حاملگی داخل یا خارج رحم؟؟؟؟

با سلام
طی چند روز گذشته من آزمایش بتا داده ام روز اول 347 بود و 3 روز بعد 2600 شده بود. نتیجه سونوگرافی اولیه به شرح زیر بود: رحم فاقد ساک حاملگی واضح بوده و تصویر تارگت شکل با مرکز کیستیک به قطر 13 میلی متر در اندکس راست دیده میشود که میتواند نشانگر EP باشد.
بعد از چند روز سونوگرافی ترانس واژینال انجام دادم که نتیجه به شرح زیر بود:
ضخامت وسیع اندومتر تا 9 میلیمتر دیده میشود.
ناحیه کوچک اکو لوسنت به ایعاد 2 میلی متر مطرح کننده early pregnancy می باشد (در داخل رحم)
مایع آزاد در لگن دیده نشد
توده ادنکسال واضح دیده نشد
علایم EP به وضوح دیده نشد

با توجه به مدارک موجود به نظر شما حاملگی بنده طبیعی می باشد یا نه؟؟؟؟
با تشکر فراوان....

دوست عزیز افتراق حاملگی طبیعی و غیر طبیعی، باید توسط پزشکی که به طور بالینی تحت نظرشون هستید و با استفاده از شرح حال کامل و معاینات ، سنجش HCG و سونو ؛ داده شود.
اما احتمالات علمی که در این زمینه مطرح است رو صرفا جهنت افزایش اطلاعات خودتون، لیست کردم که امیدوارم کمکتون کنه:
1- با در نظر داشتن اینکه سونوی ترانس واژینال در بررسی ساختارهای داخل لگن بر سونوی شکمی ترجیح دارد. معیار ما سونوی واژینال می باشد و معیار های تشخیص حاملگی نابه جا در این سونو:
رحم توخالی، تشخیص توده آدنکسی، مایع آزاد صفاقی و نشانه های مستقیم حاملگی نابه جا می باشد که هیچ کدام در سونوی شما رویت نشده است.
2- و اما حاملگی طبیعی نیز باید اثبات شود: ساک حاملگی طبیعی توسط سونوی شکمی در هفته ی 5 حاملگی و در سونوی ترانس واژینال در هفته ی 4 دیده می شود. و هنگامی که اندازه ی ساک به 6-8 mm برسد، کیسه زرده در داخل آن رویت می شود که خودش ارزش بسیاری در تایید حاملگی داخل رحم دارد.
پس باید اول مشخص بشه که طبق اولین روز آخرین پریود ، شما در چند هفته می باشید؟

در عین حال سونوگرافی در تایید حاملگی طبیعی و غیر طبیعی باید با سنجش HCG همراه شود.
که اگر مایل باشید معیارهای سنجش اون رو هم براتون در آینده ذکر می کنم.

با فرض حاملگی طبیعی ، احتمالاتی که در مورد سونوی اول شما مطرح می شه به این صورت هست که:
عدم رویت حاملگی داخل رحمی فقط در حضور HCG بالای 6500، نشان دهنده ی حاملگی غیر طبیعی ( حاملگی داخل رحمی شکست خورده یا حاملگی نابجا) می باشد. پس اگر غلظت HCG شما در روز انجام سونو، در حد 6000 و پایین تر بوده باشد، بدیهی ست که هیچ کدام از حاملگی ها اصلا قابل رویت نیستند. و اما توده ی آدنکسی دیده شده با احتمال بسیار کم امکان داره که جسم زرد بوده باشه و نشانه ی حاملگی نابه جا نباشد.
در آخر دوباره تاکید می کنم نکات علمی ذکر شده فقط احتمالات هستند و مسلماً باید تشخیص توسط پزشک بالینی شما صورت بگیره!
خوشحال می شم اگر از اقدامات بعدی تون من رو بی خبر نگذارید.
در پناه خدا ، براتون آرزوی بهترین ها رو دارم...
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سقط ( از دست رفتن جنین تا هفته 20 بارداری) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 39 مهمان