سقط در سه ماهه اول و مراقبت های ب

کارشناس عزیز
سلام
متاسفانه من در هفته 10 بارداری به دلیل توقف فعالیت قلبی جنین سقط را تجریه نمودم. البته تجربه تلخی بود.
جنین و بخشی از جفت خود به خود دفع گردیدو در سونو بقایای حاملگی 1.5 سانتی متر بود که سایتوتک یکی زیر زبانی و 1 واژینال (2 تا از قرص های واژینال را نتوانستم وارد واژن کنم) استفاده نمودم و یک لخته کوچک مجدد دفع شد ولی به دلیل عدم استفاده کامل قرص ها مجدد به پزشکم مراجعه نمودم که گفتند یک لخته 1.27 می شود و دوباره قرص را اینبار کامل استفاده نمودم. اما چیزی دفع نشد و همان خونریزی معمولی است. البته الان فقط یک روز گذشته، یک هفته دیگر وقت سونو دارم پزشکم اقدامات بعدی را ساکشن و کورتاژ دانسته اند. امروز 8 روز از سقط می گذرد. حال سوال من این است:
1- آیا احتمال دارد تا یک هفته دیگر دفع شود و در صورتی که مانده باشد در همین مدت امکان عفونت وجود دارد؟
2- مزیت ها و معایب ساکشن نسیت به کورتاژ چیست و هر کدام چقدر زمان می برند؟
3-د به شدن احساس ضعف و بی حالی نموده و نیاز به خواب دارم در صورتی که روزهای اول چنین حسی نداشتم، مراقبت های این دوران چیست؟ فعالیت فیزیکی راه رفتن و نشستن و تغذیه به چه صورت باید باشد؟

بی صبرانه منتظر راهنمایی هایتان می باشم.
شاد و سلامت باشید.
تارا

سلام
تارای عزیز! شما رو به خاطر دارم. بله هنوز فرصت هست برای اینکه رحم کاملاً تخلیه شود و امیدوارم که این اتفاق زودتر بیافتد. اما در صورتیکه تا مهلتی که برای شما تعیین شده است سقط کامل نشد، برای پیشگیری از عفونت باید فوراً اقدامات بعدی صورت بگیرد.
توضیحی در مورد 2 روش برای سقط جراحی:
در 12 هفتة اول بارداري، سقط جراحي معمولاً به شيوه اي با عنوان ساكشن كورتاژ يا آسپيراسيون مكشي (vacuum aspiration) انجام مي شود. در اين روش، گردن رحم به آرامي باز مي شود و محصولات بارداري با يك لوله كوچك مخصوص مكش خارج مي شوند. در طول اين عمل، كه 5 تا 15 دقيقه طول مي كشد، و پس از آن، فرد دچار انقباضات شديد و خونريزي مشابه يك قاعدگي طبيعي خواهد شد. براي بي درد كردن فرد در هنگام سقط جراحي، از انواع داروهاي بي حسي يا بيهوشي استفاده مي كنند.
اما اگر سن بارداري بيش از 14 هفته باشد، سقط به شيوه اي با نام D & E) Dilation & Evacuation) انجام مي شود. در اين روش، براي باز شدن دهانة رحم به زمان بيشتري نياز است و از وسيلة ديگري نيز همراه با دستگاه مكش استفاده مي شود.
مقایسه ی دو روش:
در روش آسپيراسيون مكشي، رحم سريعاً خالي مي شود و خونريزي اندك است. احتمال پارگي رحم در اين روش يك درصد و خطر عفونت كمتر از يك درصد است. اما در روش دوم، خونريزي شديدتر است و احتمال آسيب رسيدن به رحم و ايجاد چسبندگي بيشتر است.
http://www.118ba118.com/Helts

سقط ناكامل حالتي است كه قسمتي از جنين يا جفت خارج شده و قسمت‌هاي ديگر باقي مانده است. در اين حالت درد و خونريزي ادامه دارد. خونريزي مداوم مي‌تواند براي مادر خطرناك باشد. در اين حالت نيز بايد تخليه رحم در بيمارستان صورت بگيرد.
تصميم در خصوص اينكه تا چه زمانی به روش قبلی برای خروج محصولات حاملگی فرصت دهی، بستگي به مرحله حاملگي، ميزان خونريزي، هر گونه خطري براي سلامتي و انتخاب شخصي هر زن دارد. مثلاً زماني كه ميزان قابل توجهي خونريزي وجود دارد،درمان با دارو يا جراحي براي برداشتن بافت باقيمانده لازم مي شود. چراکه تحقيقات نشان مي دهد كه پرهيز بیهوده از جراحي مي تواند خطر عفونت را زياد كند.

در برخي از زناني كه از روش سقط دارويي استفاده مي كنند سقط كامل صورت نمي گيرد و نياز به استفاده از روش هاي ديگر نظير كورتاژ است، که در این افراد باید مراقب عفونت و خونریزی های شدید باشیم. که با آگاهی مادر از علائم خطر می توان تا اندازه ای از وقوع و یا پیشرفت آنها جلوگیری کرد:
به عنوان مثال در زمینه ی عوارض عفونی باقی ماندن محصولات حاملگی:
آندومتریت( التهاب بافت رحم) می تواند با یا بدون محصولات باقی مانده حاملگی بوقوع بپیوندد که علائم بالینی عبارتند از :
درد شکمی , افزايش ضربان قلب، افزایش کرامپها، تب , افزایش خونریزی . تشخیص آندومتریت مشکل است و لی هنگامی که حسلسیت موضعی, خصوصا همراه با ناتوانی و تب بیش از 38 درجه یا افزایش گلبولهای سفید وجود داشته باشد می توان آن را در نظر گرفت.
انتظار می رود که آندومتریت در حدود نیم در صد اعمال کورتاژ با ساکشن , 1.5 درصد اعمال D&E و 5% تزریقات رحمی , علی رغم پیشگیری آنتی بیوتیکی اتفاق بیفتد. محتمل ترین میکربهائی مسئول آندومتریت ؛ میکربهای طبیعی داخل واژن می باشند.
پس بهتر است مادر تحت پیشگیری یا آنتی بیوتیک باشد.
در صورت وجود تب و درد شكمي بايد اقدامات لازم تشخيصي و درماني انجام شوند. اين اقدامات عبارتند از: تهيه نمونه و كشت از خون و دهانه ی رحم، تخليه رحم، آنتي بيوتيك تزريقي از راه وريد، پيشگيري از كزاز، تهيه عكس راديوگرافي در حالت‌هاي ايستاده و خوابيده از شكم، در صورت مشاهده علائمي دال بر پارگي رحم در راديوگرافي‌هاي انجام شده بايد جراحي شكم انجام گيرد.

تارا جان در مورد پس‌ از سقط‌ نیز:
- آنتي‌بيوتيك‌ براي‌ مقابله‌ با عفونت‌ تجويز مي‌شود.
-تزريق‌ خون‌ براي‌ موارد خونريزي‌ شديد
-براي‌ خانم‌هاي‌ داراي‌ گروه‌ خوني‌ Rh منفي‌ ممكن‌ است‌ روگام‌ تجويز شود.
-مقدار كمي‌ خونريزي‌ مهبلي‌ يا لكه‌بيني‌ به‌ مدت‌ 10-8 روز قابل‌ انتظار است‌. به‌ مدت‌ 4-2 هفته‌ از تامپون‌ استفاده‌ نكنيد. حدود 3 هفته بعد قاعدگي بعدي اتفاق مي افتد.گاهي عفونت مي تواند خونريزي را طولاني تر كند يا منجر به ترشحات خارش دار، بودار يا سبز رنگ گردد. اگر چنين اتفاقي بيفتد يك دوره درمان آنتي بيوتيكي براي از بين بردن اين وضعيت تجويز مي گردد.
- قبل‌ از تصميم‌ به‌ بارداري‌ مجدد بايد 2 يا 3 چرخه‌ قاعدگي‌ بگذرد! پس از آن تحت نظر درمانگر و در صورت صلاح دید ایشان و پس از آزمایشات لازم برای بارداری اقدام کنید.

اما در مورد توصیه های لازم، بسته به وضعیتی هر کس، درمانگرش توصیه به فعالیت و ... می کند، به هر حال گاهی
ذکر می شود که" تا مشخص‌ شدن‌ سرانجام‌ عارضه‌ از مقاربت‌ خودداري‌ كنيد.
پس‌ از سقط‌: تا 48 ساعت‌ فعاليت‌ خود را كاهش‌ داده‌ و استراحت‌ كنيد."
رژيم‌ غذايي‌
اگر خونريزي‌ و انقباضات‌ رحمي‌ شديد باشد، تنها مصرف‌ مايعات‌ توصيه‌ مي‌شود.
البته به علت ضعف و بی حالی که دارید در اینباره حتماً باید از پزشکتون مشورت بگیرید.
پس‌ از سقط‌: رژيم‌غذایی باید در جهت تقویت فرد تنظیم شود.
در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
- تشديد خونريزي‌ و انقباضات‌ رحمي‌ در طي‌ تهديد به‌ سقط‌ يا دفع‌ محصولات حاملگی
- بروز تب‌ و لرز در طي‌ تهديد به‌ سقط‌ يا در پي‌ سقط‌ یا سایر علائم عفونت که در بالا ذکر شد.
- خونريزي‌ (غير از خونريزي‌ مهبلي‌) يا كبودشدگي‌

http://www.dr-ameri.com/patientpages.aspx?id=262

دوست عزیزم توصیه اکید دارم در صورت شدت یافتن ضعف و بیحالی نیز فوراً مراجعه کنید.
تارای عزیز! فراموش نکنید که عوارض جسمانی سقط به زودی برطرف می شود؛ مهم این است که با در دست گرفتن شرایط روحی خود و همسرتون، بهترین پیشگیری و درمان را در زمینه ی آرامش روحی در این موقعیت ایجاد نمائید.
با آروزی بهترین ها شما دوست عزیزم رو به خدا می سپارم...
كارشناس مامايي فيروز

Re: سقط در سه ماهه اول و مراقبت های بعد از سقط

سلام
من در هفته۶بارداری سقط انجام دادم بدون تجویز دکتر و با قرص الان یک هفته از سقطم میگذره دوروز اول خونریزی داشتم بعد قطع شد و دوباره شرو شد بعد از۶روز خونریزی تموم شد الان کمر درد و دل درد شدیددارم بدون خونریزی دلیل دردام چیه؟شوهرم راه دور کار میکنه و من تنهایی نمیتونم دکتر برم بدون اطلاع خانواده ها سقط انجام دادم همراه شوهرم

سقط جنین

با سلام. من ۲۲ سالمه ۸ هفته باردار بودم رفتم سونو گفت ضربان قلب نداره بعدش خونریزی داشتم و کورتاژ انجام دادم. الان سونو رفتم و گفت ۱۰.۳۸ میلیمتر هنوز داخل رحم مونده. دکتر قرص داد تا دفع بشه. خونریزی کمی دارم(۶.۷ قطره تقریبا در روز). آیا با قرص دفع میشه یا باید دوباره کورتاژ کنم؟ الان دو روزه قرص میخورم و پنج روزه کورتاژ کردم. خواهش میکنم جواب بدین با قرص رفع میشه یا نه

سلام و خسته نباشيد من در سال ٨٨ سقط جنين داشتم به روش ساكشن،در ٢ماهگي با تشخيص پزشك اين كار رو انجام داديم،بعد از مدتي به دليل باقيماندن مقداري از جفت من خونريزي كردم و به صورت لخته مانند كه با ساكشن مجدد اين مشكل حل شد تا چند وقت زمان پريودم نامنظم بود،البته الان دوره ي پريودم ٢٥روزه،تغريبا ١سال و نيمه كه مجدد براي بارداري تلاش ميكنيم،كه موفق نشديم،البته تست اسپرم همسرم هم زياد خوب نبود يعني كم بود، دكتر به من قرص هاي آهن و ويتامين دادن كه شانس بارداري رو ببرن بالا ولي موفق نشديم،مي خوا بدونم كه مراحل انجام آزمايش هاي من چيه و آيا امكان نا باروري وجود داره،اگه هست لطفا بفرمايين از چه روشي بايد باردار شم،آيا اصلا امكانش هست يا بايد براي هميشه فراموش كرد،چه مراكزي رو پيشنهاد مي كنين و هزينه ي انجام اين آزمايشات رو هم اگه بتونيد راهنماييم كنيد ممنون مي شم.پيروز باشيد

Re: سقط جنین

مهساا نوشته شده:با سلام. من ۲۲ سالمه ۸ هفته باردار بودم رفتم سونو گفت ضربان قلب نداره بعدش خونریزی داشتم و کورتاژ انجام دادم. الان سونو رفتم و گفت ۱۰.۳۸ میلیمتر هنوز داخل رحم مونده. دکتر قرص داد تا دفع بشه. خونریزی کمی دارم(۶.۷ قطره تقریبا در روز). آیا با قرص دفع میشه یا باید دوباره کورتاژ کنم؟ الان دو روزه قرص میخورم و پنج روزه کورتاژ کردم. خواهش میکنم جواب بدین با قرص رفع میشه یا نه
سلام
بله از نظر علمی امکان دفع به همین شکل هست
البته در زمان مقرر درمانگرتون باید سونو را تکرار کنید که از تخلیه کامل مطمئن شویم و از عفونت پیشگیری شود
كارشناس مامايي فيروز

راپونزل نوشته شده:سلام و خسته نباشيد من در سال ٨٨ سقط جنين داشتم به روش ساكشن،در ٢ماهگي با تشخيص پزشك اين كار رو انجام داديم،بعد از مدتي به دليل باقيماندن مقداري از جفت من خونريزي كردم و به صورت لخته مانند كه با ساكشن مجدد اين مشكل حل شد تا چند وقت زمان پريودم نامنظم بود،البته الان دوره ي پريودم ٢٥روزه،تغريبا ١سال و نيمه كه مجدد براي بارداري تلاش ميكنيم،كه موفق نشديم،البته تست اسپرم همسرم هم زياد خوب نبود يعني كم بود، دكتر به من قرص هاي آهن و ويتامين دادن كه شانس بارداري رو ببرن بالا ولي موفق نشديم،مي خوا بدونم كه مراحل انجام آزمايش هاي من چيه و آيا امكان نا باروري وجود داره،اگه هست لطفا بفرمايين از چه روشي بايد باردار شم،آيا اصلا امكانش هست يا بايد براي هميشه فراموش كرد،چه مراكزي رو پيشنهاد مي كنين و هزينه ي انجام اين آزمايشات رو هم اگه بتونيد راهنماييم كنيد ممنون مي شم.پيروز باشيد
عزیزم عکس رنگی از رحم و بررسی تخمک گذاری تون(سونوی حدود 10 سیکل) چطور بوده؟
كارشناس مامايي فيروز

سلام
من متاسفانه در هفته پنجم بارداری جنینم به صورت خود بخودی سقط شد. یعنی اولش کمی لکه بینی داشتم که با توجه به اینکه من ایران نیستم به دکتر مراجعه کردم ولی آنها گفتند که نگران نباش و طبیعی هست اما متاسفانه دو روز بعد سقط شد. الان برای بارداری بعدی خیلی نگرانم من 33 سال سنم هست و با توجه به شرایط سنم میخوام زودتر اقدام کنم؟
میخواستم نظر شما رو بدونم که بعد از چند مدت میتونم بذارم باردار بشم؟

سلام .من امروز با قرص میزوپروستول اقدام به سقط کردم بخاطر بارداری پوچ .بعد از استفاده از قرص چهارم دولخته سفید و یه لخته سیاه خارج شد قبلش اولین قرص و خوردم خونریزیم شروع شد و لخته های خون داشتم .احساس میکنم سقط انجام شده ایا بعد خارج شدن این لخته ها باید دوباره از قرص استفاده کنم؟؟.بعد خارج شدن لخته ها خونریزی همراه با لخته وکمی درد دارم ایا این مشکلی نداره؟؟
ممنون میشم زود جوابمو بدین
ارسال پست

بازگشت به “سقط ( از دست رفتن جنین تا هفته 20 بارداری) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان