بارداری خارج از رحم پس از سقط

با عرض سلام و خسته نباشید

من تازه با این سایت آشنا شده ام و امیدوارم بتونم جواب سئوالاتم رو بگیرم و تا حدی از نگرانی هام کم بشه.
داستان من اینه که من در خرداد امسال پس از هفت ماه اقدام برای بارداری و یکماه خوردن قرص کلومفین باردار شدم ولی در هفته پنج به علت نرمال نبودن ساک حاملگی مجبور به کورتاز شدم. سی و پنج روز بعد از کورتاز بعلت پریود نشدن آزمایش بتا دادم که 78 بود و دکتر گفت دوباره تکرار کن دو روز بعد بتا 48 و مجددا سه روز بعد بتا 43 شد و همانروز بعلت درد شدید روانه بیمارستان شدم و پس از سونو وازینال مشخص شد حاملگی خارج از رحم است و من بطور ناخواسته حامله شده بودم. همانروز(31 تیر) عمل شدم و لوله سمت راستم را از دست دادم و در حال حاضر بسیار آشفته و افسرده هستم
سئوال من این است:
1- آیا امکان دارد مجدد باردار شوم؟
2-پس از چند ماه میتوانم برای بارداری مجدد اقدام کنم؟
3- فکر میکنید علت اینکه خارج از رحم باردار شدم چه بوده است؟
4-چه اقداماتی قبل از اقدام به بارداری مجدد باید انجام دهم؟
5-سوال دیگه اینکه دلیل پایین آمدن بتا چه بوده است و فکر میکنید با توجه به اینکه من یکبار سابقه سقط داشته ام آیا بدن من جنین را پس میزند و مانع رشدش میشود؟ چون من شنیده ام در حاملگی خارج از رحم هم عدد بتا بالا میرود ولی روند بالا رفتنش کند است، پس چرا در مورد من عدد بتا کم میشد؟
آیا دکترم با آزمایش های بتا نمیتوانست زودتر حاملگی خارج از رحم را تشخیص دهد که لوله ام را از دست ندهم؟

شرمنده که اینقدر سوالاتم زیاد شد ولی باور کنید از شدت نگرانی درمانده شده ام

با تشکر و سپاس فراوان

مونا جان سلام
حاملگی خارج از رحم ، لانه گزینی تخم تشکیل شده در هر قسمتی غیر از داخل رحم است . شایع ترین محل ، لوله ی رحمی است . به طور کلی هر عاملی که مانع شود تا تخم تشکیل شده از لوله به رحم منتقل شود ، علتی برای حاملگی لوله ای است مانند عفونت و التهاب لوله ها ، چسبندگی لوله ها ، مشکلات مادرزادی لوله ها ، جراحی های قبلی روی لوله ، توده های تخمدان یا فیبروم رحمی که باعث تغیر در لوله می شوند ،...
تغیر تحرک لوله ها(تحرک لوله ها باعث رانده شدن تخم به رحم می شود ) بر اثر قرص های جلوگیری از بارداری یا داروهای القای تخمک گذاری ، کشیدن سیگار در زمان بارداری و... استفاده از برخی روش های درمان نازایی.
ممکن است علت حاملگی لوله ای شما مصرف کلومیفن و یا مشکلات دیگر باشد که قطعا بایستی توسط پزشکتان بررسی شده و برای بارداری بعدی در نظر گرفته شود .
شرح حالی که شما می دهید شبیه به حالت نادری است که حاملگی اکتوپیک نام دارد . در این نوع از بارداری یک حاملگی داخل رحم به همراه یک حاملگی خارج از رحم صورت می گیرد . طبیعتا حاملگی داخل رحم که به صورت طبیعی یا غیر طبیعی ( سقط) پیش می رود ، تشخیص را به سمت حاملگی خارج از رحم متوجه نمی کند . پس ممکن است کورتاژ انجام شود ولی حاملگی خارج از رحم هم چنان ادامه پیدا کرده و موجب مشکلات عدیده ای شود .
گاهی هم بارداری خارج از رحم با عث می شود تا ضخامت داخل رحم زیاد شود و چیزی شبیه ساک حاملگی (ساک حاملگی کاذب ) مشاهده شود .البته در این ساک هیچ اثری از جنین و کیسه زرده نیست . در این حالت هم مشابه حالت قبل ،معمولا تشخیص بارداری خارج رحم داده نمی شود تا زمانی که علایم خودش را نشان دهد . معمولا پارگی لوله 6 تا 16 هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی اتفاق می افتد ؛ البته این زمان بستگی به این دارد که حاملگی در کدام قسمت از لوله باشد .
پایین آمدن بتا هم به علت عدم زنده بودن جنین است .
امیدوارم این توضیحات شما را قانع کند که بدنتان جنین را پس نمی زند . :!:
شما کاملا حق دارید که نگران و آشفته باشید . از دست دادن یک لوله رحمی برای کسی که قصد بچه دار شدن دارد ،نگران کننده است . اما بدانید که با وجود یک لوله هم 60 درصد احتمال بارداری طبیعی وجود دارد . من با خانمی برخورد کرده ام که بعد از ، از دست دادن یک لوله ، صاحب سه فرزند شد .

6 ماه صبر کنید و بعد در صورتی که به لحاظ روحی و جسمی در شرایط مناسبی بودید ، برای بارداری اقدام کنید . لازم است تا قبل از آن حتما توسط متخصص زنان ویزیت شوید ، حتی الامکان علت بارداری خارج رحمی شما مشخص شده تا برای بارداری بعدی به آن توجه شود .معمولا پزشک از سلامت یک لوله دیگر شما را مطمئن می کند .آزمایشات روتین قبل از بارداری نیز در صورت نیاز برایتان درخواست می شود .
http://www.firooz.com/modules.php?name= ... opic&t=155
منتظر خبر خوش بارداری شما هستیم .
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

Re: بارداری خارج از رحم پس از سقط

سلام خسته نباشین ببخشید من حاملگی خارج رحمی دارم ولی عدد بتام خودبخود داره پایین میادایا میتونه نشانه دفعش باش البته بدون خونریزی وبا سونو واژینال گفتن ک اندازش تغییر چندانی نکرده ممکنه بتا پایین بیاد ولی اندازه تغییری نکنه و جذب نشه؟؟ واحساس سوزش در تخمدان راستم دارم
ارسال پست

بازگشت به “حاملگی خارج از رحم ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان