دل درد بعد از سقط

با سلام
به علت استفاده از قرص فیناستراید از ابتدای شروع حاملگی مجبور به سقط جنین در 8هفته و 4 روزگی با استفاده از 2 آمپول پروستادین شدم.بعد از تزریق و خونریزی یه صورت لخته های بزرگ یک چیز ژله ای به اندازه نصف کف دست دفع شد و خونریزی ادامه داشت اما بعد از 2 روز دوباره دل درد شدید داشتم و یک لخته بزرگ و سفت دوباره خارج شد که نمیدانم کدام میتواند جنین باشد.امروز که روز 5 خونریزی من است هنوز دل درد های شدید دارم .آیا باید بگذارم خونریزی تمام شود بعد برای چک کردن اینکه چیزی در رحم باقی مانده به سونوگرافی مراجعه کنم یا برای این دل دردها باید به پزشک مراجعه کنم؟
سوال دیگری که دارم این است که من پلی کیستیک تخمدان دارم و پریودی من همیشه نا منظم است و اینکه این حاملگی بعد از 2 سال ونیم اتفاق افتاد و من هیچ وقت جلوگیری نداشتم.آیا امکان حاملگی دوباره برای من وجود دارد و آیا لازم است که بعد از اتمام خونریزی تا مدتی جلوگیری داشته باشم یا نه و اگر باید داشته باشم چه مدتی کافی است؟

سلام
دوست عزیز برای دل درد و اطمینان از نرمال بودن وضعیت خونریزی مراجعه به پزشک الزامی ست اما از نظر جلوگیری پس از سقط باید بدونید که:
از نظر تئوری:
" پس ازبازگشت یک سیکل قاعدگی عادی بعد از سقط، آمادگی باروری بر می گردد اما ، پیش بینی زمان بازگشت دوره قاعدگی طبیعی بعدی مشکل است.
با این حال به دنبال یک سقط جنین بدون عارضه و بدون خونریزی طول کشنده، اغلب زنانی که چرخه قاعدگی منظمی پیش ازسقط داشتند، بعد از 2-4 هفته تخمک گذاری داشته و ظرف مدت چهار تا شش هفته بعد از اتمام سقط جنین نیز، پریود می شوند."
با توجه به احتمال اینکه تخمک گذاری 2 هفته بعد از سقط برگردد و از اونجایی که حداقل فاصله زمانی برای بارداری بعد از سقط ، 3 ماه است؛ بنابراین برای جلوگیری از بارداری ، باید روش موثری بلافاصله پس از سقط شروع شود.
در مورد شما دوست عزیز هم به علت عارضه ی زیادی که حاملگی بالافاصله پس از سقط به همراه دارد، حتی اگر برای بارداری اولتون زمان زیادی رو منتظر موندید؛ برای اطمینان باید روش پیشگیری داشته باشید-حتی اگر احتمال تخمک گذاری رو ندهید- تا اینکه 3 سیکل قاعدگی طبیعی پس ازسقط را بگذرانید. ممکن است به علت تخمدان پلی کیستیک و بی نظمی حاصل از آن، درمانگرتان برای منظم شدن سیکل های شما در این 3 ماه نیز دارو تجویز کنند اما در کنار آن باید پیشگیری رو قطع نکنید.
بعد از این 3 سیکل با مجوز از درمانگرتان انشالله شروع به اقدام به بارداری می کنید.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

Re: دل درد بعد از سقط

سلام .من 24سالمه .هفته پیش متوجه شدم 4هفته ی که باردارم.البته از صبحش خونریزی داشتم که فکرمیکروم پریودم. متاسفانه همزمان خبر بارداری خبر خطرسقط روهم شنیدم.همون شب یه لخته خون تقریبا اندازه دوبند انگشت یه چیز خیلی کوچیک سفید هم بهم چسبیده بود ازم دفع شد.ولی پزشک عمومی که همون شب دید گفت احتمال اینکه جنین باشه خیلی کمه...من فرداش ازمایش خون دادم بتا از 1053اومده بود298 که خبرسقط رو میداد.سونودادم گفتن چیزی دیده نشده.من تا هفت روز بعدش خونریزی داشتم چهار روزم کمردرد و دردهای زیر شکم.ولی امروز همش سر دلم با پهلوهام درد میکنه مثل زمانی که بارداربودمو خبرنداشتم.یه سوال دارم شاید بخندین ولی ممکنه کوچولوم سقط نشده باشه....؟؟؟دردهای شکن و پهلوم طبیعه؟!

سلام ... میشه سریع جوابمو بدید؟ خواهش میکنم ... من دوشنبه یعنی یکم دی رفتم سونو و گفت دور جنین لکه خون هست و تهدید ب سقطی .. من از روز شنبه هفته قبلی خونریزی دارم ولی خونریزیم کم بوده و در حد هر بار ک از wc استفاده میکنم دوقطره قهوه ای میومد دکتر بهم شیاف مقعدی هم داده ولی الان ک جمعه هس و من از شیافم استفاده میکردم خونریزیم زیاد شده دلدردم دارم .. اول فک میکردم دل دردم بخاطر نفخه ولی اینجور نیست .. الان خونش تیره نیس خونش روشنه ..من دوشنبه ک رفتم دکتر گفت ی ماه و چار روزته تو سونو ولی با توجه ب پریودیت هفت هفته هست ... بعد الان با توجه ب سونو امروز ی ماه و هشت روزمه ... دکتر گفت ک ده روز دیگ بیا پیشم برو سونو اگه بافت ازت جدا شدم سریع بیا پیشم .. من خونریزیم زیا شده در حد پریودی ولی هنوز بافت درشت ازم جدا نشده .. مثلا در حد لخته های کوچیک میومر .. بنظرتون فردا برم دکتر یا استراحت کنم باز؟ چیکار کنم؟ این یعنی جنینم سقط شده؟ نمیدونم استراحت کنم یا برم.. چون اگه بخام برم بیس دیقم تو راهم چون بیمارستانش تو شهر کناریمون هس ... وای تروخدا خیلی نگرانم همین امشب جواب بدید . دوستم پزشکی میخونه میگه نرو استراحت کن ی دوس دیگم ازدواج کرده و اطلاعات داره میگ برو .. چیکار کنممم؟

سلام
بهناز عزیزم روند تکمیل پروسه سقط در افراد مختلف متفاوت است و در بارداری های سن پایین مانند شما حتی حجم خونریزی و الگوی لخته ای که می بینند با هم تفاوت دارد بنابراین از روی گزارش دفع خونریزی، نمی تواند تشخیص داد که پروسه کامل شده یا خیر.
اما در مورد مراجعه:
در مرحله ی اول هر چه که درمانگر بالینی تون برای مراجعه به شماتوصیه کرده همان را اجرا کنید.
اما از نظر بالابردن سطح آگاهی شما در این زمینه: گهگاه به مادرانی که در آنها سقط مسجل شده است دارو تجویز می شود و به ایشان گوشزد می شود که در منزل ممکن است خونریزی و .. شروع شود.می توانند پروسه سقط را در منزل کامل کنند در صورتی که :
!) حتماً 1 نفر همراه و مراقب دائمی در منزل داشته باشند.
2) در صورت داشتن علائم هشدار سریعاً بتوانند به بیمارستان مراجعه کنند: نظیر تب، افت فشار شدید، داشتن علائم حیاتی ناپایدار و یا داشتن علائم عفونت
3) در هر صورت پس از کاهش خونریزی شدید اولیه یک مراجعه جهت سونو و بررسی وضعیت شما لازم است.
كارشناس مامايي فيروز

بهناز عزیزم
فراموش نکنید که سقط بسیار پروسه ی رایجی ست متاسفانه .
پس اینطور نیست که شما دچار واقعه نادر, هولناک یا بسیار ناراحت کننده ای شده باشید .خیلی از زنانی که در اطراف شما هستند؛ بدون اینکه شما متوجه شده باشیداین روزها را تجربه کرده اند. فقط کافی ست با توکل به خدا ، داشتن روحیه ی خوب و داشتن آگاهی- از اینکه این پروسه چگونه جلومی روندو به پایان میرسد و اینکه 3 ماه بعد مجدداً برای بارداری مجدداقدام می کنید و این روزها رو با روزهای خوش بعدی جایگزین می کنید و ... - این دوران رو به خوبی سپری کنید.
كارشناس مامايي فيروز

سلام من در هفته ي ششم بارداري لكه هاي خون ديدم كه بعد بيشتر شدند و تبديل به لخته كه بعد از مراجعه به سونوگرافي متوجه سقط كامل جنين شدم و امروز كه ٣روز ميگذرد من همچنان درد شديد دارم ميخواستم بدونم با اينكه از باقي نماندن جنين در رحم مطمئن هستم اين دردها چه دلايلي ميتواند داشته باشد؟؟؟ يا تا كي ادامه داشته باشد و من تا كي به دكتر مراجعه نكنم؟

سلام من ٥روز هست كه سقط كردم در هفته هشتم بارداري بودم فقط يك شب لكه بيني داشتم كه بلافاصله شياف پروژسترون گذاشتم و استراحت كردم ولي فردا كه رفتم دكتر و سونو دادم قلب كامل ميزد ولي متاسفانه بلافاصله بعد از سونو خونريزي شديد شد و درد زياد خيلي زياد يك تيكه خيلي بزرگ ازم دفع شد دردم خيلي كم شد ولي تا ٤روز خونريزي شديد و دوباره يك تيكه ديگه دفع شد امروز كه روز ٥سقط خونريزيم بند اومده و شكمم سفت شده،و واژنم بوي بدي ميده....نگرانم باز اين چه مدله!!!!يعني باز چه مشكلي شده....
من قبلا خارج رحم حامله شدم و لوله چپم رو برداشتن

سلام، لطفا كمكم كنيد
با دوبار سونو در ٧ و ٨ هفتگي متوجه شدم جنين قلب نداره و دكتر قرص براي سقط تجويز كرد. ٥ روز پيش ٥ عدد قرص ميزوپريستول مصرف كردم، ٣ تا خوراكي، ٢ تا واژينال .. يك روز كامل درد شديد، قولنج شكمي، اسهال شديد و خونريزي داشتم، چندين لخته بزرگ به اندازه نصف كف دست دفع كردم.. تا ٢ روز خونريزي كمي داشتم اما الان ٢ روزه درد و خونريزيم زياد شده تقريبا نصف روز سقط درد و خونريزي دارم... دكتر براي هفته آينده سونو نوشته كه ببينيم كامل دفع شده يا نه.. به نظر شما هنوز دفع نشده؟؟ براي درد شديدم چيكار كنم؟؟؟ لطفا جواب بدين

Farnooshi نوشته شده:سلام من ٥روز هست كه سقط كردم در هفته هشتم بارداري بودم فقط يك شب لكه بيني داشتم كه بلافاصله شياف پروژسترون گذاشتم و استراحت كردم ولي فردا كه رفتم دكتر و سونو دادم قلب كامل ميزد ولي متاسفانه بلافاصله بعد از سونو خونريزي شديد شد و درد زياد خيلي زياد يك تيكه خيلي بزرگ ازم دفع شد دردم خيلي كم شد ولي تا ٤روز خونريزي شديد و دوباره يك تيكه ديگه دفع شد امروز كه روز ٥سقط خونريزيم بند اومده و شكمم سفت شده،و واژنم بوي بدي ميده....نگرانم باز اين چه مدله!!!!يعني باز چه مشكلي شده....
من قبلا خارج رحم حامله شدم و لوله چپم رو برداشتن
سلام
معاینه و بررسی عفونت و نیز سونو جهت بررسی بقایا الزامی بوده است.
به توصیه درمانگر بالینی تون انجام داده اید؟
كارشناس مامايي فيروز

سلام.من حدود ۲۰روز پیش کوتاژ داشتم.بعداز یک هفته خونریزیزم تمام شد.رفتم دکتر معاینه کرد گفت زخم داری بهم پماد ترپیل سولفا و قرص میترانیدازول داد.هر شب استفاده میکنماز زمانی که داروها رو استفاده میکنم زیر دلم درد دارم مخصوصا سر ظهرها.اصلا هم نزدیکی نداشتم.علتش چیه؟

سلام
دوست عزیزم
تشخیص علت درد فقط باید بالینی صورت بگیرد اما قاعدتا نباید دردتون به داروها مربوط باشد.
اگر درد زیر دل دارید یا به علت عفونتی ست که داشتید و یا اینکه اگر شدید و جدی باشد نیازمند سونوگرافی از نظر بررسی رحم و تخمدان است
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سقط ( از دست رفتن جنین تا هفته 20 بارداری) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان