غیر پیشرونده ها بالای 50% باشد)
درست است حرکت اسپرم کمتر از حد طبیعی ست اما در حدی نیست که حتی اگر مثلآً نازایی هم مطرح بود بتوانیم صد درصد مشکل را به این کم تحرکی نسبت دهیم. یعنی ممکن است زوجی به راحتی با همین تست اسپرموگرام باردار شوند و البته ممکن است در درصدی هم نیاز به کمک داشته باشند و خود به خود و بدون دارو، با چنین حرکت اسپرمی، بارداری اتفاق نیافتد.
ممکن است در بارداری خارج از رحم علت های زیر وجود داشته باشد یا اینکه هیچ کدام از علت ها در آن فرد نباشد:
عفونت رحمی، آسیب به لوله های رحم، iud، آندومتریوز و ...
اما نتیجه اسپرموگرام در آن نمی تواند نقش عامل داشته باشد.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “حاملگی خارج از رحم ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان