سلام

سوال منو لطفا جواب بده كارشناس جونmissed abortion يعني چي؟من سونو واژينال دادم نوشته ساك حاملگي اينترايوترين حاوي يه امبريو وساك مختصر نامنظم وكيسه زرده بزرگتر از حد طبيعي وبا اينكه 10 هفته از حاملگي گذشته بر اساس crl10م م بيانگر 7هفته هست fhrواضح در امبريو ديده نشده و من نه لكه بيني دارم نه ترشح لطفا راهنماييم كنين؟ايا بچه ام مرده؟

سلام
دوست عزیز ابتدا اصطلاحاتی که درسونو بیان شده را براتون ترجمه می کنم تا دید بازتری نسبت به توضیحات آن داشته باشید.
امبریو: جنین
crl: طول سری دمی جنین(که از روی اندازه ی آن سن جنین را تشخیص می دهند)
کیسه زرده هم که از قبل از اینکه جنین یا رویان در سونو دیده شود ،دیده می شود.
fhr: ضربان قلب جنین است(که از هفته ی 6-7 در سونوی واژینال باید دیده شود)

اما سونو چه گفته است؟
در سونو آمده که طبق طول سری دمی سن حاملگی باید 7 هفته باشد اما اگر بنا را بر 7 هفته بگذاریم در این صورت هم کیسه زرده بزرگتر از حد معمول است(یعنی به 10 هفته می خورد)
اگر طبق اندازه ی کیسه زرده سن را بر 10 هفته بگذاریم در این صورت باید بگوییم که رشد جنین از 3 هفته پیش متوقف شده چرا که هم ضربان قلب نداریم هم طول سری دمی رویان به 10 هفته نمی خورد. که در واقع اپر این نظر دوم پذیرفته شود تشخیص missed abortion یا همان سقط فراموش شده گذاشته می شود.

اما راهکار:
اولاً باید سونو را به پزشک حاذقی نشان دهید تا اقدامات تشخیصی در صورت نیاز کامل شود ثانیاً احتمال سونوی دیگری برای مشا درخواست می شود که ببینیم وضع بارداری به چه صورت پیش رفته است یعنی تا قبل از این سونو نمی توانیم تشخیص قطعی بر هیچکدام از دو مورد بالا بگذاریم چراکه ممکن است ضربان قلب در سونوی بعدی پیدا شود و تغییرات دیگر...
من رو از نتایج مطلع کنید دوست عزیز
كارشناس مامايي فيروز

Re: سلام

سلام
سلام خانم دکتر ..امیدارم با راهنماییتون منو از نگرانی خارج کنین. من 18 آبان پریود شدم و بعد از پاک شدن رابطه بدون جلوگیری داشتم و از قرص لونژیل برای جلوگیری استفاده کردم .پریود بعدیم 10 اذز اتفاق افتاد ( در واقع یک روز زود از تاریخ) که چند روز اول عادی ولی به مرور خونریزی زیاد و با درد همراه شد و تا 14 روز هم ادامه پیذا کرد . و متاسفانه هر دکتری میرفتم میگفتن عوارض قرص هست . روز 11 اهم (22 آذر) آزمایش بارداری دادم و مثبت شد وهمانزوز سونو انجام دادم و دکتر گفت همه چیز طییعی است و سن جنین 4 هفته و 4روز تشخصی دادع شد. در تاریخ 23 آذر آزمایش تیتر دادم وجواب 939 شذ .48 ساعت بعد1300 و 48 ساعت بعد که امروز میباشد 1500 شد دکترم تسخص حاملگی خارج از رحم ذاذ و دوباره سونوی واژینال انجام دادم اما بازم هم گفتن همه چبر خوبه .جز اندازه ساک حاملگی که در دوتا سونو 6 میلی متر میباشد. دکترم برای هفته سونو نوشت در این سونو ساک حاملگی به 9 میل رسیده ولی سن حاملگی 4 هفته 6 روز تشخیص داده شد که با تاریخ پریود و سونوهای قبل خیلی متفاوت بود و همچینین امکان missed oberation داده شده است . جواب سونو رو به دکتر سه شنبه گذشته نشون دادم ایشون فرمودند همین الان بستری شو برای شیاف و دفع . و گفتن اکر خود به خود سقط بشه خطر داره .اما من ترسیذم ففردا بیمارستان دیگه ای در گرج رفتم ادنجا گقتن الان زوده یک هفته ذیگه صبر کنم تا خودش بیفته و اگر نیفتاد دوباره سونو انجام بدم و بهم گفتن بهتره خود بع خود ذفع بشه .در صورتی که من ذبگه حتی لکه بینی ندارم نهیاتا هر چند روز یکبار یک ترشح قهوه ای.الان موندم چیکار کنم ایا یا داروهای جوشوندنی به شروع سقط کمک کنم و یا ممکنه بچه سالمی باشه ..بخشید که سوالم طولانی شد

Re: سلام

سلام
اگر در سونوی قبلی جنین و کیسه زرده هم رویت نشده احتمال عادی بودن بارداری کم است .ولی 1 هفته بعد هم تکرار شود شاید مطمئن تر باشد(نظر درمانگر بالینی مهم است)
اما اگر قرار باشد سقط شود اینکه دارو مصرف کنید مشکیل ایجاد نمی کند(فقط کورتاژ است که اقدام آخر است وگرنه دارو کمک به خونریزی می کند و خوب است)
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سقط ( از دست رفتن جنین تا هفته 20 بارداری) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان