سيستيك هيگروما و هيدروپس فتاليس؟

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، واقعاَ خوشحال هستم که هنوز هم افراد متعهدی چون شما وجود دارند. بنده حدوداَ 4 ماه پیش باردار شدم که متاسفانه در هفته 12 و به علت سیستیک هیگروما و هیدروپس فتالیس تا اینکه 14 روز پیش به دستور و با 23 قرص زیرزبونی میزوپروستول سقط کردم. من و همسرم فامیل نیستیم و در میان اطرافیان نیز فردی که دارای مشکلات ژنتیکی باشد سراغ نداریم. پس علت مشکل ما چه بود؟ ضمناَ از آنجا که ما قصد فرزند دارشدن را نداشتیم من اسید فولیک مصرف نکرده بودم و همین طور به خاطر رژیمی که داشتم بدنم فوق العاده ضعیف شده بود. آیا این موارد می تونه دلیلی برای این نقص باشه . تو رو خدا منو راهنمایی کنید دارم دیوونه میشم،دعاتون خواهم کرد، راستی برای بچه بعدی کی باید اقدام کرد؟ آیا احتمال دارد تو بچه های دیگه هم این مشکل ایجاد بشه، ممنون می شم صریح و واضح جوابمو بدید .ممنون

سلام
دوست عزیز! از آشنایی با شما خوشبختم! و امیدوارم که بتونم کمکتون کنم...
هیدروپس فتالیس به یکی از انواع نالاسمی که بسیار نادر می باشد گفته می شود البته گاهی به ناسازگاری های Rh مادر و جنین و ... هم هیدروپس جنینی گفته می شود..
اما چنانچه مورد اول منظور همان مورد باشد برای توضیح بیشتر:
تالاسمی نوعی کم خونی ارثی است که به علت اختلال در کارایی گولبولهای قرمز خون پدید می آید. گلبولهای قرمز حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را از ریه ها به سایر بافت های بدن منتقل می کنند.در بیماری تالاسمی، هموگلوبین به میزان لازم ساخته نمی شود در نتیجه اکسیژن کافی به بافتهای بدن نمیرسد. هیدروپس فتالیس نوعی از تالاسمی آلفاست که هیچ زنجیره هموگلوبین آلفا در آن ساخته نمی شود که در دوران جنینی باعث کاهش اکسیژن رسانی و مرگ می شود .
پس اگر همین باشد:
1- جزو بیماری های ارثی ست
2- نیازمند نسبت فامیلی زن و مرد نیست.
3- بسیار نادر است
4- درست است که بررسی‌ها نشان داده است که مصرف روزانه‌ی مولتی ویتامین با اسید فولیک در خانم‌های باردار تا حدود زیادی ناهنجاری‌های قلبی و دستگاه عصبی را کاهش می‌دهد اما هیدروپس فتالیس از انجایی که ارثی بوده و به هر حال باعث مرگ جنین می شود اسید فولیک و ... نقش مهمی نمی توانسته ایفا کند.
http://pasargad.sums.ac.ir/behdasht/tosuaha.html
اما برای بارداری بعدی حتماً با متخصصی که تحت نظرشون هستید برای علت یابی بارداری قبلی و نیز تمهیدات لازم برای بارداری بعدی(در صورت نیاز مشاوره ها و ...) اقدام کنید.
یک نکته ی اضافه:
امروزه تشخیص سندرم های تالاسمی بااستفاده از DNÂ و بر پایه PÇR ( بررسی ژنها ) در دوران قبل از تولد امکان پذیر است . DNÂ جنین از طریق آمنیوسنتز ( کشیدن مایع آمنیوتیک ) یا نمونه برداری از پرزهای جفتی بدست می آید که از این طریق امکان تشخیص، 90 تا 95 درصد امکان پذیر است .
البته این که چه زمانی لازم باشد تا مادر ریسک چنین کاری را بپذیرد تشخیص با متخصص است.
برای باردرای بعدی تون هم لاقل 3 ماه سیکل منظم قاعدگی را باید پش سر بگذارید و
در طول این مدت اسید فولیک فراموش نشود و به رژیم غذایی تون سر و سامان اساسی بدهید(در صورت نیاز از کارشناس تغذیه کمک بگیرید)
به خدا می سپارمتون
آخرین ويرايش توسط 1 on KarshenaseMamaee, ويرايش شده در 0.
كارشناس مامايي فيروز

ممنون از وقتي كه براي پاسخ خواهيد گذاشت. البته بايد بگويم كه من در اين زمينه مطالعه زيادي انجام داده و مقالات بسياري نيز در اينترنت خوانده ام منتها پاسخ صريح و واضحي دريافت نكردم .خواهش مي كنم خيلي واضح و روشن پاسخ مرا دهيد كه ممنون و دعاگويتان خواهم بود.

سلام
دوست عزیزم! پاسخ را در پس قبل اصلاح کردم و گذاشتم...
من تا جایی که فکر می کردم غیر بالینی و با داده های محدود می شد احتمالات را بررسی کرد سعی کردم کمکتون کنم.
اما مطمئن باشید تشخیص قطعی هر وضعیتی را متخصص بالینی مشا، مشاور ژنتیک و ...با اماع نظر هم باید بگذارند...
كارشناس مامايي فيروز

Re: سيستيك هيگروما و هيدروپس فتاليس؟ خداي من دارم ديوونه مي شم. كمكم كنيد .

سلام من ۲۵ سالمه.بارواری اولم جنینم هیدروپس فتالیس بود که با نامه پزشکی قانونی سقط درمانی شدم و جنینی رو سقط کردم.قرار بود برم ژنتیک که ناخواسته باردار شدم تو سونوگرافی ۱۱ هفته ام نوشته ضخامت ان تی ۷/۳ است و عیر طبیعی و نوشت که کیستیک در ناحیه گردن دیده میشود که مشهود است مطرح کننده سیستیک هیگروما میباشد.سوالم اینه میشه واضح به من توضیح بدید که این بیماری چیه.ایا همون عقب موندگی دهنی است یا نه؟ درص من من و شوهرم فامیلیم پسر خاله ام هست.جنین قبلیم ان تی اش ۱۰ بود.که تشخیص دادن سندرون دان.اما اینو نگفتن سندروم دان گفتن سیستک هیگردما میشه توضیح بدین.ممنون میشم

سلام دوباره.تست نیفتی نمیدونم چیه دکترم گفته حاده یه تومور رو گردنشه.باید سقط شه نامه سقط داده اما پزشکی قانونی قبول نکرده گفته که باید امینوسنتز بشم.به نطر شما امکان داره سالم باشه.و بیماریش رد شده باشه.ممنون میشم جواب بدین ؟؟

تست نیفتی دقت بالا در حد آمنیوسنتز و بالاتر و در عین حال بی خطر است(آمنیوسنتز غربالگری تهاجمی محسوب می شود اما این خیر)
تشخیص هم می گذارد نه اینکه فقط درصد و احتمال بیان کند
كارشناس مامايي فيروز

سلام خسته نباسید تو عربالگری ۱۱ هفتگی گفتن جنین مبتلا به سیستیگ هیگروماست که برام امینوسنتز نوشتن انجام دادم گفتن سالم..الان ۱۶ هفتمه.تو امینوسنتز زده همه چی نرمال.اما سوالم اینه که میگفتن گردنش ورم داره تو سونو یازده هفتگی
سوالم اینه که یعنی امینوسنتز گفته سالم گردنش ورم نداره و رفع شده...
فقط برام اکوی قلب جنین و انومالی اسکن نوشتن
نگرانیم اینه که یعنی اون ورم و داره یا نداره با وجود گفتن سالم ازمایش امینوسنتز.

مقدار ان تی زدن ۷/۳..دکتر گفته امکان داره مشکل قلبی باشه.گفتن ان تی با این عدد بالا مطمینن یه جاش مشکل.اما امینوسنتزش که سالمه..فقط نگرانم که بگن قلبشم سالمه و بگن کیست اگه داره..چطور اون کیست رفع میشه....خیلی نگرانم.

سونو برای ۱۱ هفتگی بود الان ۱۷ هفته ام امینوسنتز دادم در ۱۵ هفتگی گفتن سالم اکوی قلب هم دیروز رفتم گفتن قلب ۴ حفره نرماله البته گفتن زود اومدی ولی دکترم منو فرستاده بود.در هر صورت دکتر قلب .فتن که اگه کیست بخاطر ناراحتی قلبی باشه رو گردن نمیزنه روی بدن یا حاهای دیگه میزنه.با وجود سالم بودن اکوی قلب وامینوسنتز الان تکلیف این کیست چیه..گفتن هنوز کیستو داره روی گردنش.
میخواستم بدونم ایا همینطور که میگن امکان داره بعد هفته بیست یا بیست و چهار از بین بره یا با دارو تو شکم‌رفع میشه اخه بعصی ها گفتن برا اونا هم‌پیش اومده دارو دادن کیست جنین رفع شده
اگه رفع نشه این کیست تکلیفش چیه؟
ایا با بزرگتر شدن جنین کیست هم رشد میکنه یا نه ؟ مننون

هیدروپس فتالیس

باسلام و خسته نباشید
من ۲۱سال دارم و بارداری اولم بود هفته دوازده و پنج روز بدلیل هیدروپس فتالیس مجبور به سقط شدم .منو همسرم هیچ نسبتی نداریم
دلیل این مشکل چه چیز بوده و تکرارش در بارداری بعدی چقدر است
توروخدا جواب بدین کمکم کنین
ارسال پست

بازگشت به “سقط ( از دست رفتن جنین تا هفته 20 بارداری) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان