ابعادبزرگ رحم

باسلام
خانمی 33 ساله باسابقه یکبارکورتاژ وسپس یکبارزایمان هستم جدیدا درسونوگرافی که انجام دادم ابعاد رحم 53*93 وضخامت آندومتر33 ووجود چند کیست درتخمدان سمت چپ ونیزابعاد تخمدان سمت چپ 35 بااکوژنیسته غیرهموژن تشخیص داده شده است آزمایش تست پاپ اسمیرمنفی وآزمایشات هورمونی نیز مشکلی وجود نداشت ولی ازآنجائیکه لگن درد شدید درسمت چپ وسوزش ادرارشدیدی دارم بامصرف قرص LD لگن دردم نسبتا بهترشده است خواهشمندم درمورد ابعاد بزرگ رحم ونیز ضخیم شدن آندومتروعوارض آن راهنمایی فرمایند چون شدیدا نگران هستم.باسپاس

سلام
دوست عزیزم این افزایش شدید در ضخامت اندومتر که همراه با افزایش اندازه رحم نیز بوده است می تواند هیپرپلازی خوش خیم آندومتر را مطرح کند. که مسلماً برای تشخیص دقیق اقدامات تشخیصی کامل تر نیاز است آیا برای شما بیوپسی آندمتر توصیه نشده است؟
كارشناس مامايي فيروز

کارشناس محترم
باسلام خوشبختانه به توصیه پزشک به دومرکز سونوگرافی به غیراز سونوگرافی اول مراجعه وضخامت آندومتر را 4 وابعاد رحم نیز 50*86 اعلام نمودندوبامصرف قرص های LD کیستهای تخمدان نیزبرطرف گردیده است ولی این افزایش ابعاد رحم شدیدا نگرانم کرده است لطفاراهنمایی فرمایند.

سلام
دوست عزیز ابعد نرمال رحم پیش از بارداری 80 در 20 در 25 است و این افزایشی که در سایز رحم در سونوی شما دیده شده، باید توسط درمانگر بالینی شما علت یابی شود مثلاً در این موارد اگر درمانگر بالینی فرد لازم بداند رحم را جهت داشتن یا رد میوم، بزرگ شدن احشاء مجاور رحم، توده های تخمدانی؛ بررسی می کند.
كارشناس مامايي فيروز

با سلام من 25 سالمه ازدواج كردم فرزندي ندارم وتا به حال هم بارداري نداشتم به علت اينكه به كيست تخمدان مشكوك بودم به پزشك مراجعه كردم سونوگرافي انجام دادم در سونو گرافي نكات زير مطرح بود:د درحم از نظر شكل و اكوژ نيسيته كلي نرمال است ولي ابعاد رحم در برش ميدساژيتال 3.92 * 9.50 سانتيمتر ميباشد كه اندكي بزرگ است. در آندكس چپ يك كانون كيستيك (فوليكول...)به قطر حدود 20 ميلي متر ديده ميشود. ميخواستم بدونم منظور از جواب اين آزمايش چيه ؟بزرگيه رحم نگرانم كرده و ايا مشكلي پيش مياره برام؟ پزشكم برام قرص LD تجويز كرده . من در سايتي خوندم كه بزركي رحم ممكنه به خاطر پر بودن مثانه به هنگام سونوگرافي باشه

سلام
دوست عزیزم ! همانطور که در پاسخ به دوست عزیزی که سوالی مشابه شما داشتند خوانده اید طبق آن، ابعاد رحم شما رد سونو پزرگ گزارش شده است و تنها مورد آنرمال در سونو همین است وگرنه کیستی که 20 میلی متر است در واقع یک فولیکول است و اهمیت درمانی و ... ندارد.

پربودن مثانه حین معاینه احتمال خطای بیشتری در تخمین سایز رحم دارد تا سونو گرافی .
اما به هر حال بسته به مهارت سونولوژیست ممکن است این خطا در سونو هم رخ دهد.بنابراین (اگر تشخیص در 2 سونوی معتبر همین باشد) برای رحم بزرگ ممکن است برسی های زیر صورت گیرد:رحم را جهت داشتن یا رد میوم، بزرگ شدن احشاء مجاور رحم، توده های تخمدانی؛ بررسی می کنند.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “نقطه نظرها، پيشنهادات و سوالات در مورد فيروز”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 26 مهمان